World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

2009 Tim Hortons Brier

Article Id: WHEBN0020964717
Reproduction Date:

Title: 2009 Tim Hortons Brier  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: Steve Bice, Bryan Mudryk, Curling in Alberta, Jeff Stoughton
Collection: 2009 in Alberta, 2009 Tim Hortons Brier, Curling in Alberta, Sport in Calgary, The Brier
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

2009 Tim Hortons Brier

2009 Tim Hortons Brier
2009 Tim Hortons Brier
Host city Calgary, Alberta
Arena Pengrowth Saddledome
Dates March 7-15
Attendance 246,126
Winner  Alberta
Curling club Saville Sports Centre, Edmonton
Skip Kevin Martin
Third John Morris
Second Marc Kennedy
Lead Ben Hebert
Alternate Terry Meek
Coach Jules Owchar
Finalist  Manitoba (Jeff Stoughton)
The Pengrowth Saddledome was the host arena of the Brier

The 2009 Tim Hortons Brier, the Canadian men's national curling championship, was held March 7-15 at the Pengrowth Saddledome in Calgary.[1]

The Brier was billed as one of the best in history, as it included six former champion skips, as well as the defending Olympic champion Brad Gushue of Newfoundland and Labrador, who has yet to even win a Brier. The former champions included the defending champion Alberta rink, skipped by Kevin Martin, 2007 Brier champion Glenn Howard of Ontario, 2006 champion Jean-Michel Ménard of Quebec, 2004 champion Mark Dacey of Nova Scotia, 1996 & 1999 champion Jeff Stoughton of Manitoba, and 1987 & 1993 champion Russ Howard of New Brunswick (formerly from Ontario). Rounding out the field were Sean Geall of BC, Jamie Koe of the Territories, Joel Jordison of Saskatchewan, Mike Jakubo of Northern Ontario, and Rod MacDonald of PEI.

The Brier was also one of the most attended in history, with nearly 250,000 spectators.

The 2009 Brier featured one of the greatest Brier shots in history, when Glenn Howard made a seemingly impossible in-off "round the clock" double to score three to win his Draw 8 match against Saskatchewan. The Brier also featured one of the greatest games in history, between Ontario and Alberta in Draw 17. The Brier also included three "perfect" games where players scored 100%, including Kevin Martin in Draw 13.

Prior to the Brier, Sweep magazine, gave both Alberta and Ontario 2:1 odds to win it. Many had expected a rematch of the 2008 Brier final between these two teams, and after the round robin, both these teams finished 1-2 in the round robin. Alberta was undefeated while Ontario lost their final game to Alberta, plus an earlier match against Quebec. The two teams faced off in the 1-2 page playoff game, with Alberta one again the victors putting them into the final, and sending Ontario to play Manitoba in the semi-final. Manitoba won this game in an upset, giving them the right to face the defending champions in the final.

Contents

  • Teams 1
  • Round Robin Standings 2
  • Results 3
    • Draw 1 3.1
    • Draw 2 3.2
    • Draw 3 3.3
    • Draw 4 3.4
    • Draw 5 3.5
    • Draw 6 3.6
    • Draw 7 3.7
    • Draw 8 3.8
    • Draw 9 3.9
    • Draw 10 3.10
    • Draw 11 3.11
    • Draw 12 3.12
    • Draw 13 3.13
    • Draw 14 3.14
    • Draw 15 3.15
    • Draw 16 3.16
    • Draw 17 3.17
  • Tiebreaker 4
  • Playoffs 5
    • 1 vs. 2 5.1
    • 3 vs. 4 5.2
    • Semifinal 5.3
    • Final 5.4
  • Statistics 6
    • Top 5 player percentages 6.1
    • Team percentages 6.2
  • Provincial and territorial playdowns 7
  • See also 8
  • References 9
  • External links 10

Teams

Alberta British Columbia Manitoba
Saville SC, Edmonton

Skip: Kevin Martin
Third: John Morris
Second: Marc Kennedy
Lead: Ben Hebert
Alternate: Terry Meek

Royal City CC, New Westminster

Skip: Sean Geall
Third: Brent Pierce
Second: Kevin Recksiedler
Lead: Mark Olson
Alternate: Tyler Klitch

Charleswood CC, Winnipeg

Skip: Jeff Stoughton
Third: Kevin Park
Second: Rob Fowler
Lead: Steve Gould
Alternate: Randy Dutiaume

New Brunswick Newfoundland and Labrador Northern Ontario
Gage G&CC, Oromocto

Skip: Russ Howard
Third: James Grattan
Second: Jason Vaughan
Lead: Peter Case
Alternate: Steve Howard

Bally Haly G&CC, St. John's

Skip: Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Ryan Fry
Lead: Jamie Korab
Alternate: Glenn Goss

Copper Cliff CC, Copper Cliff

Skip: Mike Jakubo
Third: Matt Seabrook
Second: Luc Ouimet
Lead: Lee Toner
Alternate: Scott Seabrook

Nova Scotia Ontario Prince Edward Island
Mayflower CC, Halifax

Skip: Mark Dacey
Third: Bruce Lohnes
Second: Andrew Gibson
Lead: Kris Granchelli
Alternate: Mat Harris

Coldwater & District CC, Coldwater

Skip: Glenn Howard
Third: Richard Hart
Second: Brent Laing
Lead: Craig Savill
Alternate: Steve Bice

Charlottetown CC, Charlottetown

Skip: Rod MacDonald
Third: Kevin Champion
Second: Andrew Robinson
Lead: Mark O'Rourke
Alternate: Peter MacDonald

Quebec Saskatchewan Yukon/Northwest Territories
CC Victoria, Sainte-Foy
CC Etchemin, Saint-Romuald

Skip: Jean-Michel Ménard
Third: Martin Crête
Second: Eric Sylvain
Lead: Jean Gagnon
Alternate: Philippe Ménard

Bushell Park CC, Moose Jaw

Skip: Joel Jordison
Third: Scott Bitz
Second: Aryn Schmidt
Lead: Dean Hicke
Alternate: Rod Montgomery

Yellowknife CC, Yellowknife

Skip: Jamie Koe
Third: Jon Solberg
Second: Brad Chorostkowski
Lead: Martin Gavin
Alternate: Tom Naugler

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings
Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
Locale Skip W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Shot
Pct.
 Alberta Kevin Martin 11 0 86 38 49 31 9 12 88
 Ontario Glenn Howard 9 2 83 58 48 41 11 11 87
 Newfoundland and Labrador Brad Gushue 8 3 81 55 49 39 5 13 83
 Manitoba Jeff Stoughton 7 4 69 52 38 39 18 7 85
 Quebec Jean-Michel Ménard 7 4 80 65 46 43 7 6 83
 British Columbia Sean Geall 6 5 63 68 37 44 8 7 79
 New Brunswick Russ Howard 6 5 69 66 46 38 10 11 82
 Saskatchewan Joel Jordison 3 8 58 82 43 47 8 9 79
 Northwest Territories/Yukon Jamie Koe 3 8 60 79 40 43 11 7 78
 Nova Scotia Mark Dacey 2 9 58 87 40 51 5 10 76
 Northern Ontario Mike Jakubo 2 9 52 82 40 49 10 4 77
 Prince Edward Island Rod MacDonald 2 9 54 81 38 49 8 9 75

Results

All draw times are listed in Mountain Standard Time (UTC−7).

Draw 1

Saturday, March 7, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Jordison) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 2 0 1 0 0 1 X 5
 Quebec (Ménard) 0 3 1 0 1 0 0 2 0 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Dacey) 0 1 0 0 0 1 0 1 0 X 3
 Manitoba (Stoughton) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 2 2 0 1 0 2 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Koe) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 0 1 0 0 1 X X 2
 Prince Edward Island (MacDonald) 1 1 1 3 0 1 1 0 X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 3 0 2 0 1 0 0 0 1 X 7
 New Brunswick (R. Howard) 0 1 0 2 0 1 0 0 0 X 4

Draw 2

Saturday, March 7, 18:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacDonald) Hammer (Last Stone First End) 0 1 2 0 0 0 1 1 0 X 5
 Nova Scotia (Dacey) 1 0 0 2 1 2 0 0 2 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) 0 2 0 1 0 2 1 0 0 3 9
 Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 0 2 0 0 2 1 0 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Geall) 2 0 2 0 1 0 3 0 1 X 9
 Northern Ontario (Jakubo) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 1 0 1 0 1 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Koe) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 2 0 1 0 0 X 4
 Manitoba (Stoughton) 0 0 0 3 0 2 0 3 1 X 9

Draw 3

Sunday, March 8, 8:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (R. Howard) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 2 0 3 0 1 1 X 9
 Saskatchewan (Jordison) 0 2 0 0 1 0 1 0 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 3 1 0 1 0 X 7
 Quebec (Ménard) 0 2 0 1 0 0 1 0 1 X 5

Draw 4

Sunday, March 8, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 0 1 0 1 1 0 5 0 2 X 10
 British Columbia (Geall) Hammer (Last Stone First End) 3 0 1 0 0 1 0 1 0 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 0 0 0 0 0 2 0 5
 Prince Edward Island (MacDonald) 0 2 0 0 1 0 2 0 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Dacey) 2 0 1 0 0 0 0 1 0 X 4
 Northwest Territories/Yukon (Koe) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 2 1 0 1 0 2 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) 3 0 0 4 0 1 0 1 X X 9
 Northern Ontario (Jakubo) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 0 0 0 0 0 X X 2

Draw 5

Sunday, March 8, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Ménard) 1 0 0 2 0 4 0 3 X X 10
 New Brunswick (R. Howard) Hammer (Last Stone First End) 0 0 1 0 1 0 1 0 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Geall) 0 1 0 0 2 0 0 1 0 X 4
 Ontario (G. Howard) Hammer (Last Stone First End) 0 0 2 1 0 2 1 0 1 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Jakubo) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 1 0 1 0 2 X 5
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 1 0 2 1 0 2 0 2 0 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Jordison) 0 0 1 0 0 1 1 0 X X 3
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 1 3 0 2 4 0 0 1 X X 11

Draw 6

Monday, March 9, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 3 0 2 0 0 2 X 8
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 0 0 1 0 2 0 0 1 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (R. Howard) 0 2 1 2 0 1 1 0 3 X 10
 Nova Scotia (Dacey) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 0 2 0 0 3 0 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Saskatchewan (Jordison) 0 0 1 1 0 0 1 0 1 1 1 6
 Prince Edward Island (MacDonald) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 0 2 0 2 0 0 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Ménard) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 1 0 2 0 0 X 4
 Manitoba (Stoughton) 3 0 0 0 0 3 0 1 0 X 7

Draw 7

Monday, March 9, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Dacey) Hammer (Last Stone First End) 0 4 1 0 1 0 0 1 1 X 8
 Northern Ontario (Jakubo) 1 0 0 0 0 1 1 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Koe) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 0 0 1 0 X X 2
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 2 0 2 1 1 0 0 1 X X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 1 0 3 1 0 0 3 X X X 8
 British Columbia (Geall) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 0 1 0 X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacDonald) 0 1 0 1 0 1 0 0 X X 3
 Ontario (G. Howard) Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 0 1 0 2 1 X X 8

Draw 8

Howard's last shot in the Ontario vs. Saskatchewan game, considered to be one of the best curling shots in history.

Monday, March 9, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) Hammer (Last Stone First End) 0 0 2 0 1 0 0 1 0 3 7
 Saskatchewan (Jordison) 0 2 0 1 0 1 1 0 1 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Geall) 0 2 1 2 0 0 1 1 X X 7
 Quebec (Ménard) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 0 2 0 0 0 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 0 1 1 0 0 1 0 1 0 0 4
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 1 0 0 1 0 0 2 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Jakubo) 0 2 0 2 0 1 0 1 0 X 6
 New Brunswick (R. Howard) Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 0 1 0 2 0 2 X 9

Draw 9

Tuesday, March 10, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer (Last Stone First End) 2 0 3 1 0 2 0 X X X 8
 Quebec (Ménard) 0 2 0 0 1 0 1 X X X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Jakubo) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 2 0 2 0 1 0 1 7
 Saskatchewan (Jordison) 0 0 2 0 0 0 2 0 1 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) Hammer (Last Stone First End) 3 0 1 0 3 0 0 0 X X 7
 New Brunswick (R. Howard) 0 1 0 0 0 0 0 1 X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Geall) 0 1 0 1 0 0 X X X X 2
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 2 0 4 0 1 1 X X X X 8

Draw 10

Tuesday, March 10, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (R. Howard) 1 0 2 0 1 0 1 0 0 X 5
 Manitoba (Stoughton) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 2 0 0 0 0 1 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 5 1 0 3 0 2 X X X X 11
 Prince Edward Island (MacDonald) 0 0 2 0 2 0 X X X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Ménard) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 1 0 5 0 3 X X 12
 Nova Scotia (Dacey) 0 3 0 0 1 0 1 0 X X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Jordison) 0 3 0 0 1 0 0 1 0 3 8
 Northwest Territories/Yukon (Koe) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 1 0 0 2 0 1 0 7

Draw 11

Tuesday, March 10, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacDonald) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 0 1 0 1 0 1 X 3
 British Columbia (Geall) 0 1 0 1 0 2 0 2 0 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 0 0 0 1 0 0 2 0 2 0 5
 Ontario (G. Howard) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 0 3 0 0 1 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Koe) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 3 1 0 0 1 0 X 7
 Northern Ontario (Jakubo) 0 0 1 0 0 2 0 0 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Dacey) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 2 0 2 0 1 0 X 6
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 1 0 1 0 2 0 2 0 3 X 9

Draw 12

Wednesday, March 11, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Koe) Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 1 0 1 0 1 0 X 7
 Ontario (G. Howard) 0 2 0 0 1 0 3 0 3 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Dacey) 0 1 0 1 0 1 1 0 X X 4
 British Columbia (Geall) Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 0 1 0 0 4 X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacDonald) 0 1 0 0 1 0 X X X X 2
 Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 1 0 4 X X X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 2 0 2 0 1 0 0 1 0 X 6
 Northern Ontario (Jakubo) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 1 0 1 0 0 1 X 5

Draw 13

Wednesday, March 11, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Jakubo) 0 0 0 1 0 1 X X X X 2
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 2 2 1 0 3 0 X X X X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 0 2 1 0 2 0 1 0 2 X 8
 New Brunswick (R. Howard) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 1 0 2 0 1 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Geall) 0 3 0 5 0 2 0 X X X 10
 Saskatchewan (Jordison) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 2 0 2 X X X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) 0 1 0 2 0 1 0 1 0 X 5
 Quebec (Ménard) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 0 3 0 1 0 1 X 8

Draw 14

Wednesday, March 11, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Jordison) Hammer (Last Stone First End) 0 0 1 3 0 1 2 0 X X 7
 Nova Scotia (Dacey) 1 1 0 0 1 0 0 1 X X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Ménard) Hammer (Last Stone First End) 2 0 3 0 0 2 1 0 X X 8
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 0 1 0 2 0 0 0 1 X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 1 0 2 1 X X X 7
 Manitoba (Stoughton) 0 1 0 0 1 0 0 X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (R. Howard) Hammer (Last Stone First End) 0 2 1 2 0 1 1 0 X X 7
 Prince Edward Island (MacDonald) 2 0 0 0 1 0 0 1 X X 4

Draw 15

Thursday, March 12, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 3 0 0 3 X X 8
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 0 0 0 1 0 2 0 0 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacDonald) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 0 1 0 0 2 0 0 6
 Northern Ontario (Jakubo) 0 2 0 1 0 0 2 0 1 2 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Dacey) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 0 1 0 2 0 0 X 6
 Ontario (G. Howard) 0 2 0 1 0 2 0 1 3 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Koe) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 5 1 0 2 2 X X 11
 British Columbia (Geall) 0 0 2 0 0 1 0 0 X X 3

Draw 16

Thursday, March 12, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Ménard) 0 1 0 3 1 2 0 2 0 3 12
 Prince Edward Island (MacDonald) Hammer (Last Stone First End) 3 0 1 0 0 0 2 0 2 0 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Jordison) 1 0 1 0 0 1 0 2 X X 5
 Manitoba (Stoughton) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 3 0 0 2 0 X X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (R. Howard) 0 4 0 2 0 2 3 X X X 11
 Northwest Territories/Yukon (Koe) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 2 0 0 X X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 1 1 0 0 0 1 1 0 3 X 7
 Nova Scotia (Dacey) 0 0 0 0 1 0 0 2 0 X 3

Draw 17

Team Alberta in action against Ontario

Thursday, March 12, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Geall) 0 2 0 1 0 0 2 0 0 X 5
 New Brunswick (R. Howard) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 1 0 0 1 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) 1 0 1 0 0 1 0 2 0 0 5
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 2 0 1 0 2 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Northern Ontario (Jakubo) 0 1 0 1 0 1 0 2 0 1 0 6
 Quebec (Ménard) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer (Last Stone First End) 2 2 0 1 0 2 0 1 X X 8
 Saskatchewan (Jordison) 0 0 1 0 1 0 1 0 X X 3

Tiebreaker

March 13, 1300

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 0 0 2 0 0 0 1 6
 Quebec (Ménard) 0 1 0 0 1 0 0 0 1 0 3
Player percentages
 Manitoba  Quebec
Steve Gould 91% Jean Gagnon 84%
Rob Fowler 85% Eric Sylvain 85%
Kevin Park 91% Martin Crête 78%
Jeff Stoughton 91% Jean-Michel Ménard 79%
Total 90% Total 81%

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1   Alberta 7  
2   Ontario 6         1   Alberta 10
      2   Ontario 6   4   Manitoba 4
  4   Manitoba 8  
3   Newfoundland and Labrador 7
4   Manitoba 8  

1 vs. 2

Friday, March 13, 18:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 2 0 1 0 0 2 0 1 7
 Ontario (G. Howard) 1 0 2 0 1 0 0 1 0 1 0 6
Player percentages
 Alberta  Ontario
Ben Hebert 85% Craig Savill 91%
Marc Kennedy 92% Brent Laing 81%
John Morris 83% Richard Hart 85%
Kevin Martin 85% Glenn Howard 85%
Total 86% Total 85%

3 vs. 4

Saturday, March 14, 10:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Gushue) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 1 0 2 1 1 0 7
 Manitoba (Stoughton) 0 2 0 2 0 2 0 0 0 2 8
Player percentages
 Newfoundland and Labrador  Manitoba
Jamie Korab 94% Steve Gould 91%
Ryan Fry 73% Rob Fowler 88%
Mark Nichols 78% Kevin Park 73%
Brad Gushue 88% Jeff Stoughton 91%
Total 83% Total 86%

Semifinal

Saturday, March 14, 18:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 0 1 0 1 0 1 0 6
 Manitoba (Stoughton) 0 4 0 1 0 1 0 1 0 1 8
Player percentages
 Ontario  Manitoba
Craig Savill 90% Steve Gould 95%
Brent Laing 83% Rob Fowler 83%
Richard Hart 83% Kevin Park 88%
Glenn Howard 68% Jeff Stoughton 80%
Total 81% Total 86%

Final

Sunday, March 15, 18:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) Hammer (Last Stone First End) 0 3 0 3 0 2 0 2 X X 10
 Manitoba (Stoughton) 0 0 1 0 2 0 1 0 X X 4
Player percentages
 Alberta  Manitoba
Ben Hebert 86% Steve Gould 100%
Marc Kennedy 93% Rob Fowler 86%
John Morris 93% Kevin Park 82%
Kevin Martin 97% Jeff Stoughton 81%
Total 92% Total 86%

Statistics

Top 5 player percentages

Round Robin only
Leads %
Steve Gould 90
Ben Hebert 89
Craig Savill 88
Mark Olson 87
Peter Case 87
Seconds %
Marc Kennedy 91
Éric Sylvain 86
Brent Laing 85
Rob Fowler 85
Jason Vaughan 81
Thirds %
Richard Hart 88
John Morris 86
Kevin Park 84
James Grattan 81
Mark Nichols 81
Skips %
Kevin Martin 89
Glenn Howard 88
Brad Gushue 86
Jean-Michel Ménard 82
Russ Howard 80

Team percentages

Round Robin only
Province Skip %
 Alberta Kevin Martin 88
 Ontario Glenn Howard 87
 Manitoba Jeff Stoughton 85
 Quebec Jean-Michel Ménard 83
 Newfoundland and Labrador Brad Gushue 83
 New Brunswick Russ Howard 82
 British Columbia Sean Geall 79
 Saskatchewan Joel Jordison 79
 Northwest Territories/Yukon Jamie Koe 78
 Northern Ontario Mike Jakubo 77
 Nova Scotia Mark Dacey 76
 Prince Edward Island Rod MacDonald 75

Provincial and territorial playdowns




See also

References

  1. ^ Gvangulik. "2009 Tim Hortons Brier Archived Statistics".  

External links

  • Curling Scoops 2009 Brier Coverage
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.