World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

Australia at the 2010 Winter Olympics

Australia at the Olympic Games

Flag of Australia
IOC code  AUS
NOC Australian Olympic Committee
Website www.olympics.com.au
At the 2010 Winter Olympics in Vancouver
Competitors 40 in 11 sports
Flag bearer Torah Bright (opening)
Lydia Lassila (closing)
Medals
Rank: 13
Gold
2
Silver
1
Bronze
0
Total
3
Olympic history (summary)
Summer Games
* with New Zealand as Australasia
Winter Games
Intercalated Games
1906
The athletes entering the stadium during the opening ceremonies.

Australia participated at the 2010 Winter Olympics in Vancouver, British Columbia, Canada. A team of forty athletes was selected to compete in eleven sports. The Chef de Mission was Ian Chesterman who has held the position since the 1998 Winter Olympics.

Australia achieved its best ever results, winning two gold medals; in the women's aerials (Lydia Lassila) and women's snowboard halfpipe (Torah Bright); and a silver in the men's moguls. To date Australia has won a total of five gold medals, one silver medal and three bronze medals in Winter Olympic competition.

Contents

  • Medalists 1
  • Alpine skiing 2
  • Biathlon 3
  • Bobsleigh 4
  • Cross-country skiing 5
  • Figure skating 6
  • Freestyle skiing 7
  • Luge 8
  • Short track speed skating 9
  • Skeleton 10
  • Snowboarding 11
  • Speed skating 12
  • See also 13
  • References 14

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Gold Torah Bright Snowboarding Women's halfpipe February 18
 Gold Lydia Lassila Freestyle skiing Women's aerials February 24
 Silver Dale Begg-Smith Freestyle Skiing Men's moguls February 14

Alpine skiing

Athlete Event Time Rank
Craig Branch Men's downhill 1:57.19 34
Men's super-G 1:32:89 29
Jono Brauer Men's downhill 1:58.08 39
Men's super-G 1:32:92 30

Biathlon

Athlete Event Final
Time Misses Rank
Alexei Almoukov Men's sprint 30:57.9 4 87

Bobsleigh

Athlete Event Final
Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Time Rank
Chris Spring
Duncan Harvey (heats 1 and 2)
Anthony Ryan (heat 3)
Two-man 53.14 54.41 53.18 DNQ 2:40.73 22
Jeremy Rolleston
Duncan Pugh
Two-man DNF DNS
Jeremy Rolleston
Duncan Pugh
Duncan Harvey
Anthony Ryan
Four-man DNS
Astrid Loch-Wilkinson
Cecilia Mcintosh
Two-woman 54.85 54.66 55.16 DNQ 2:44.67 19

Cross-country skiing

Athlete Event Qualification Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Esther Bottomley Women's sprint 4:05.12 50 Did not advance 50
Paul Murray Men's sprint 3:52.96 55 Did not advance 55
Ben Sim 15 km freestyle N/A 35:48.6 45
30 km pursuit N/A 1:23:25.8 47
Paul Murray
Ben Sim
Men's team sprint 19:57.0 10 N/A Did not advance 20

Figure skating

Athlete(s) Event CD SP/OD FS/FD Total
Points Rank Points Rank Points Rank Points Rank
Cheltzie Lee[1] Ladies' N/A 52.16 18 86.00 20 138.16 20

Freestyle skiing

Men's team – aerials and moguls
Athlete Event Qualifying Final
Points 663 Rank Points Rank
Dale Begg-Smith Moguls 25.03 4 Q 26.58
Ramone Cooper Moguls 21.11 27 Did not advance
David Morris Aerials 221.02 13 Did not advance
Men's team – ski cross
Athlete Event Qualifying 1/8 final Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Rank Rank Rank Final Rank
Scott Kneller Ski cross 1:13.85 12 Q 2 Q 2 Q 3 q Small Final
3
7
Women's team – aerials and moguls
Athlete Event Qualifying Final
Points Rank Points Rank
Britteny Cox Moguls 19.87 23 Did not advance
Jacqui Cooper Aerials 162.99 11 Q 194.29 5
Elizabeth Gardner Aerials 164.60 10 Q 86.70 12
Lydia Lassila Aerials 167.55 9 Q 214.74
Bree Munro Aerials 143.46 18 Did not advance
Women's team – ski cross
Athlete Event Qualifying 1/8 final Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Rank Rank Rank Final Rank
Katya Crema Ski cross 1:20.19 17 Q 2 Q 3 Did not advance 15
Jenny Owens Ski cross 1:19.80 15 Q 2 Q 3 Did not advance 13

Luge

Athlete Event Finals
Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Time Rank
Hannah Campbell-Pegg Women's singles 42.527 42.570 42.606 42.519 2:50.222 23

Short track speed skating

Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final Ranking
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Tatiana Borodulina Women's 500 metres 44.901 3 Did not advance 21
Women's 1000 metres 1:32.509 1 Q 1:32.465 2 Q 1:29.663 3 QB Final B
1:32.661
4 7
Women's 1500 metres 2:27:408 2 Q N/A 2:21.617 4 QB Final B
2:43.051
3 11
Lachlan Hay Men's 1000 metres 1:26.132 4 Did not advance 26

Skeleton

Athlete Event Final
Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total Rank
Anthony Deane Men's 54.55 54.12 54.68 DNQ 2:43.45 23
John Farrow Men's DNS
Melissa Hoar Women's 54.73 54.48 54.48 54.53 3:38.22 12
Emma Lincoln-Smith Women's 54.28 54.41 54.54 54.40 3:37.63 10

Snowboarding

Halfpipe
Athlete Event Qualification Semifinals Finals
Run 1 Run 2 Rank Run 1 Run 2 Rank Run 1 Run 2 Rank
Torah Bright Women's 41.3 45.8 1 QF Bye 5.9 45.0 1st
Holly Crawford Women's 38.6 39.5 7 QS 17.3 41.7 1 QF 23.9 30.3 8
Scott James Men's 7.6 28.2 12 Did not advance
Ben Mates Men's 28.3 29.6 9 QS 3.6 27.5 11 Did not advance
Parallel giant slalom
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Johanna Shaw Women's 1:26:10 19 Did not advance 19
Snowboard cross
Athlete Event Qualification 1/8 finals Quarterfinals Semifinals Finals
Time Rank Rank Rank Rank Rank
Damon Hayler Men's 1.21.81 9 2 Q 4 Did not advance 10
Stephanie Hickey Women's 1:35.26 18 Did not advance 18
Alex Pullin Men's 1.20.15 1 3 Did not advance 17

Speed skating

Athlete Event Race 1 Race 2 Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Sophie Muir Women's 500 metres 39.649 31 39.400 27 1:19.04 29
Women's 1000 metres N/A 1:18.79 30

See also

References

  1. ^ "Lee's Vancouver spot confirmed".  
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.