World Library  

April

Flag as Inappropriate
Email this Article

1990 ATP Challenger Series

Article Id: WHEBN0034635686
Reproduction Date:

Title: 1990 ATP Challenger Series  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: 1990 in tennis, 1990 WTA Tour, 1990 ATP Tour, 2014 ATP Challenger Tour, 2008 ATP Challenger Series
Collection: 1990 in Tennis, Atp Challenger Tour
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

1990 ATP Challenger Series

The Association of Tennis Professionals (ATP). The 1990 ATP Challenger Series calendar comprises 71 tournaments, with prize money ranging from $25,000 up to $100,000.[1]

Contents

  • Schedule 1
    • January 1.1
    • February 1.2
    • March 1.3
    • April 1.4
    • May 1.5
    • June 1.6
    • July 1.7
    • August 1.8
    • September 1.9
    • October 1.10
    • November 1.11
    • December 1.12
  • Statistical information 2
    • Titles won by player 2.1
    • Titles won by nation 2.2
  • See also 3
  • References 4
  • External links 5

Schedule

January

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
January 1
No tournaments scheduled.
January 8
No tournaments scheduled.
January 15 Jakarta-1 Challenger
Jakarta, Indonesia
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Horst Skoff
6–2, 4–6, 6–1
Chris Garner Brian Devening
Kim Bong-Soo
Yoo Jin-Sun
Xavier Daufresne
Pablo Arraya
Thomas Buchmayer
Eric Amend
Tom Mercer
6–4, 6–7, 6–3
Adam Malik
Joseph Russell
January 22 Intersport Heilbronn Open
Heilbronn, West Germany
Regular series
$50,000 – Carpet (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Czechoslovakia
Milan Šrejber
7–6, 4–6, 7–6
Alexander Mronz Christian Saceanu
Jeff Tarango
Mark Kaplan
Olivier Soules
Martin Sinner
Jörgen Windahl
Czechoslovakia
David Rikl
Czechoslovakia
Tomáš Anzari
7–6, 7–6
Byron Talbot
Jörgen Windahl
January 29
No tournaments scheduled.

February

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
February 5 Telford Challenger
Telford, Great Britain
Regular series
$50,000 – Carpet (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Fabrice Santoro
6–3, 5–7, 6–4
Peter Nyborg Andrew Castle
Brian Garrow
Chris Bailey
Simon Youl
Patrick Baur
Christian Bergström
Nick Brown
Nick Fulwood
6–4, 7–5
Russell Barlow
Martin Sinner
February 12 Croydon Challenger
Croydon, Great Britain
Regular series
$50,000 – Carpet (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Christian Saceanu
6–3, 6–0
Udo Riglewski Olivier Soules
Nuno Marques
Robbie Weiss
Chris Bailey
Alexander Mronz
Nick Brown
Andrew Castle
Olivier Delaître
7–6, 6–3
Nick Brown
Nick Fulwood
Nairobi-1 Challenger
Nairobi, Kenya
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Christian Miniussi
2–6, 6–3, 6–4
Pablo Arraya Joseph Russell
Menno Oosting
Oliver Fuchs
Czechoslovakia
Josef Čihák
Sascha Nensel
Ugo Colombini
Eduardo Masso
Christian Miniussi
3–6, 7–5, 7–6
João Cunha e Silva
Menno Oosting
São Paulo-1 Challenger
São Paulo, Brazil
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Miguel Nido
6–3, 6–4
Cássio Motta Ivan Kley
Jose Daher
Juan Pino
Jeff Tarango
Javier Frana
Pablo Albano
Javier Frana
Gustavo Luza
6–3, 7–6
Ricardo Camargo
Ivan Kley
February 19 Nairobi-2 Challenger
Nairobi, Kenya
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Christian Miniussi
6–2, 7–6
Menno Oosting Srinivasan Vasudevan
Thomas Buchmayer
Torben Theine
Czechoslovakia
Cyril Suk
Pablo Arraya
João Cunha e Silva
João Cunha e Silva
Eduardo Masso
6–4, 7–5
Zeeshan Ali
Libor Pimek
February 26 Palm Hills International Tennis Challenger
Cairo, Egypt
Regular series
$100,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Thomas Muster
6–4, 6–3
José Francisco Altur Tomás Carbonell
Jordi Arrese
Simon Youl
Todd Woodbridge
Nuno Marques
Johan Anderson
Czechoslovakia
David Rikl
Czechoslovakia
Tomáš Anzari
6–3, 6–7, 7–5
Eduardo Masso
Christian Miniussi

March

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
March 5 Martinique Challenger
Martinique, French West Indies
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Guillaume Raoux
3–6, 6–3, 6–3
Robbie Weiss David Engel
Bruno Orešar
Tom Nijssen
Paul Wekesa
Arnaud Boetsch
Johan Carlsson
Olivier Delaître
Guillaume Raoux
6–3, 7–5
Todd Nelson
Roger Smith
March 12 Agadir Challenger
Agadir, Morocco
Regular series
$75,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Thomas Muster
6–2, 7–5
Guillermo Pérez-Roldán Richard Fromberg
Paul Haarhuis
Franco Davín
Mark Koevermans
Roberto Azar
Christian Miniussi
Czechoslovakia
Josef Čihák
Czechoslovakia
Cyril Suk
W/O
Omar Camporese
Diego Nargiso
March 19
No tournaments scheduled.
March 26 Estoril Challenger
Estoril, Portugal
Regular series
$100,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Thierry Tulasne
6–2, 2–3, retired
Christian Miniussi Lars Jonsson
Nuno Marques
Fabrice Santoro
Richard Fromberg
Udo Riglewski
Fernando Luna
Karsten Braasch
Hendrik Jan Davids
5–7, 7–5, 6–2
Tomás Carbonell
Udo Riglewski
Jerusalem Challenger
Jerusalem, Israel
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Raviv Weidenfeld
5–7, 6–4, 7–6
Shahar Perkiss Martin Sinner
Cristiano Caratti
Gilad Bloom
Christian Geyer
Mark Kaplan
Christian Saceanu
Henrik Holm
Peter Nyborg

6–1, 2–6, 6–3
Cristian Brandi
Cristiano Caratti
Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
April 2 Zaragoza Challenger
Zaragoza, Spain
Regular series
$50,000 – Clay (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Carlos Costa
6–3, 6–4
Francesco Cancellotti Stefano Pescosolido
José Francisco Altur
Aki Rahunen
Francisco Roig
Claudio Pistolesi
Diego Nargiso
Czechoslovakia
David Rikl
Czechoslovakia
Tomáš Anzari
6–3, 7–6
Carlos Costa
Francisco Roig
April 9 Brasília-1 Challenger
Brasília, Brazil
Regular series
$100,000 – Carpet – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Olivier Delaître
7–6, 6–1
Brian Garrow Patrick Baur
Gianluca Pozzi
Simone Colombo
Chris Pridham
Nelson Aerts
Cássio Motta
Nelson Aerts
Fernando Roese
6–3, 7–5
Simone Colombo
Cesar Kist
Cape Town Challenger
Cape Town, South Africa
Regular series
$100,000 – Hard (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Gary Muller
5–7, 6–2, 6–3
Jeremy Bates Neil Borwick
Darren Cahill
Christian Geyer
Pieter Aldrich
Johan Kriek
Danie Visser
Jeremy Bates
Marius Barnard
6–3, 6–1
Wayne Ferreira
Piet Norval
Parioli Challenger
Parioli, Italy
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Fernando Luna
6–3, 4–6, 6–4
Magnus Larsson Christian Miniussi
David Engel
Czechoslovakia
Branislav Stankovič
Nicklas Kulti
Stefano Pescosolido
Thomas Haldin
Czechoslovakia
Branislav Stankovič
Czechoslovakia
Richard Vogel
7–5, 6–3
Nicola Bruno
Stefano Pescosolido
San Luis Potosí Challenger
San Luis Potosí, Mexico
Regular series
$100,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Ricki Osterthun
6–4, 6–4
MaliVai Washington Leonardo Lavalle
Philip Johnson
Christian Bergström
Hendrik Jan Davids
Scott Warner
Carl Limberger
Leonardo Lavalle
Jorge Lozano
5–7, 6–3, 6–2
Luis Herrera
Fernando Perez-Pascal
April 16 Durban Challenger
Durban, South Africa
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Jeremy Bates
6–4, 6–1
Grant Stafford Stefan Kruger
Robbie Weiss
Johan Kriek
Michael Robertson
Wayne Ferreira
Martin Sinner
Wayne Ferreira
Piet Norval
6–0, 2–6, 6–3
Stefan Kruger
Greg Van Emburgh
Mexico City Challenger
Mexico City, Mexico
Regular series
$100,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Francisco Maciel
2–6, 7–6, 6–3
Luis Herrera Pablo Arraya
Jorge Lozano
Andrew Sznajder
Leonardo Lavalle
Bryan Shelton
Martin Wostenholme
Pablo Albano
Ville Jansson
7–6, 4–6, 7–5
Nduka Odizor
Bryan Shelton
Oporto Challenger
Porto, Portugal
Regular series
$100,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Mark Koevermans
6–3, 6–3
Franco Davín Richard Fromberg
Tarik Benhabiles
Nuno Marques
Renzo Furlan
Jens Woehrmann
Lawson Duncan
Eduardo Bengoechea
Christian Miniussi
6–0, 6–3
Jose Clavet
Francisco Roig
April 23 Nagoya Challenger
Nagoya, Japan
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Ramesh Krishnan
6–2, 6–4
Brian Garrow Shuzo Matsuoka
Chris Pridham
Czechoslovakia
Ctislav Doseděl
Christian Saceanu
Buff Farrow
Menno Oosting
Johan Carlsson
David Lewis
7–5, 6–2
Shuzo Matsuoka
Shigeru Ota
Pretoria Challenger
Pretoria, South Africa
Regular series
$25,000 – Hard (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Martin Sinner
6–4, 6–4
Wayne Ferreira Robbie Weiss
Christian Geyer
Byron Talbot
Alexander Mronz
Royce Deppe
Martin Davis
Mark Keil
Scott Patridge
6–7, 6–4, 6–4
Stefan Kruger
Greg Van Emburgh
April 30 Tampa Challenger
Tampa, United States
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Bryan Shelton
6–7, 6–2, 6–1
Broderick Dyke Ville Jansson
Jimmy Brown
John Sobel
Pablo Arraya
David Pate
John Ross
Ken Flach
Doug Flach
3–6, 7–6, 6–4
Broderick Dyke
Tobias Svantesson

May

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
May 7 Kuala Lumpur Challenger
Kuala Lumpur, Malaysia
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Nduka Odizor
6–3, 3–6, 6–3
Czechoslovakia
Ctislav Doseděl
Jacco Eltingh
Jan Siemerink
David Harkness
Menno Oosting
Bruce Derlin
Jonathan Canter
Nduka Odizor
Paul Wekesa
6–3, 6–4
Jonathan Canter
Bruce Derlin
Renault Slovenian Open
Ljubljana, Yugoslavia
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Magnus Larsson
7–5, 6–7, 7–6
Diego Nargiso Omar Camporese
Mark Koevermans
Andres Võsand
Bart Wuyts
Carlos Costa
Massimo Cierro
Carlos Costa
Francisco Roig
6–7, 6–4, 6–4
Omar Camporese
Mark Koevermans
May 14 Bangkok Challenger
Bangkok, Thailand
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Czechoslovakia
Ctislav Doseděl
6–3, 6–4
Patrick Baur Menno Oosting
João Cunha e Silva
Jan Siemerink
Nduka Odizor
Jonathan Canter
Harald Rittersbacher
Jonathan Canter
Bruce Derlin
6–4, 6–4
Neil Borwick
David Lewis
May 21
No tournaments scheduled.
May 28 Franken Challenge
Fürth, West Germany
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Jeff Tarango
6–0, 6–0
Felipe Rivera Pablo Arraya
Bart Wuyts
Czechoslovakia
Richard Vogel
Marcos Górriz
Peter Ballauff
Jan Apell
Peter Ballauff
Ricki Osterthun
7–6, 4–6, 6–3
Marcos Górriz
Andrei Olhovskiy

June

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
June 4
No tournaments scheduled.
June 11
No tournaments scheduled.
June 18
No tournaments scheduled.
June 25 Turin Challenger
Turin, Italy
Regular series
$50,000 – Clay) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
João Cunha e Silva
7–6, 6–7, 6–4
Jimmy Brown Gabriel Markus
Marcos Górriz
Bernd Karbacher
Bart Wuyts
Renzo Furlan
Pablo Arraya
Neil Borwick
David Lewis
6–2, 3–6, 6–2
Christer Allgardh
Martin Sinner

July

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
July 2 Salou Challenger
Salou, Spain
Regular series
$75,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Marcelo Filippini
6–3, 6–1
Jimmy Arias Renzo Furlan
Francisco Clavet
Jimmy Brown
José Francisco Altur
David de Miguel
Philip Johnson
Neil Borwick
David Lewis
6–3, 5–7, 6–3
Jimmy Arias
Steve DeVries
July 9 Neu-Ulm Challenger
Neu-Ulm, West Germany
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Dimitri Poliakov
3–6, 7–5, 6–3
Bart Wuyts Marcelo Ingaramo
Claudio Pistolesi
Jens Woehrmann
Gabriel Markus
Renzo Furlan
Rüdiger Haas
Massimo Cierro
Simone Colombo
0–6, 6–2, 6–1
George Cosac
Czechoslovakia
Vojtěch Flégl
July 16 Bristol Challenger
Bristol, Great Britain
Regular series
$50,000 – Grass – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Christian Saceanu
6–3, 6–7, 6–3
Arnaud Boetsch Mark Petchey
Chris Wilkinson
Peter Nyborg
Menno Oosting
Royce Deppe
Libor Pimek
Andrei Olhovskiy
Olli Rahnasto
7–5, 6–4
Arnaud Boetsch
Peter Nyborg
Gramado Challenger
Gramado, Brazil
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Pedro Rebolledo
6–2, 6–3
Christian Weis William Kyriakos
Pablo Albano
Jose Clavet
Eduardo Bengoechea
Agustín Moreno
João Cunha e Silva
Ivan Kley
Vicente Solves
6–3, 7–5
Pablo Albano
Eduardo Bengoechea
Tampere Open
Tampere, Finland
Regular series
$100,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Renzo Furlan
6–3, 6–3
Fernando Luna Veli Paloheimo
Nicklas Kulti
Magnus Zeile
Magnus Larsson
Aki Rahunen
Martin Střelba
Mark Koevermans
Jan Siemerink
6–2, 6–1
Massimo Cierro
Tobias Svantesson
July 23 Comerica Bank Challenger
Aptos, United States
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Henrik Holm
1–6, 6–3, 7–6
Brian Garrow Nuno Marques
Diego Nargiso
David Nainkin
Alexander Mronz
Johan Carlsson
Matt Anger
Jeff Brown
Scott Melville
6–7, 6–4, 6–4
Matt Anger
Marius Barnard
Campos Challenger
Campos, Brazil
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Jaime Oncins
6–3, 6–3
Jose Daher Marcelo Saliola
Daniel Orsanic
Cássio Motta
Frédéric Fontang
Fernando Roese
João Cunha e Silva
Jose Daher
Jaime Oncins
7–6, 6–4
Nelson Aerts
Fernando Roese
Hanko Challenger
Hanko, Finland
Regular series
$75,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Martin Sinner
6–3, 6–3
Andrei Olhovskiy Jan Siemerink
Veli Paloheimo
Olli Rahnasto
Marcos Górriz
Andres Võsand
Bart Wuyts
Johan Anderson
Lars-Anders Wahlgren
6–3, 7–6
Tomas Nydahl
Peter Svensson
July 30 Lins Challenger
Lins, Brazil
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Pedro Rebolledo
7–6, 4–6, 6–1
Joao Zwetsch Luiz Mattar
Daniel Orsanic
Nelson Aerts
Pablo Albano
Jaime Oncins
João Cunha e Silva
José-Luis Aparisi
Jose Clavet
7–6, 6–3
Javier Frana
Agustín Moreno
Nielsen Pro Tennis Championships
Winnetka, United States
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Cristiano Caratti
7–6, 6–1
Chris Garner Chris Pridham
Grant Stafford
Todd Martin
Nuno Marques
Tommy Ho
Mark Petchey
Zeeshan Ali
Menno Oosting
4–6, 6–3, 6–2
Doug Flach
Luis Herrera

August

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
August 6 Jakarta-2 Challenger
Jakarta, Indonesia
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Mark Keil
6–4, 6–2
Scott Patridge Kim Bong-Soo
Paul Hand
Harald Rittersbacher
Mike Briggs
Daniel Heryanto
Eduardo Furusho
Mike Briggs
David Harkness
6–2, 7–6
Suharyadi Suharyadi
Lin Bing-chao
Knokke Challenger
Knokke, Belgium
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Marcos Górriz
7–5, 2–6, 6–1
Czechoslovakia
Josef Čihák
Germán López
Libor Pimek
Raul Viver
Paul Dogger
Filip Dewulf
Daniele Balducci
Andrei Olhovskiy
Dimitri Poliakov
6–4, 4–6, 6–3
Xavier Daufresne
Denis Langaskens
São Paulo-2 Challenger
São Paulo, Brazil
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
João Cunha e Silva
6–1, 6–2
Cássio Motta Javier Frana
Pedro Rebolledo
Frédéric Fontang
Pablo Albano
Jaime Oncins
Vicente Solves
Javier Frana
Cássio Motta
6–3, 3–6, 6–1
Gabriel Markus
Joao Zwetsch
August 13 Brasília-2 Challenger
Brasília, Brazil
Regular series
$75,000 – Hard – 64S/32D
Singles Draw - Doubles Draw
Cássio Motta
7–6, 6–4
Jaime Oncins Mauro Menezes
Danilo Marcelino
Nelson Aerts
Vicente Solves
Ricardo Acioly
Fernando Roese
Jaime Oncins
Andrew Sznajder
7–5, 3–6, 7–6
Luiz Mattar
Fernando Roese
Pescara Challenger
Pescara, Italy
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Christer Allgardh
4–6, 6–3, 6–4
Germán López Éric Winogradsky
Thomas Haldin
Czechoslovakia
Branislav Stankovič
Massimo Cierro
Francesco Cancellotti
Stefano Pescosolido
Czechoslovakia
Branislav Stankovič
Czechoslovakia
Richard Vogel
6–3, 6–1
Massimo Cierro
Alessandro de Minicis
Salzburg Challenger
Salzburg, Austria
Regular series
$100,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Horst Skoff
6–2, 6–2
José Francisco Altur Renzo Furlan
Nicklas Kulti
Czechoslovakia
Marián Vajda
Christian Geyer
Horacio de la Peña
Jimmy Brown
Horacio de la Peña
Horst Skoff
6–2, 6–4
Johan Donar
Ola Jonsson
August 20 Geneva Open Challenger
Switzerland
Geneva, Switzerland
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Roberto Argüello
6–3, 6–0
Daniel Orsanic Henrik Holm
Czechoslovakia
Tomáš Anzari
Jacco Eltingh
Switzerland
Stefano Mezzadri
Michael Tauson
Frédéric Fontang
Henrik Holm
Nils Holm
3–6, 7–5, 7–6
Czechoslovakia
Branislav Stankovič
Czechoslovakia
Richard Vogel
August 27 Verona Challenger
Verona, Italy
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Richard Krajicek
4–6, 6–1, 6–4
Jacco Eltingh Paolo Pambianco
Corrado Aprili
Daniel Orsanic
Dimitri Poliakov
Jan Siemerink
Jose Clavet
Czechoslovakia
Ctislav Doseděl
Dimitri Poliakov
6–0, 6–7, 6–4
Jacco Eltingh
Menno Oosting

September

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
September 3 Hossegor Challenger
Hossegor, France
Regular series
$100,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Rodolphe Gilbert
6–4, 6–4
Ronald Agénor Nuno Marques
Renzo Furlan
Bart Wuyts
Fernando Luna
Tom Nijssen
José Francisco Altur
Marcos Górriz
Marcelo Ingaramo
7-5, 6-2
Eduardo Bengoechea
Eduardo Masso
Venice Challenger
Venice, Italy
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Bruno Orešar
6–3, 6–3
Andrei Olhovskiy Oliver Fuchs
Claudio Pistolesi
Paolo Canè
Pablo Arraya
Massimo Cierro
Germán López
Cristian Brandi
Federico Mordegan
6-1, 6-4
Henrik Holm
Nils Holm
September 10 Azores Challenger
Azores, Portugal
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Francisco Roig
6-3, 2-6, 6-4
Chris Pridham Ken Flach
Nduka Odizor
Maurice Ruah
Frédéric Fontang
Daniel Marco
Johan Carlsson
Brent Haygarth
Scott Patridge
6-7, 7-6, 6-3
Andrew Castle
Nduka Odizor
Canberra Challenger
Canberra, Australia
Regular series
$25,000 – Grass – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Brett Steven
6–3, 6–4
Andrew Kratzmann Jamie Morgan
John Stimpson
Michael Brown
Francisco Montana
Sandon Stolle
Brett Custer
Brett Custer
Peter Doohan
6-3, 6-4
David Adams
Jamie Morgan
September 17 Coquitlam Challenger
Coquitlam, Canada
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Steve DeVries
3-6, 7-5, 7-5
Chuck Adams Chris Garner
Robbie Weiss
Mike Briggs
Miguel Nido
Otis Smith
George Bezecny
Steve DeVries
Patrick Galbraith
7-5, 7-5
Otis Smith
Roger Smith
Dijon Challenger
Dijon, France
Regular series
$100,000 – Carpet – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Guillaume Raoux
2-6, 6-4, 6-4
Henrik Holm Nuno Marques
Jan Apell
Dirk Dier
Martin Sinner
Rodolphe Gilbert
Michael Kupferschmid
Mansour Bahrami
Rodolphe Gilbert
7-5, 6-2
Jan Apell
Peter Nyborg
International Tournament of Messina
Messina, Italy
Regular series
$100,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Guillermo Pérez-Roldán
6-1, 6-3
Stefano Pescosolido Francisco Roig
Renzo Furlan
Andres Võsand
Francisco Clavet
Fernando Luna
Franco Davín
Germán López
Francisco Roig
6-3, 6-2
Pablo Arraya
Carlos Costa
September 24 Bogotá Challenger
Bogotá, Colombia
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Álvaro Jordan
6–3, 6–3
Czechoslovakia
Libor Němeček
Pedro Rebolledo
Giorgio Carneade
Felipe Rivera
Greg Failla
Jose Daher
José Antonio Fernández
Mauricio Hadad
Mario Rincón
7-6, 7-6
Carlos Claverie
Greg Failla
Thessaloniki Challenger
Thessaloniki, Greece
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Christian Geyer
7-6, 6-3
Henrik Holm Gianluca Pozzi
Lars Koslowski
Scott Patridge
Johan Carlsson
Shahar Perkiss
Neil Borwick
Gilad Bloom
Alexis Hombrecher
6-1, 7-6
Nick Brown
Johan Carlsson

October

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
October 1 Manaus Challenger
Manaus, Brazil
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Luis Herrera
6-2, 7-5
Jaime Oncins Shelby Cannon
Tobias Svantesson
Cássio Motta
Danilo Marcelino
Jose Daher
Mario Rincón
Shelby Cannon
Alfonso Mora
7-6, 6-4
Ricardo Acioly
Mauro Menezes
Singapore Challenger
Singapore, Singapore
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Boris Laustroer
7-6, 6-4
Sander Groen Neil Borwick
Mike Briggs
Tommy Ho
Paul Wekesa
Bruce Derlin
John Letts
Steve Guy
John Letts
6-1, 7-5
Kent Kinnear
Mark Keil
October 8 Casablanca Challenger
Casablanca, Morocco
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Richard Krajicek
7-6, 6-3
Czechoslovakia
Ctislav Doseděl
José Francisco Altur
José-Luis Aparisi
Tarik Benhabiles
Roberto Azar
Hans Schwaier
Francisco Clavet
Juan Carlos Báguena
Francisco Roig
7-5, 5-7, 6-4
Czechoslovakia
Ctislav Doseděl
Richard Krajicek
Curitiba Challenger
Curitiba, Brazil
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Pedro Rebolledo
6-1, 7-5
Javier Frana Cássio Motta
Jacco Eltingh
Luis Herrera
Jaime Oncins
Danilo Marcelino
Mario Tabares
Hendrik Jan Davids
Jacco Eltingh
6-4, 3-6, 6-3
Cesar Kist
Danilo Marcelino
October 15 Ilhéus Challenger
Ilhéus, Brazil
Regular series
$75,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Luis Herrera
6-2, 6-2
Patrick Baur Jacco Eltingh
Danilo Marcelino
Jaime Yzaga
Jaime Oncins
Eduardo Bengoechea
Pedro Rebolledo
Hendrik Jan Davids
Jacco Eltingh
4-6, 6-3, 6-4
Roger Smith
Tobias Svantesson
Ponte Vedra Challenger
Ponte Vedra Beach, United States
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Tommy Ho
7-6, 6-4
Chris Pridham Chris Garner
Jimmy Brown
Philip Johnson
Mark Keil
Bruno Orešar
Robert Seguso
Doug Flach
Ken Flach
6-3, 2-6, 6-4
Royce Deppe
Bret Garnett
October 22 Brest Challenger
Brest, France
Regular series
$75,000 – Hard (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Cédric Pioline
6-3, 6-4
Richard Krajicek Thomas Högstedt
Gilad Bloom
Ramesh Krishnan
Francisco Roig
Aki Rahunen
Fabrice Santoro
Ģirts Dzelde
Czechoslovakia
Martin Damm
6-4, 6-4
Wayne Ferreira
Piet Norval
October 29 Bergen Challenger
Bergen, Norway
Regular series
$100,000 – Carpet (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Alexander Mronz
6-4, 6-4
Jan Gunnarsson Paul Haarhuis
Czechoslovakia
Ctislav Doseděl
Magnus Larsson
Alex Antonitsch
Eric Jelen
Thomas Enqvist
Jeff Brown
Anders Järryd
6-3, 7-6
Charles Beckman
Luke Jensen
Rio de Janeiro Challenger
Rio de Janeiro, Brazil
Regular series
$75,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Luiz Mattar
6-3, 3-6, 6-3
Luis Herrera Nuno Marques
Javier Frana
Roger Smith
Marcos Górriz
Pablo Arraya
Bart Wuyts
Roger Smith
Tobias Svantesson
7-5, 6-4
Shelby Cannon
Alfonso Mora

November

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
November 5
No tournaments scheduled.
November 12 São Paulo-3 Challenger
São Paulo, Brazil
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Jaime Oncins
6–3, 6–3
Francisco Yunis Gabriel Markus
João Cunha e Silva
Daniel Orsanic
Javier Frana
MaliVai Washington
Andrew Sznajder
Richard Lubner
Francisco Montana
6-4, 7-6
Nelson Aerts
Danilo Marcelino
Tasmania Challenger
Tasmania, Australia
Regular series
$25,000 – Grass – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Simon Youl
7-6, 7-6
Jamie Morgan Brett Steven
Johan Anderson
Jason Cask
Carl Limberger
Ryan Blake
Sandon Stolle
Brett Custer
David Macpherson
6-2, 6-7, 6-4
Brett Steven
Sandon Stolle
The Hague Challenger
The Hague, Netherlands
Regular series
$100,000 – Carpet (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Anders Järryd
6-1, 6-2
Czechoslovakia
Marián Vajda
Javier Sánchez
Patrik Kühnen
Magnus Gustafsson
Udo Riglewski
Jeremy Bates
Czechoslovakia
Karel Nováček
Michiel Schapers
Jan Siemerink
6-3, 7-5
Alexander Mronz
Andrei Olhovskiy
November 19
No tournaments scheduled.
November 26 Bossonnens Challenger
Switzerland
Bossonnens, Switzerland
Regular series
$50,000 – Hard (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Cristiano Caratti
6-4, 3-6, 7-6
Michiel Schapers Markus Rackl
Diego Nargiso
Eduardo Masso
Roger Smith
Cédric Pioline
Peter Nyborg
Michiel Schapers
Roger Smith
6-2, 7-6
Henrik Holm
Nils Holm
Munich Challenger
Munich, Germany
Regular series
$50,000 – Carpet (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Anders Järryd
6-2, 6-4
Richard Krajicek Markus Zoecke
Johan Carlsson
Jan Siemerink
Nicklas Kroon
Czechoslovakia
Martin Střelba
Martin Sinner
Jens Woehrmann
Markus Zoecke
6-4, 6-3
Dimitri Poliakov
Slobodan Vojinovic

December

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
December 3 Guam Challenger
Guam, Guam
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Jamie Morgan
6–2, 7–6
Chuck Adams Glenn Michibata
Steve DeVries
Francisco Montana
Andrew Castle
Matt Anger
Mike Briggs
Steve DeVries
Ted Scherman
6-1, 3-6, 7-6
Matt Anger
Andrew Castle
December 10
No tournaments scheduled.
December 17 Hong Kong Challenger
Hong Kong, Hong Kong
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Christian Saceanu
6–4, 6–1
Felix Barrientos Gianluca Pozzi
Jamie Morgan
Chuck Adams
Christian Geyer
Bruce Steel
David Engel
Neil Borwick
Paul Wekesa
6-2, 6-2
Christian Geyer
Christian Saceanu
December 24
No tournaments scheduled.

Statistical information

These tables present the number of singles (S) and doubles (D) titles won by each player and each nation during the season, within all the tournament categories of the 1990 ATP Challenger Series. The players/nations are sorted by: 1) total number of titles (a doubles title won by two players representing the same nation counts as only one win for the nation); 2) a singles > doubles hierarchy; 3) alphabetical order (by family names for players).

This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.