World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

2008 in South Korean football

Article Id: WHEBN0022537791
Reproduction Date:

Title: 2008 in South Korean football  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: 2008 K League, 2008 U-League, 2009 U-League, 2007 Suwon Samsung Bluewings season, 2009 Korea National League Championship
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

2008 in South Korean football

2008 in South Korean football

Honours

Competition Winner
K-League Suwon Samsung Bluewings
Korean FA Cup Pohang Steelers
K-League Cup Suwon Samsung Bluewings
National League Ulsan Hyundai Mipo Dolphin
National League Championship Daejeon KHNP
K3 League Yangju FC

League competitions

K-League

League table

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Suwon Samsung Bluewings 26 17 3 6 46 24 +22 54 AFC Champions League group stage
and K-League Playoff
2 FC Seoul 26 15 9 2 44 25 +19 54
3 Seongnam Ilhwa Chunma 26 15 6 5 45 21 +24 51 K-League Playoff
4 Ulsan Hyundai 26 14 7 5 39 26 +13 49 AFC Champions League group stage
and K-League Playoff
5 Pohang Steelers1 26 13 5 8 43 34 +9 44
6 Jeonbuk Hyundai Motors 26 11 4 11 39 37 +2 37 K-League Playoff
7 Incheon United 26 9 9 8 29 30 −1 36
8 Gyeongnam FC 26 10 5 11 35 39 −4 35
9 Chunnam Dragons 26 8 5 13 26 40 −14 29
10 Jeju United FC 26 7 7 12 23 31 −8 28
11 Daegu FC 26 8 2 16 46 58 −12 26
12 Busan I'Park 26 5 7 14 30 39 −9 22
13 Daejeon Citizen 26 3 12 11 18 35 −17 21
14 Gwangju Sangmu 26 3 7 16 22 46 −24 16

1 Pohang qualified as FA Cup winner.

Championship playoff

Korea National League

Final Standing

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Ulsan Hyundai Mipo Dockyard Dolphin 26 18 5 3 69 33 +36 59 First Stage Winner
2 Suwon City FC 26 18 4 4 54 26 +28 58 Second Stage Winner
3 Gangneung City FC 26 14 7 5 42 29 +13 49 Second Stage Runner-up
4 Busan Transportation Corporation FC 26 13 5 8 49 37 +12 44 First Stage Runner-up
5 Gimhae FC 26 14 2 10 41 36 +5 44
6 Goyang Kookmin Bank FC 26 11 7 8 35 26 +9 40
7 Ansan Hallelujah 26 11 6 9 40 36 +4 39
8 Daejeon KHNP 26 10 6 10 34 30 +4 36
9 Changwon City FC 26 9 7 10 39 34 +5 34
10 Cheonan City FC 26 8 8 10 40 42 −2 32
11 Nowon Hummel Korea 26 5 11 10 29 39 −10 26
12 Incheon Korail 26 5 6 15 25 45 −20 21
13 Yesan FC 26 1 8 17 24 58 −34 11
14 Hongcheon Idu FC 26 2 4 20 35 85 −50 10

Championship Playoff

Semi-finals Final
8 November – Ulsan
 Ulsan Hyundai Mipo Dockyard0 3  
 Gangneung City FC 0  
 
12 & 16 November – Suwon & Ulsan
     Ulsan Hyundai Mipo Dockyard (pen)0 010102 (5)0
   Suwon City FC 010102 (4)0
8 November - Suwon
 Suwon City FC 2
 Busan Transportation Corporation FC 0  

K3 League

Final Standing

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Yongin FC 29 19 7 3 73 34 +39 64 Second Stage Winner (Qualified 2009 FA Cup)
2 Hwasung Shinwoo Electronics 29 18 7 4 68 33 +34 61 First Stage Winner (Qualified 2009 FA Cup)
3 Gwangju Gwangsan FC 29 18 3 8 69 36 +33 57 Championship Play-off
(Qualified 2009 FA Cup)
4 Yangju FC 29 17 6 6 62 42 +20 57
5 Seoul United FC 29 14 6 9 63 47 +16 48 Qualified 2009 FA Cup
6 Namyangju Citizen 29 13 7 9 65 51 +14 46
7 Cheonan FC 29 13 7 9 58 54 +4 46
8 Jeonju Ongoeul FC 29 15 6 8 72 41 +31 45
9 Asan United FC 29 13 3 13 63 73 −10 42
10 Jeonju EM FC 29 11 6 12 54 50 +4 39
11 Gyeongju Citizen 29 9 3 17 52 65 −13 30
12 Seoul Pabal FC 29 8 5 16 60 73 −13 29
13 Bucheon FC 1995 29 7 7 15 40 53 −13 28
14 Pocheon FC 29 6 3 20 43 80 −37 21
15 Goyang FC 29 2 5 23 42 119 −77 10
- Changwon United 15 1 2 12 23 56 −33 5

Championship Playoff

Semi-finals Final
22 November – Yongin
 Yongin FC 3 (4)  
 Yangju FC (pen) 3 (5)  
 
29 Nov & 6 Dec – Yangju & Hwasung
     Yangju FC (away goal)0 0002020
   Hwasung Shinwoo Electronics0 0002020
22 November - Hwasung
 Hwasung Shinwoo Electronics0 1
 Gwangju Gwangsan FC 0  

Cup competitions

Korean FA Cup

Preliminary Round

Team 1  Score  Team 2
Preliminary Round 1
Jeonju EM FC 1–1 (6–5p) Hwasung Shinwoo Electronics FC
Gangnam TNT 0–6 Gumi Siltron
Sangji University 2–0 MD UHL
Yong-in FC 0–2 Cheonan FC
Preliminary Round 2
Jeonju EM FC 0–3 Seoul United FC
Gumi Siltron 1–2 Chungju Solveige
Sangji University 0–2 Gimhae FC
Cheonan FC 0–0 (8–9p) Cheonan City FC
Preliminary Round 3
Korea University 0–0 (3–1p) Seoul United FC
Honam University 3–3 (3–1p) Chungju Solveige
Yonsei University 1–1 (5–4p) Gimhae FC
Soongsil University 1–1 (3–4p) Cheonan City FC

Final Round

Team 1  Score  Team 2
Round of 32
Busan Transportation Corporation FC 0–1 Gyeongnam FC
Yonsei University 2–2 (3–1p) Daejeon Citizen
Nowon Hummel Korea 1–1 (2–4p) Suwon Samsung Bluewings
Yesan FC 0–3 Gwangju Sangmu
Goyang Kookmin Bank 1–1 (6–5p) FC Seoul
Suwon City FC 1–1 (3–4p) Honam University
Changwon City FC 1–0 Jeju United FC
Korea University 0–2 Jeonbuk Hyundai Motors
Ansan Hallelujah 0–0 (5–4p) Incheon United
Daejeon Korea Hydro & Nuclear Power FC 1–2 Daegu FC
Incheon Korail 0–3 Ulsan Hyundai
Gangneung City FC 0–2 Busan I'Park
Hongcheon Idu FC 1–4 Seongnam Ilhwa Chunma
Ulsan Hyundai Mipo Dockyard 2–0 Cheonan City FC
Chunnam Dragons bye
Pohang Steelers bye
Round of 16
Gyeongnam FC 1–0 Yonsei University
Suwon Samsung Bluewings 1–1 (4–5p) Gwangju Sangmu
Goyang Kookmin Bank 2–1 Honam University
Changwon City FC 0–3 Jeonbuk Hyundai Motors
Ansan Hallelujah 1–3 Daegu FC
Ulsan Hyundai 2–1 Busan I'Park
Seongnam Ilhwa Chunma 0–0 (5–4p) Ulsan Hyundai Mipo Dockyard
Chunnam Dragons 0–1 Pohang Steelers
Quarter-finals
Gyeongnam FC 1–0 Gwangju Sangmu
Goyang Kookmin Bank 1–1 (3–2p) Jeonbuk Hyundai Motors
Daegu FC 2–1 Ulsan Hyundai
Pohang Steelers 1–1 (8–7p) Seongnam Ilhwa Chunma
Semi-finals
Gyeongnam FC 5–0 Goyang Kookmin Bank
Daegu FC 0–2 Pohang Steelers
Final
Gyeongnam FC 0–2 Pohang Steelers

K-League Cup

Final Standings

Playoff

Quarter-finals Semi-finals Final
                   
       
 Suwon Bluewings  bye
     
 Suwon Bluewings  0 (p)
     Pohang Steelers  0  
 Pohang Steelers  1
 Seongnam Ilhwa  0  
 Suwon Bluewings  2
   
   Chunnam Dragons  0
 Jeonbuk Hyundai  bye
     
 Jeonbuk Hyundai  1
     Chunnam Dragons  3  
 Chunnam Dragons  3
 Busan I'Park  0  
 

Korea National Championship

Group Round

Knockout Round

Quarterfinals Semifinals Final
                 
A1 Daejeon KHNP (pen) 2 (p)
C2 Goyang Kookmin Bank 2
A1 Daejeon KHNP 2
B1 Gangneung City FC 1
B1 Gangneung City FC 5
D2 Hongcheon Idu FC 2
A1 Daejeon KHNP (pen) 3 (3)
D1 Ansan Hallelujah 3 (0)
C1 Gimhae FC 1
A2 Incheon Korail 2
A2 Incheon Korail 1
D1 Ansan Hallelujah 2
D1 Ansan Hallelujah 2
B2 Changwon City FC 1

International club competitions

AFC Champions League

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Adelaide United 6 4 2 0 9 2 7 14
Changchun Yatai 6 3 3 0 10 3 7 12
Pohang Steelers 6 1 2 3 6 7 −1 5
Bình Dương 6 0 1 5 4 17 −13 1

Group G

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Gamba Osaka 6 4 2 0 14 8 6 14
Melbourne Victory 6 2 1 3 10 11 −1 7
Chunnam Dragons 6 1 3 2 8 10 −2 6
Chonburi 6 1 2 3 7 10 −3 5

National teams

National team

Date Venue Opponents Score[1] Competition South Korea scorer(s)
30 January Seoul (H)  Chile 0–1 Friendly
6 February Seoul (H)  Turkmenistan 4–0 WCQ (Round 3) Kwak Tae-Hwi, Seol Ki-Hyun (2), Park Ji-Sung
17 February Chongqing (A)  China PR 3–2 EAFF Championship Park Chu-Young (2), Kwak Tae-Hwi
20 February Chongqing (N)  North Korea 1–1 EAFF Championship Yeom Ki-Hoon
23 February Chongqing (N)  Japan 1–1 EAFF Championship Yeom Ki-Hoon
26 March Shanghai (N)  North Korea 0–0 WCQ (Round 3)
31 May Seoul (H)  Jordan 2–2 WCQ (Round 3) Park Ji-Sung, Park Chu-Young
7 June Amman (A)  Jordan 1–0 WCQ (Round 3) Park Chu-Young
14 June Ashkhabad (A)  Turkmenistan 3–1 WCQ (Round 3) Kim Do-Heon (3)
22 June Seoul (H)  North Korea 0–0 WCQ (Round 3)
5 September Seoul (H)  Jordan 1–0 Friendly Lee Chung-Yong
10 September Shanghai (N)  North Korea 1–1 WCQ (Round 4) Ki Sung-Yong
11 October Suwon (H)  Uzbekistan 3–0 Friendly Ki Sung-Yong, Lee Keun-Ho (2)
15 October Seoul (H)  United Arab Emirates 4–1 WCQ (Round 4) Lee Keun-Ho (2), Park Ji-Sung, Kwak Tae-Hwi
14 November Doha (A)  Qatar 1–1 Friendly Lee Chung-Yong
19 November Riyadh (A)  Saudi Arabia 2–0 WCQ (Round 4) Lee Keun-Ho, Park Chu-Young

Under-23 team

Date Venue Opponents Score[1] Competition South Korea scorer(s)
16 July Ansan (H)  Guatemala 2–1 Friendly Kim Kun-Hoan, Lee Keun-Ho
27 July Suwon (H)  Ivory Coast 2–0 Friendly Jung Sung-Ryong, Lee Keun-Ho
31 July Seoul (H)  Australia 1–0 Friendly Shin Young-Rok
7 August Qinhuangdao (N)  Cameroon 1–1 Olympic Football (Group D) Park Chu-Young
10 August Qinhuangdao (N)  Italy 0–3 Olympic Football (Group D)
13 August Shanghai (N)  Honduras 1–0 Olympic Football (Group D) Kim Dong-Jin

Under-20 team

Date Venue Opponents Score[1] Competition South Korea scorer(s)
12 September Sendai (N)  France 0–0 Sendai Cup
14 September Sendai (N)  Brazil 0–3 Sendai Cup
15 September Sendai (A)  Japan 0–3 Sendai Cup
19 September Seoul (H)  Argentina 0–0 Friendly
5 October Bangkok (A)  Thailand 1–0 Friendly tournament Choi Jin-Han
7 October Bangkok (N)  Australia 0–0 Friendly tournament
9 October Bangkok (N)  China PR 1–0 Friendly tournament Ahn Jong-Hoon
11 October Bangkok (N)  Australia 0–0 (1–3p) Friendly tournament final
31 October Khobar (N)  Syria 1–0 AFC U-19 Championship (Group B) Kim Young-Kwon
2 November Khobar (N)  United Arab Emirates 1–2 AFC U-19 Championship (Group B) Kim Dong-Sub
4 November Dammam (N)  Iraq 2–0 AFC U-19 Championship (Group B) Kim Bo-Kyung, Moon Ki-Han
8 November Dammam (N)  Japan 3–0 AFC U-19 Championship (Quarterfinal) Yoo Ji-No, Cho Young-Cheol, Choi Jung-Han
11 November Dammam (N)  Uzbekistan 0–1 AFC U-19 Championship (Semifinal)

Under-17 team

Date Venue Opponents Score[1] Competition South Korea scorer(s)
20 March Fukuoka (A)  Japan 2–0 Sanix Cup
20 March Fukuoka (A)  China PR 1–0 Sanix Cup
8 August Toyota (N)  Brazil 0–0 Toyota Cup
9 August Toyota (A)  Japan 2–2 Toyota Cup
10 August Toyota (N)  United Arab Emirates 6–0 Toyota Cup
4 October Tashkent (N)  India 5–2 AFC U-16 Championship (Group B)
6 October Tashkent (N)  Indonesia 9–0 AFC U-16 Championship (Group B)
8 October Tashkent (N)  Syria 1–1 AFC U-16 Championship (Group B)
12 October Tashkent (A)  Uzbekistan 3–0 AFC U-16 Championship (Quarterfinal)
15 October Tashkent (N)  Japan 2–1 AFC U-16 Championship (Semifinal)
18 October Tashkent (N)  Iran 1–2 AFC U-16 Championship (Final)

Women's national team

Date Venue Opponents Score[1] Competition South Korea scorer(s)
18 February Chongqing (A)  China PR 2–3 EAFF Women's Championship Park Hee-young (2)
21 February Chongqing (N)  Japan 0–2 EAFF Women's Championship
24 February Chongqing (N)  North Korea 0–4 EAFF Women's Championship
24 March Khorat (N)  Philippines 4–0 AFC Women's Asian Cup Qual. Lee Se-Eun (3), Lee Eun-Mi
26 March Khorat (N)  Malaysia 14–0 AFC Women's Asian Cup Qual. Park Hee-young (2), Yoo Young-A (2), Lee Eun-Mi (2),
Kim Yoo-Mi, Jeon Ga-Eul (4), Han Song-i (2), Own Goal
28 March Khorat (A)  Thailand 4–0 AFC Women's Asian Cup Qual. Han Song-i (2), Lee Eun-Mi (2)
26 April Qinhuangdao (A)  China PR 1–2 Friendly Cha Yeon-Hee
28 April Qinhuangdao (A)  China PR 0–2 Friendly
29 May Ho Chi Minh (N)  Japan 3–1 AFC Women's Asian Cup Cha Yeon-Hee, Park Hee-young (2)
31 May Ho Chi Minh (N)  Australia 0–2 AFC Women's Asian Cup
2 June Ho Chi Minh (N)  Chinese Taipei 2–0 AFC Women's Asian Cup Kim Yoo-Mi, Kim Soo-Yeon
14 June Suwon (H)  New Zealand 2–1 Peace Queen Cup Kwon Ha-Neul, Park Hee-young
16 June Suwon (H)  Canada 1–3 Peace Queen Cup Kim Soo-Yeon
18 June Suwon (H)  Argentina 2–0 Peace Queen Cup Cha Yeon-Hee, Jeon Ga-Eul
1 November Richmond (A)  United States 1–3 Friendly Han Song-i
5 November Cincinnati (A)  China PR 0–0 Friendly
8 November Tampa (A)  United States 0–1 Friendly

Women's under-20 team

Date Venue Opponents Score[1] Competition South Korea scorer(s)
28 October Kuala Lumpur (N)  Jordan 11–0 AFC U-19 Women's
Championship
Qual.
Lee Sae-Woom (2), Kim Na-Rae, Hyun Hye-Ji (2), Jung Hye-In (3),
Kwon Eun-Som (2), Kim Jin-Young
30 October Kuala Lumpur (N)  Philippines 20–0 AFC U-19 Women's
Championship
Qual.
Kim Na-Rae, Kang Yoo-Mi (3), Kim Hye-Ri (2), Gong Hye-Won (3), Park Sung-Eun,
Lee Sae-Woom (3), Kim Jin-Young (2), Kwon Eun-Som (3), Moon Mi-Ra (2)
1 November Kuala Lumpur (N)  Vietnam 6–0 AFC U-19 Women's
Championship
Qual.
Park Sung-Eun, Lim Sun-Joo, Lee Sae-Woom, Jung Hye-In (2), Kang Yoo-Mi
4 November Kuala Lumpur (N)  Singapore 24–0 AFC U-19 Women's
Championship
Qual.
Kim Jin-Young (3), Moon Mi-Ra (2), Gong Hye-Won (4), Kim Poo-Reun, Park Sung-Eun (5),
Kim Na-Rae (4), Choi Jeon-Hee, Lee Eun-Ji, Kim Hye-Ri (2), Own Goal
6 November Kuala Lumpur (N)  Myanmar 5–0 AFC U-19 Women's
Championship
Qual.
Kim Na-Rae, Kang Yoo-Mi, Kwon Eun-Som, Lim Sun-Joo, Gong Hye-Won

Women's under-17 team

Date Venue Opponents Score[1] Competition South Korea scorer(s)
23 August Copenhagen (A)  Denmark 4–3 Friendly Lim Ji-Hye (2), Lee Young-Joo, Ji So-Yeon
23 August Copenhagen (A)  Denmark 3–1 Friendly Lee Min-Seon, Ji So-Yeon, Lee Hyun-Young
30 October Wellington (N)  Nigeria 1–2 FIFA U-17 Women's World Cup (Group D) Ji So-Yeon
2 November Wellington (N)  Brazil 2–1 FIFA U-17 Women's World Cup (Group D) Lee Min-Seon, Lee Hyun-Young
5 November Auckland (N)  England 3–0 FIFA U-17 Women's World Cup (Group D) Ji So-Yeon, Ko Kyung-Yeon, Song A-Ri
9 November Hamilton (N)  United States 2–4 FIFA U-17 Women's World Cup (Quarterfinal) Lee Hyun-Young (2)

References

  1. ^ a b c d e f g South Korea's score is shown first.
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.