World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

1984 Grand Prix (tennis)

Article Id: WHEBN0029295463
Reproduction Date:

Title: 1984 Grand Prix (tennis)  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: 1984 Dutch Open (tennis), 1985 Grand Prix (tennis), 1984 in tennis, 1984 U.S. Men's Clay Court Championships, 2012 ATP World Tour
Collection: 1984 Grand Prix (Tennis), 1984 in Tennis, Atp Tour Seasons
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

1984 Grand Prix (tennis)

1984 Grand Prix circuit
McEnroe won over $2M in prize money
McEnroe won over $2M in prize money
Details
Duration January 10 – December 17
Edition 15th
Tournaments 68
Categories Grand Slam (4)
Super Series
Open Week Series
Regular Series
Team Events (2)
Achievements
Most tournament titles John McEnroe (14)
Most tournament finals John McEnroe (15)
Prize money leader John McEnroe ($2,026,109)
Points leader John McEnroe (3393)
Awards
Player of the year John McEnroe
Most improved player of the year Not given
Newcomer of the year Bob Green
Comeback player of the year Not given
1983
1985

The 1984 Volvo Grand Prix was a professional tennis circuit held that year. It incorporated the four Grand Slam tournaments, the Grand Prix tournaments and two team events (World Team Cup, Davis Cup).

Contents

  • Schedule 1
    • January 1.1
    • February 1.2
    • March 1.3
    • April 1.4
    • May 1.5
    • June 1.6
    • July 1.7
    • August 1.8
    • September 1.9
    • October 1.10
    • November 1.11
    • December 1.12
    • January 1985 1.13
  • Grand Prix rankings 2
    • Statistical information 2.1
  • References 3
  • Further reading 4
  • See also 5

Schedule

The table below shows the 1984 Volvo Grand Prix schedule (a forerunner of the ATP Tour).

Key
Grand Slam tournaments
Year End Championship
Super Series
Regular Series
Team events

January

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
23 January
30 January
U.S. Pro Indoor
Philadelphia, USA
Carpet – $300,000 – S48/D24
John McEnroe
6–3, 3–6, 6–3, 7–6
Ivan Lendl Yannick Noah
Wojtek Fibak
Brad Gilbert
Eliot Teltscher
Jimmy Arias
Tomáš Šmíd
John McEnroe
Peter Fleming

6–2, 6–3
Henri Leconte
Yannick Noah

February

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
6 February Volvo U.S. National Indoor
Memphis, USA
Carpet – $250,000 – S48/D24
Jimmy Connors
6–3, 4–6, 7–5
Henri Leconte Ben Testerman
Eliot Teltscher
Fritz Buehning
Tim Mayotte
Jimmy Arias
Wojtek Fibak
Fritz Buehning
Peter Fleming

6–3, 6–0
Heinz Günthardt
Tomáš Šmíd
13 February Congoleum Classic
La Quinta, California, USA
Carpet – $200,000 – S56/D28
Jimmy Connors
6–2, 6–7, 6–3
Yannick Noah José Higueras
Jimmy Arias
Tim Mayotte
Scott Davis
Schlomo Glickstein
Eliot Teltscher
Bernie Mitton
Butch Walts

5–7, 6–3, 6–2
Scott Davis
Ferdi Taygan
20 February Davis Cup First Round
Perth, Australia – Grass
Telford, England – Carpet (i)
Stuttgart, West Germany – Carpet (i)
Bucharest, Romania – Carpet (i)
Hradec Králové, Czechoslovakia – Carpet
New Delhi, India – Grass
Christchurch, New Zealand – Grass
Norrköping, Sweden – Carpet (i)
First Round Winners
 Australia 5–0
 Italy 3–2
 Argentina 4–1
 United States 5–0
 Czechoslovakia 5–0
 France 4–1
 Paraguay 3–2
 Sweden 4–1
First Round Losers
 Yugoslavia
 Great Britain
 West Germany
 Romania
 Denmark
 India
 New Zealand
 Ecuador
27 February Madrid Tennis Grand Prix
Madrid, Spain
Carpet – $200,00 – S56/D28
John McEnroe
6–0, 6–4, 7–6
Tomáš Šmíd Kevin Curren
Vitas Gerulaitis
Bill Scanlon
Anders Järryd
Andrés Gómez
Tom Gullikson
Peter Fleming
John McEnroe

6–2, 6–3
Fritz Buehning
Ferdi Taygan

March

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
5 March Brussels Indoor
Brussels, Belgium
Carpet – $250,000 – S32/D16
John McEnroe
6–1, 6–3
Ivan Lendl Tomáš Šmíd
Thomas Högstedt
Gene Mayer
Henrik Sundström
Bernard Boileau
Johan Kriek
Tim Gullikson
Tom Gullikson

6–4, 6–7, 7–6
Kevin Curren
Steve Denton
12 March Lorraine Open
Metz, France
Carpet – $75,000 – S32/D16
Ramesh Krishnan
6–3, 6–3
Jan Gunnarsson Mark Dickson
Miloslav Mečíř
Brad Drewett
Mike De Palmer
Ilie Năstase
Balázs Taróczy
Eddie Edwards
Danie Visser

3–6, 6–4, 6–2
Wayne Hampson
Wally Masur
ABN World Tennis Tournament
Rotterdam, Netherlands
Carpet – $250,000 – S32/D16
Ivan Lendl Jimmy Connors Stefan Edberg
Anders Järryd
Mel Purcell
Eliot Teltscher
Kevin Curren
Gene Mayer
Kevin Curren
Wojtek Fibak

6–4, 6–4
Fritz Buehning
Ferdi Taygan
19 March Cuore Tennis Cup
Milan, Italy
Carpet – $350,000 – S32/D16
Stefan Edberg
6–4, 6–2
Mats Wilander Vitas Gerulaitis
Brad Drewett
Henri Leconte
John Fitzgerald
Jakob Hlasek
Kevin Curren
Pavel Složil
Tomáš Šmíd

6–4, 6–3
Kevin Curren
Steve Denton
26 March Boca West, Florida, USA
Hard
Jimmy Connors
7–5, 6–4
Johan Kriek Jimmy Arias
Yannick Noah
Sammy Giammalva
Mel Purcell
Tony Giammalva
Scott Davis
Mark Edmondson
Sherwood Stewart

4–6, 6–1, 6–4
David Dowlen
Nduka Odizor

April

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
2 April Bari, Italy
Clay
Henrik Sundström
7–6, 6–4
Pedro Rebolledo Emilio Sánchez
Marcel Freeman
Andreas Maurer
Juan Avendaño
Gabriel Urpi
Libor Pimek
Stanislav Birner
Libor Pimek

2–6, 7–6, 6–4
Marcel Freeman
Tim Wilkison
9 April Luxembourg
Carpet
Ivan Lendl
6–4, 6–4
Tomáš Šmíd Gene Mayer
Mike Bauer
João Soares
Anders Järryd
Eric Jelen
Steve Denton
Anders Järryd
Tomáš Šmíd

6–3, 7–5
Mark Edmondson
Sherwood Stewart
Nice, France
Clay
Andrés Gómez
6–1, 6–4
Henrik Sundström Joakim Nyström
Roberto Argüello
Dominique Bedel
Emilio Sánchez
Juan Aguilera
Van Winitsky
Jan Gunnarsson
Michael Mortensen

6–1, 7–5
Hans Gildemeister
Andrés Gómez
16 April 1984 Monte Carlo Open
Monte Carlo, Monaco
Clay
Henrik Sundström
6–3, 7–5, 6–2
Mats Wilander Jimmy Arias
Yannick Noah
Ivan Lendl
Scott Davis
Andrés Gómez
Guillermo Vilas
Mark Edmondson
Sherwood Stewart

6–2, 6–1
Jan Gunnarsson
Mats Wilander
23 April Aix-en-Provence, France
Clay
Juan Aguilera
6–4, 7–5
Fernando Luna Paul McNamee
Trevor Allan
José Luis Clerc
Pat Cash
Joakim Nyström
Diego Pérez
Pat Cash
Paul McNamee

4–6, 6–3, 6–4
Chris Lewis
Wally Masur

May

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
7 May Hamburg, Germany
Clay
Juan Aguilera
6–4, 2–6, 2–6, 6–4, 6–4
Henrik Sundström Mats Wilander
Guillermo Vilas
Libor Pimek
Andrés Gómez
Gene Mayer
Yannick Noah
Stefan Edberg
Anders Järryd

6–3, 6–1
Heinz Günthardt
Balázs Taróczy
Florence, Italy
Clay
Francesco Cancellotti
6–1, 6–4
Jimmy Brown Gianni Ocleppo
Tarik Benhabiles
David de Miguel-Lapiedra
Mark Dickson
Claudio Mezzadri
Stefan Simonsson
Mark Dickson
Chip Hooper

7–6, 4–6, 7–5
Bernie Mitton
Butch Walts
14 May BMW Open
Munich, Germany
Clay
Libor Pimek
6–4, 4–6, 7–6, 6–4
Gene Mayer John Frawley
Michael Westphal
Jaromir Becka
Zoltan Kuharszky
Chip Hooper
Bernie Mitton
Boris Becker
Wojtek Fibak

6–4, 4–6, 6–1
Eric Fromm
Florin Segărceanu
Italian Open
Rome, Italy
Clay
Andrés Gómez
2–6, 6–1, 6–2, 6–2
Aaron Krickstein Diego Pérez
José Luis Clerc
Francesco Cancellotti
Mark Dickson
Pablo Arraya
Claudio Panatta
Ken Flach
Robert Seguso

3–6, 6–3, 6–4
John Alexander
Mike Leach
21 May World Team Cup
Düsseldorf, Germany
Clay
 United States
2-1
 Czechoslovakia
28 May
4 June
French Open
Paris, France
Clay
Ivan Lendl
3–6, 2–6, 6–4, 7–5, 7–5
John McEnroe Jimmy Connors
Mats Wilander
Jimmy Arias
Henrik Sundström
Yannick Noah
Andrés Gómez
Henri Leconte
Yannick Noah

6–4, 2–6, 3–6, 6–3, 6–2
Pavel Složil
Tomáš Šmíd

June

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
11 June Queen's Club Championships
London, England
Grass
John McEnroe
6–1, 3–6, 6–2
Leif Shiras Jimmy Connors
Rodney Harmon
Danie Visser
Tim Mayotte
Russell Simpson
Guy Forget
Pat Cash
Paul McNamee

6–4, 6–3
Bernie Mitton
Butch Walts
18 June Bristol Open
Bristol, England
Grass
Johan Kriek
6–7, 7–6, 6–4
Brian Teacher Nduka Odizor
Lloyd Bourne
Tim Gullikson
Jeff Turpin
John Alexander
Marty Davis
Larry Stefanki
Robert Van't Hof

6–4, 5–7, 9–7
John Alexander
John Fitzgerald
25 June
2 July
Wimbledon
London, England
Grass
John McEnroe
6–1, 6–1, 6–2
Jimmy Connors Pat Cash
Ivan Lendl
John Sadri
Andrés Gómez
Paul Annacone
Tomáš Šmíd
Peter Fleming
John McEnroe

6–2, 5–7, 6–2, 3–6, 6–3
Pat Cash
Paul McNamee
John Lloyd
Wendy Turnbull

6–3, 6–3
Steve Denton
Kathy Jordan

July

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
9 July Gstaad, Switzerland
Clay – $100,000 – S32/D16
Joakim Nyström
6–4, 6–2
Brian Teacher Trevor Allan
José Higueras
Heinz Günthardt
Steve Meister
Wojtek Fibak
Lloyd Bourne
Heinz Günthardt
Markus Günthardt

6–4, 3–6, 7–6
Givaldo Barbosa
João Soares
Newport, Rhode Island, USA
Grass – $100,000 – S32/D16
Vijay Amritraj
3–6, 6–4, 6–4
Tim Mayotte John Sadri
Leif Shiras
Brad Drewett
Paul Annacone
Tom Gullikson
Matt Mitchell
David Graham
Laurie Warder

6–4, 7–6
Ken Flach
Robert Seguso
Davis Cup Quarterfinals
Brisbane, Australia – Grass
Atlanta, GA, United States – Carpet (i)
Hradec Králové, Czechoslovakia – Carpet
Båstad, Sweden – Clay
Quarterfinal Winners
 Australia 5–0
 United States 5–0
 Czechoslovakia 3–2
 Sweden 4–1
Quarterfinal Losers
 Italy
 Argentina
 France
 Paraguay
16 July Stuttgart Outdoor
Stuttgart, Germany
Clay – $100,000 – S32/D16
Henri Leconte
7–6, 6–0, 1–6, 6–1
Gene Mayer Eliot Teltscher
Tomáš Šmíd
Brian Teacher
Zoltan Kuharszky
Chris Lewis
José Higueras
Gene Mayer
Andreas Maurer
7–6, 6–4
Fritz Buehning
Ferdi Taygan
Swedish Open
Båstad, Sweden
Clay – $75,000 – S32/D16
Henrik Sundström
3–6, 7–5, 6–3
Anders Järryd Stefan Edberg
Joakim Nyström
Jan Gunnarsson
Hans-Dieter Beutel
Michiel Schapers
Jaroslav Navrátil
Jan Gunnarsson
Michael Mortensen

6–0, 6–0
Juan Avendaño
Fernando Roese
Boston, Massachusetts, USA
Clay – $200,000 – S64/D32
Aaron Krickstein
7–6, 3–6, 6–4
José Luis Clerc Pavel Složil
Andrés Gómez
Jimmy Arias
John Alexander
Mike Leach
Guillermo Vilas
Ken Flach
Robert Seguso

6–4, 6–4
Gary Donnelly
Ernie Fernandez
23 July Washington, D.C., USA
Clay – $200,000 – S56/D28
Andrés Gómez
6–2, 6–2
Aaron Krickstein Thierry Tulasne
Guillermo Vilas
Dan Goldie
Diego Pérez
Pablo Arraya
Mel Purcell
Pavel Složil
Ferdi Taygan

7–6, 6–1
Drew Gitlin
Blaine Willenborg
Dutch Open
Hilversum, Netherlands
Clay – $75,000 – S32/D16
Anders Järryd
6–2, 6–2, 2–6, 6–2
Tomáš Šmíd Carlos Castellan
Bernard Boileau
Damir Keretić
Stanislav Birner
Jonathan Smith
Kent Carlsson
Anders Järryd
Tomáš Šmíd

6–4, 5–7, 7–6
Broderick Dyke
Michael Fancutt
Kitzbühel, Austria
Clay – $100,000 – S48/24
José Higueras
7–5, 3–6, 6–1
Víctor Pecci Henri Leconte
Brian Teacher
Slobodan Živojinović
Colin Dowdeswell
Raul Viver
Kim Warwick
Henri Leconte
Pascal Portes

2–6, 7–6, 7–6
Colin Dowdeswell
Wojtek Fibak
30 July Livingston Open
Livingston, New Jersey, USA
Hard – $75,000 – S32/D16
Johan Kriek
6–2, 6–4
Michael Westphal Bob Green
Vincent Van Patten
Leif Shiras
Sammy Giammalva
Mike De Palmer
Dan Cassidy
Scott Davis
Ben Testerman

6–4, 6–4
Paul Annacone
Glenn Michibata
Volvo International
North Conway, New Hampshire,
Clay – $200,000 – S64/D32
Joakim Nyström
6–2, 7–5
Tim Wilkison Juan Aguilera
Víctor Pecci
Andrés Gómez
Francesco Cancellotti
Jay Lapidus
Blaine Willenborg
Brian Gottfried
Tomáš Šmíd

6–4, 6–2
Cassio Motta
Blaine Willenborg

August

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
6 August Olympics
Los Angeles, USA
Hard
Stefan Edberg
6–1, 7–6(8–6)
Francisco Maciel Jimmy Arias
Paolo Canè
Michael Westphal
Guy Forget
Jakob Hlasek
Simon Youl
Cleveland, Ohio, USA
Hard
Terry Moor
3–6, 7–6, 6–2
Marty Davis Matt Mitchell
Jeff Klaparda
David Dowlen
David Pate
Greg Holmes
Mike De Palmer
Francisco González
Matt Mitchell

7–6, 7–5
Scott Davis
Chris Dunk
US Clay Court Championships
Indianapolis, Indiana
Clay
Andrés Gómez
6–0, 7–6
Balázs Taróczy Heinz Günthardt
Libor Pimek
Pablo Arraya
Thierry Tulasne
Hans Gildemeister
Martín Jaite
Ken Flach
Robert Seguso

7–6, 7–5
Heinz Günthardt
Balázs Taróczy
13 August Columbus, Ohio, USA
Hard
Brad Gilbert
6–3, 2–6, 6–3
Hank Pfister Vincent Van Patten
Libor Pimek
Terry Moor
Danie Visser
Sammy Giammalva
Brian Teacher
Gene Mayer
Stan Smith

6–4, 6–7, 7–5
Bud Cox
Terry Moor
Canadian Open
Toronto, Canada
Hard
John McEnroe
6–0 6–3
Vitas Gerulaitis Kevin Curren
Jimmy Connors
Scott McCain
Jimmy Arias
Eliot Teltscher
Peter Fleming
Peter Fleming
John McEnroe

6–4, 6–2
John Fitzgerald
Kim Warwick
20 August Cincinnati Open
Cincinnati, Ohio, USA
Hard
Mats Wilander
7–6, 6–3
Anders Järryd Joakim Nyström
Jimmy Connors
Paul McNamee
Dan Cassidy
John Sadri
Stefan Edberg
Francisco González
Matt Mitchell

4–6, 6–3, 7–6
Gene Mayer
Balázs Taróczy
28 August US Open
Flushing Meadow, New York, USA
Hard
John McEnroe
6–3, 6–4, 6–1
Ivan Lendl Jimmy Connors
Pat Cash
Gene Mayer
John Lloyd
Mats Wilander
Andrés Gómez
John Fitzgerald
Tomáš Šmíd

7–6, 6–3, 6–3
Stefan Edberg
Anders Järryd
Tom Gullikson
Manuela Maleeva

2–6, 7–5, 6–4
John Fitzgerald
Liz Smylie

September

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
9 September Los Angeles, USA
Hard
Jimmy Connors
6–4, 4–6, 6–4
Eliot Teltscher Ramesh Krishnan
Dan Goldie
David Pate
Peter Fleming
Bruce Manson
John Frawley
Ken Flach
Robert Seguso

4–6, 6–4, 6–3
Wojtek Fibak
Gene Mayer
Palermo, Italy
Clay
Francesco Cancellotti
6–0, 6–3
Miloslav Mečíř Roberto Argüello
Tomáš Šmíd
Diego Pérez
Peter Bastiansen
Jordi Arrese
Luca Bottazzi
Tomáš Šmíd
Blaine Willenborg

6–7, 6–3, 6–0
Claudio Panatta
Henrik Sundström
Tel Aviv Open
Tel Aviv Ramat Hasharon, Israel
Hard
Aaron Krickstein
6–4, 6–1
Shahar Perkiss Bob Green
Amos Mansdorf
Jakob Hlasek
Shlomo Glickstein
Brian Levine
Marc Flur
Peter Doohan
Brian Levine

6–3, 6–4
Colin Dowdeswell
Jakob Hlasek
17 September San Francisco, California, USA
Carpet
John McEnroe
6–4, 6–4
Brad Gilbert Eliot Teltscher
Terry Moor
John Lloyd
Kevin Curren
Thomas Högstedt
Bill Scanlon
Peter Fleming
John McEnroe

6–3, 6–4
Mike De Palmer
Sammy Giammalva
Bordeaux Open
Bordeaux, France
Clay
José Higueras
7–6, 6–1
Francesco Cancellotti Jimmy Brown
Víctor Pecci
Miloslav Mečíř
Pavel Složil
Guy Forget
Joakim Nyström
Pavel Složil
Blaine Willenborg

6–1, 6–4
Loïc Courteau
Guy Forget
Geneva Open
Geneva, Switzerland
Clay
Aaron Krickstein
6–7, 6–1, 6–4
Henrik Sundström Alejandro Ganzábal
Libor Pimek
Mats Wilander
Tomáš Šmíd
Juan Aguilera
Damir Keretić
Michael Mortensen
Mats Wilander

6–1, 4–6, 7–5
Libor Pimek
Tomáš Šmíd
24 September Honolulu, Hawaii, USA
Carpet
Marty Davis
6–1, 6–2
David Pate Greg Holmes
John Sadri
Paul Annacone
Sammy Giammalva
Brad Gilbert
Mark Dickson
Gary Donnelly
Butch Walts

7–6, 6–4
Mark Dickson
Mike Leach
Davis Cup Semifinals
Portland, OR, United States – Carpet (i)
Båstad, Sweden – Clay
Semifinal Winners
 United States 4–1
 Sweden 5–0
Semifinal Losers
 Australia
 Czechoslovakia

October

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
1 October International Championships of Spain
Barcelona, Spain
$200,000 – Clay – 64S/32D
Mats Wilander
7-6, 6-4, 0-6, 6-2
Joakim Nyström Henrik Sundström
Hans Schwaier
Martín Jaite
Alberto Tous
Miloslav Mečíř
Jimmy Arias
Pavel Složil
Tomáš Šmíd

6–2, 6–0
Martín Jaite
Víctor Pecci
GWA Mazda Tennis Classic
Brisbane, Australia
$100,000 – Carpet – 32S/16D
Eliot Teltscher
3-6, 6-3, 6-4
Francisco González Chip Hooper
Mark Dickson
Ben Testerman
John Frawley
Mike Leach
Todd Nelson
Francisco González
Matt Mitchell

6-7, 6-2, 7-5
Broderick Dyke
Wally Masur
8 October Australian Indoor
Sydney, Australia
Hard
Anders Järryd
6–3, 6–2, 6–4
Ivan Lendl Eliot Teltscher
Ben Testerman
Peter Fleming
Brad Drewett
Mike De Palmer
Vijay Amritraj
Anders Järryd
Hans Simonsson
6–4, 6–4
Mark Edmondson
Sherwood Stewart
Japan Open
Tokyo, Japan
Hard
David Pate
6–3, 7–5
Terry Moor Jay Lapidus
Brad Gilbert
Bruce Derlin
Larry Stefanki
Ramesh Krishnan
Drew Gitlin
David Dowlen
Nduka Odizor

6–7, 6–4, 6–3
Mark Dickson
Steve Meister
Swiss Indoors
Basel, Switzerland
$125,000 – Hard (i) – 32S/16D
Joakim Nyström
6-3, 3-6, 6-4, 6-2
Tim Wilkison Stefan Edberg
Michiel Schapers
Tomáš Šmíd
Pavel Složil
Guillermo Vilas
Jimmy Brown
Pavel Složil
Tomáš Šmíd

7–6, 6–2
Stefan Edberg
Tim Wilkison
15 October Tokyo Indoor
Tokyo, Japan
Carpet - 64S/32D
Jimmy Connors
6–4, 6–3, 6–0
Ivan Lendl Andrés Gómez
Ramesh Krishnan
Mark Dickson
Mats Wilander
Eric Korita
Vijay Amritraj
Tony Giammalva
Sammy Giammalva

7–6, 6–4
Mark Edmondson
Sherwood Stewart
Black and Decker Indoor Championships
Melbourne, Australia
$500,000 – Carpet – 32S/16D
Matt Mitchell
6–4, 3–6, 6–2
Pat Cash Mike Bauer
Chip Hooper
Brad Drewett
Marcel Freeman
Mike Leach
Wally Masur
Broderick Dyke
Wally Masur

6–2, 6–3
Peter Johnston
John McCurdy
Cologne Cup
Cologne, West Germany
$75,000 – Hard (i) – 32S/16D
Joakim Nyström
7–6, 6–2
Miloslav Mečíř Marko Ostoja
Tim Wilkison
Sandy Mayer
Jan Gunnarsson
Pavel Složil
Stefan Edberg
Wojciech Fibak
Sandy Mayer

6–1, 6–3
Jan Gunnarsson
Joakim Nyström
22 October Fischer-Grand Prix
Vienna, Austria
Hard
Tim Wilkison
6–1, 6–1, 6–2
Pavel Složil Mel Purcell
Henri Leconte
Jimmy Brown
Heinz Günthardt
Wojtek Fibak
Jan Gunnarsson
Wojtek Fibak
Sandy Mayer

6–4, 6–4
Heinz Günthardt
Balázs Taróczy
Seiko Super Tennis Hong Kong
Hong Kong, Hong Kong
$200,000 – Hard – 32S/16D
Andrés Gómez
6–3, 6–2
Tomáš Šmíd Terry Moor
Brad Gilbert
Mike Bauer
Bob Green
John Sadri
Ramesh Krishnan
Ken Flach
Robert Seguso

6-7, 6-3, 7-5
Mark Edmondson
Paul McNamee
29 October Stockholm Open
Stockholm, Sweden
Hard - $250,000
John McEnroe
6–2, 3–6, 6–2
Mats Wilander Anders Järryd
Jimmy Connors
Wojtek Fibak
Joakim Nyström
Guy Forget
Johan Kriek
Henri Leconte
Tomáš Šmíd
7–5, 7–5
Vijay Amritraj
Ilie Năstase
Taipei Grand Prix
Taipei, Taiwan
$75,000 – Carpet – 32S/16D
Brad Gilbert
6–3, 6–3
Wally Masur Terry Moor
Brad Gilbert
Larry Stefanki
Ramesh Krishnan
Hank Pfister
Lloyd Bourne
Ken Flach
Robert Seguso

6-1, 6-7, 6-2
Drew Gitlin
Hank Pfister

November

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
5 November Benson and Hedges Championships
London, Great Britain
$250,000 – Carpet – 32S/16D
Ivan Lendl
7-6, 6-2, 6-1
Andrés Gómez Peter Fleming
Jimmy Connors
Cassio Motta
Vitas Gerulaitis
Balázs Taróczy
Guy Forget
Andrés Gómez
Ivan Lendl

6–2, 6–2
Pavel Složil
Tomáš Šmíd
12 November International Championships of Sicily - Kim Top Line Trophy
Treviso, Italy
75,000 – Clay – 32S/16D
Vitas Gerulaitis
6–1, 6–1
Tarik Benhabiles John Sadri
Tim Wilkison
Jan Gunnarsson
Claudio Panatta
Todd Nelson
Hans Schwaier
Pavel Složil
Tim Wilkison

6–2, 6–3
Jan Gunnarsson
Sherwood Stewart
19 November South African Open
Johannesburg, South Africa
Hard
Eliot Teltscher
6–3, 6–1, 7–6
Vitas Gerulaitis Steve Meister
Brad Gilbert
Colin Dowdeswell
Bob Green
José Luis Clerc
John Fitzgerald
Tracy Delatte
Francisco González

7–6, 6–1
Steve Meister
Eliot Teltscher
Nabisco Grand Prix de Toulouse
Toulouse, France
$100,000 – Hard (i) – 32S/16D
Mark Dickson
7–6, 6–4
Heinz Günthardt Anders Järryd
Michael Westphal
Jaroslav Navrátil
Pascal Portes
Ricki Osterthun
Yannick Noah
Jan Gunnarsson
Michael Mortensen

6–4, 6–2
Pavel Složil
Tim Wilkison
26 November
3 December
Australian Open
Melbourne, Australia
Grass
Mats Wilander
6–7(5), 6–4, 7–6(3), 6–2
Kevin Curren Ben Testerman
Johan Kriek
Scott Davis
Boris Becker
Pat Cash
Stefan Edberg
Mark Edmondson
Sherwood Stewart

6–2, 6–2, 7–5
Joakim Nyström
Mats Wilander

December

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
10 December Alberto New South Wales Men's Open
Sydney, Australia
$125,000 – Grass – 64S/32D
John Fitzgerald
6–3, 6–3
Sammy Giammalva Johan Kriek
Kevin Curren
Marty Davis
Bill Scanlon
Ben Testerman
Tom Gullikson
Paul Annacone
Christo van Rensburg

7–6, 7–5
Tom Gullikson
Scott McCain
17 December South Australian Open
Adelaide, Australia
Peter Doohan
1–6, 6–1, 6–4
Huub van Boeckel Mike Bauer
John Fitzgerald
Shahar Perkiss
John Frawley
Miloslav Mečíř
Tim Mayotte
Broderick Dyke
Wally Masur

4–6, 7–5, 6–1
Peter Doohan
Brian Levine
24 December Jason Victorian Open
Melbourne, Australia
$80,000 – Grass – 32S/16D
Dan Cassidy
7–6, 7–6
John Fitzgerald Matt Anger
Jakob Hlasek
Huub van Boeckel
Christo van Rensburg
Colin Dowdeswell
Brad Drewett
Broderick Dyke
Wally Masur

7-6, 3-6, 7-6
Mike Bauer
Scott McCain

January 1985

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
7 January Benson and Hedges Open
Auckland, New Zealand
$80,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw
Chris Lewis
7–5, 6–0, 2–6, 6–4
Wally Masur John Fitzgerald
Danny Saltz
Brad Drewett
Kelly Evernden
Peter Doohan
Glenn Layendecker
John Fitzgerald
Chris Lewis

7–6, 6–2
Broderick Dyke
Wally Masur
Volvo Masters
New York, United States
$300,000 – Carpet – 12S/6D
Singles Draw - Doubles Draw
John McEnroe
7–5, 6–0, 6–4
Ivan Lendl Mats Wilander
Jimmy Connors
Anders Järryd
Johan Kriek
Joakim Nyström
Eliot Teltscher
Peter Fleming
John McEnroe

6–3,6–1
Mark Edmondson
Sherwood Stewart

Grand Prix rankings

As of 1 January 1984
Rk Name Nation
1 John McEnroe
2 Ivan Lendl
3 Jimmy Connors
4 Mats Wilander
5 Yannick Noah
6 Jimmy Arias
7 José Higueras
8 José Luis Clerc
9 Kevin Curren
10 Gene Mayer
11 Guillermo Vilas
12 Bill Scanlon
13 Eliot Teltscher
14 Andrés Gómez
15 Johan Kriek
16 Tim Mayotte
17 Tomáš Šmíd
18 Sandy Mayer
19 Anders Järryd
20 Vitas Gerulaitis
Year-end rankings (December 1984)
Rk Name Nation Points High Low Change
1 John McEnroe 3,393 Steady =
2 Jimmy Connors 2,903 Increase +1
3 Ivan Lendl 2,714 Decrease –1
4 Mats Wilander 2,450 Steady =
5 Andrés Gómez 2,223 Increase +9
6 Anders Järryd Increase +13
7 Henrik Sundström Increase +16
8 Pat Cash Increase +30
9 Eliot Teltscher Increase +4
10 Yannick Noah Decrease –5
11 Joakim Nyström Increase +16
12 Aaron Krickstein Increase +82
13 Johan Kriek Increase +2
14 Jimmy Arias Decrease –8
15 Kevin Curren Decrease –6
16 Tomáš Šmíd Increase +1
17 Vitas Gerulaitis Increase +3
18 Gene Mayer Decrease –8
19 Juan Aguilera Increase +45
20 Stefan Edberg Increase +33

Statistical information

The list of winners and number of singles titles won, alphabetically by last name:

The following players won their first title in 1984:

References

  • ATP Archive 1984:Volvo Grand Prix Tournaments Accessed 22/10/2010.
  • History Mens Professional Tours:Accessed 22/10/2010.

Further reading

  •  

See also

This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.