World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

2000 European Race Walking Cup

Article Id: WHEBN0028214385
Reproduction Date:

Title: 2000 European Race Walking Cup  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: David Márquez, José David Domínguez, Kristina Saltanovič, Sabine Krantz, Peter Korčok, Uģis Brūvelis, Mike Trautmann, David Boulanger, Francesco Galdenzi, Ana Maria Groza
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

2000 European Race Walking Cup

2000 European Race Walking Cup
Organisers EAA
Edition 3rd
Date June 17-18
Host city Eisenhüttenstadt, Brandenburg, Germany
Nations participating 26
Athletes participating 278
Races 5

The third edition of the European Race Walking Cup took place in the German city of Eisenhüttenstadt on Saturday June 17 and Sunday June 18, 2000. For the first time, 10 km races for junior athletes (U20) were held. Complete results were published.[1][2][3] The junior events are doumented on the World Junior Athletics History webpages.[4] Medal winners were published on the Athletics Weekly website,[5]

Medallists

Event Gold Silver Bronze
Men
20 km  Robert Korzeniowski (POL) 1:18:29 Andreas Erm (GER) 1:18:42 Paquillo Fernández (ESP) 1:18:56
50 km  Jesús Angel García (ESP) 3:42:51 Yevgeniy Shmalyuk (RUS) 3:44:43 Denis Langlois (FRA) 3:47:38
10 km (Junior) Aleksandr Kuzmin (BLR) 41:16 Jan Albrecht (GER) 41:17 André Katzinski (GER) 41:59
Team (Men)
20 km Spain 32 pts Poland 35 pts Germany 43 pts
50 km France 12 pts Spain 15 pts Germany 30 pts
10 km Junior Germany 5 pts Belarus 5 pts Italy 15 pts
Women
20 km  Olimpiada Ivanova (RUS) 1:26:48 Elisabetta Perrone (ITA) 1:27:42 Kjersti Plätzer (NOR) 1:27:53
10 km Junior Tatyana Kozlova (RUS) 45:28 Marina Tikhonova (BLR) 45:33 Alena Zenkova (RUS) 45:35
Team (Women)
20 km Italy 11 pts Romania 29 pts Ukraine 38 pts
10 km Junior Russia 4 pts Belarus 11 pts Germany 18 pts

Abbreviations

  • All times shown are in hours:minutes:seconds
DNS did not start
NM no mark
WR world record
WL world leading
AR area record
NR national record
PB personal best
SB season best

Men's results

20 km walk

  • Held on Saturday June 17, 2000.
Rank Athlete Time Note
Robert Korzeniowski (POL) 1:18:29
Andreas Erm (GER) 1:18:42
Paquillo Fernández (ESP) 1:18:56
4 Jiří Malysa (CZE) 1:19:18
5 Dmitriy Yesipchuk (RUS) 1:19:56
6 Aigars Fadejevs (LAT) 1:20:18
7 Tomasz Lipiec (POL) 1:20:48
8 Artur Meleshkevich (BLR) 1:20:53
9 Valentin Kononen (FIN) 1:21:09
10 Anthony Gillet (FRA) 1:21:28
11 Giovanni De Benedictis (ITA) 1:21:43
12 Costică Bălan (ROM) 1:21:43
13 David Márquez (ESP) 1:21:44
14 Michele Didoni (ITA) 1:21:51
15 Igor Kollár (SVK) 1:22:25
16 José David Domínguez (ESP) 1:22:34
17 Denis Nizhegorodov (RUS) 1:22:40
18 Robert Heffernan (IRL) 1:22:43
19 Arturo Di Mezza (ITA) 1:22:46
20 Robert Ihly (GER) 1:23:00
21 Nischan Daimer (GER) 1:23:14
22 Miloš Holuša (CZE) 1:23:24
23 Silviu Casandra (ROM) 1:23:51
24 Birger Fält (SWE) 1:24:48
25 Andriy Kovenko (UKR) 1:24:49
26 Theódoros Stamatopoulos (GRE) 1:24:57
27 Grzegorz Sudol (POL) 1:25:02
28 Peter Korčok (SVK) 1:25:11
29 Róbert Valicek (SVK) 1:25:14
30 Daugvinas Zujus (LTU) 1:25:27
31 Leonid Mizernyuk (UKR) 1:25:46
32 Maris Putenis (LAT) 1:25:50
33 Gyula Dudás (HUN) 1:25:53
34 Predrag Filipović YUG 1:26:04
35 Spirídon Kastanis (GRE) 1:26:19
36 Erik Tysse (NOR) 1:26:35
37 Elefthérios Thanópoulos (GRE) 1:26:42
38 Milos Batovský (CZE) 1:27:03
39 Sébastian Biché (FRA) 1:27:06
40 Ivan Azarenok (BLR) 1:27:16
41 Anatoliy Malivskiy (UKR) 1:27:36
42 Henri Davaux (FRA) 1:27:37
43 Aleksandar Rakovič YUG 1:27:42
44 Vladimir Stankin (RUS) 1:28:25
45 Claus Jørgensen (DEN) 1:28:48
46 Nenad Filipović YUG 1:28:56
47 Aivars Kadaks (LAT) 1:30:37
48 Yeóryios Aryirópoulos (GRE) 1:31:16
49 Chris Maddocks (GBR) 1:31:39
50 Andrew Penn (GBR) 1:33:10
51 János Tóth (HUN) 1:34:28
52 Heikki Kinnunen (FIN) 1:35:26
53 Anatolijus Launikonys (LTU) 1:35:28
54 Arto Matilainen (FIN) 1:35:46
55 Aleksandrs Danulevicius (LTU) 1:38:04
56 Snorre Utåker (NOR) 1:39:51
57 Yann Banderer (SUI) 1:40:36
58 Olivier Bianchi (SUI) 1:46:08
59 Claude Berner (SUI) 1:50:43
DID NOT FINISH (DNF)
Pekka Matilainen (FIN) DNF
DISQUALIFIED (DSQ)
Yevgeniy Misyulya (BLR) DSQ
Andrey Makarov (BLR) DSQ
Darrell Stone (GBR) DSQ
Andi Drake (GBR) DSQ
Sándor Urbanik (HUN) DSQ

Team (20 km Men)

Place Country Points
Spain 32 pts
Poland 35 pts
Germany 43 pts
4 Italy 45 pts
5 Russia 66 pts
6 Slovakia 72 pts
7 Latvia 85 pts
8 France 91 pts
9 Ukraine 97 pts
10 Greece 98 pts
11 Finland 117 pts
12 Yugoslavia 123 pts
13 Lithuania 140 pts
14 Switzerland 177 pts

50 km walk

  • Held on Sunday June 18, 2000.
Rank Athlete Time Note
Jesús Angel García (ESP) 3:42:51
Yevgeniy Shmalyuk (RUS) 3:44:33
Denis Langlois (FRA) 3:47:38
4 René Piller (FRA) 3:47:49
5 Sylvain Caudron (FRA) 3:48:09
6 Mario Avellaneda (ESP) 3:49:50
7 Denis Trautmann (GER) 3:50:28
8 Santiago Pérez (ESP) 3:51:24
9 Francesco Galdenzi (ITA) 3:53:01
10 Trond Nymark (NOR) 3:53:24
11 Mike Trautmann (GER) 3:53:57
12 Thomas Wallstab (GER) 3:54:20
13 Alessandro Mistretta (ITA) 3:54:38
14 David Boulanger (FRA) 3:56:52
15 Štefan Malík (SVK) 3:57:25
16 Jacob Sørensen (DEN) 3:58:09
17 Jamie Costin (IRL) 3:59:02
18 Oleksiy Shelest (UKR) 3:59:27
19 Zoltan Czukor (HUN) 4:01:16
20 Virgilio Soares (POR) 4:01:27
21 Benjamin Leroy (BEL) 4:01:46
22 Marek Janek (SVK) 4:02:42
23 Pedro Martins (POR) 4:03:28
24 Fredrik Svensson (SWE) 4:03:42
25 Peter Ferrarri (SWE) 4:04:34
26 Anton Trotskiy (BLR) 4:04:58
27 Uģis Brūvelis (LAT) 4:06:55
28 Steven Hollier (GBR) 4:07:18
29 Pascal Charriere (SUI) 4:07:59
30 Aleksandr Andrushevskiy (BLR) 4:08:35
31 Aleksey Voyevodin (RUS) 4:10:40
32 Vitaliy Popovich (UKR) 4:10:40
33 Aleksei Nasibulin (BLR) 4:10:52
34 Yuriy Burban (UKR) 4:11:36
35 Jorge Costa (POR) 4:13:11
36 Sergejs Lapsa (LAT) 4:15:19
37 Kazimír Verkin (SVK) 4:15:38
38 Ruslan Lazorkin (UKR) 4:17:00
39 Oleg Ishutkin (RUS) 4:17:43
40 Massimo Passoni (ITA) 4:18:46
41 Juris Gjacs (LAT) 4:20:11
42 Marcel van Gemert (NED) 4:22:02
43 Chris Cheeseman (GBR) 4:23:19
44 Attila Fülop (HUN) 4:32:12
45 Don Bearman (GBR) 4:36:15
46 Don Buffet (SUI) 4:43:55
47 Bernard Cossy (SUI) 4:52:19
48 Robert Tupak (HUN) 4:57:48
49 Jean-Claude Zaugg (SUI) 4:59:58
DID NOT FINISH (DNF)
Tim Watt (GBR) DNF
Axel Noack (GER) DNF
Jeff Cassin (IRL) DNF
Robert Heffernan (IRL) DNF
Ivano Brugnetti (ITA) DNF
Vyaceslavs Grigoryevs (LAT) DNF
Stanislaw Stosik (POL) DNF
José Magalhães (POR) DNF
Andrey Plotnikov (RUS) DNF
Peter Tichý (SVK) DNF
José Manuel Rodríguez (ESP) DNF
Bengt Bengtsson (SWE) DNF
Bo Gustavsson (SWE) DNF
Jani Lehtinen (FIN) DNF
DISQUALIFIED (DSQ)
Vitaliy Gordey (BLR) DSQ
Klaus David Jensen (DEN) DSQ
Gábor Lengyel (HUN) DSQ
Pedro Huntjens (NED) DSQ

Team (50 km Men)

Place Country Points
France 12 pts
Spain 15 pts
Germany 30 pts
4 Italy 62 pts
5 Russia 72 pts
6 Slovakia 74 pts
7 Portugal 78 pts
8 Ukraine 84 pts
9 Belarus 89 pts
10 Latvia 104 pts
11 Hungary 111 pts
12 United Kingdom 116 pts
13 Switzerland 122 pts

Junior 10 km walk

  • Only the first ten are listed below
Rank Athlete Time Note
Alexander Kuzmin (BLR) 41:16
Jan Albrecht (GER) 41:17
André Katzinski (GER) 41:59
4 Sergey Ostapuk (BLR) 42:04
5 Benjamin Kuciński (POL) 42:11
6 Patrick Ennemoser (ITA) 42:24
7 Aleksandr Strokov (RUS) 42:29
8 Frank Werner (GER) 42:33
9 Paul Gassebner (ITA) 42:40
10 Ivano Medagli (ITA) 42:51
11 Mieszko Lyp (POL) 42:56
12 Tomas Cambal (CZE) 42:58
13 Grzegorz Borgiel (POL) 43:00
14 Radek Pařízek (CZE) 43:16
15 Yevgeniy Demkov (RUS) 43:21
16 Iustin Tatarau (ROU) 43:22
17 Paraskevas Vandoros (GRE) 43:43
18 Matej Tóth (SVK) 43:49
19 Andrei Talashka (BLR) 43:58
20 Alexis Spizopoulos (GRE) 44:02
21 Jesús Tomero (ESP) 44:05
22 Theodors Koupidis (GRE) 44:09
23 Denis Shalgin (RUS) 44:17
24 Florian Jourda (FRA) 44:19
25 Viktor Jansson (SWE) 44:47
26 Catalin Hogea (ROU) 45:02
27 Dominic King (GBR) 45:03
28 Alexandre Jacques (ESP) 45:06
29 Andreas Gustaffsson (SWE) 45:15
30 Eero Turpeinen (FIN) 45:20
31 Lloyd Finch (GBR) 45:29
32 Cédric Jumelin (FRA) 45:45
33 Jozef Hudec (SVK) 46:31
34 Nicolas Perrier (SUI) 46:48
35 Ferenc Papp (HUN) 47:00
36 Romualdas Beliakas (LTU) 47:34
37 Saulius Taraskevičius (LTU) 47:38
38 Benoît Beclin (FRA) 47:41
39 Thomas Taylor (GBR) 48:55
40 Bruno Grandjean (SUI) 48:59
Aleksejus Danulevičius (LTU) DQ

Team (10 km Junior Men)

Place Country Points
Germany 5 pts
Belarus 5 pts
Italy 15 pts
4 Poland 16 pts
5 Russia 22 pts
6 Slovakia 30 pts
7 Greece 37 pts
8 Romania 42 pts
9 Spain 49 pts
10 Sweden 54 pts
11 France 56 pts
12 United Kingdom 58 pts
13 Lithuania 73 pts
14 Switzerland 74 pts


Women's results

20 km walk

  • Held on Saturday June 17, 2000.
Rank Athlete Time Note
Olimpiada Ivanova (RUS) 1:26:48
Elisabetta Perrone (ITA) 1:27:42
Kjersti Plätzer (NOR) 1:27:53
4 Erica Alfridi (ITA) 1:28:06
5 Annarita Sidoti (ITA) 1:28:38
6 Norica Câmpean (ROM) 1:28:59
7 Valentyna Savchuk (UKR) 1:29:16
8 Valentina Tsybulskaya (BLR) 1:30:19
9 Cristiana Pellino (ITA) 1:30:42
10 Ana Maria Groza (ROM) 1:31:08
11 Noka Leksir (FRA) 1:31:15
12 Mária Urbanik (HUN) 1:31:21
13 Daniela Cirlan (ROM) 1:31:30
14 Gillian O'Sullivan (IRL) 1:31:31
15 Vira Zozulya (UKR) 1:31:40
16 Lyudmila Yegorova (UKR) 1:32:02
17 Tatyana Ragozina (UKR) 1:32:17
18 Eva Pérez (ESP) 1:32:24
19 Kristina Saltanovic (LTU) 1:32:48
20 Larisa Khmelnitskaya (BLR) 1:32:53
21 Tamara Kovalenko (RUS) 1:33:07
22 Encarnación Granados (ESP) 1:33:36
23 Lisa Kehler (GBR) 1:33:57
24 Kathrin Boyde (GER) 1:34:13
25 Anita Liepina (LAT) 1:34:26
26 Anne Haaland Simonsen (NOR) 1:34:34
27 Olga Kardopoltseva (BLR) 1:34:53
28 Beate Gummelt (GER) 1:34:57
29 Olive Loughnane (IRL) 1:34:59
30 Hristina Kokotou (GRE) 1:34:59
31 Alexandra Tziouti (GRE) 1:35:03
32 Zuzana Blažeková (SVK) 1:35:07
33 Sonata Milušauskaitė (LTU) 1:35:13
34 Melanie Seeger (GER) 1:35:26
35 Athina Papayianni (GRE) 1:35:29
36 Yuliya Voyevodina (RUS) 1:37:01
37 Rocío Florido (ESP) 1:38:21
38 Valerie Nadaud (FRA) 1:38:39
39 Anna Zvarová (SVK) 1:39:17
40 Jurgita Meškauskiene (LTU) 1:39:22
41 Sofia Avoia (POR) 1:40:27
42 Inês Henriques (POR) 1:41:19
43 Mária Gáliková (SVK) 1:41:20
44 Outi Sillanpäa (FIN) 1:41:24
45 Isilda Gonçalves (POR) 1:42:07
46 Niobe Menéndez (GBR) 1:43:18
47 Diana Leoke (LAT) 1:44:14
48 Lucie Nedomová (CZE) 1:44:44
49 Marie Polli (SUI) 1:46:14
50 Kim Braznell (GBR) 1:46:24
51 Henrieta Rusnakova (SVK) 1:46:46
52 Anita Benkő (HUN) 1:48:00
53 Dana Vavřačová (CZE) 1:48:59
DID NOT FINISH (DNF)
Anett Amberg (GER) DNF
Mónika Pesti (HUN) DNF
Jolanta Dukure (LAT) DNF
Nadezhda Ryashkina (RUS) DNF
Sara Jane Cattermole (GBR) DNF
Tatiana Boulanger (FRA) DNF
Fatiha Ouali (FRA) DNF
Susana Feitor (POR) DNF
María Vasco (ESP) DNF
Siw Ibáñez (SWE) DNF
Lyudmila Dolgopolova (BLR) DNF
DISQUALIFIED (DSQ)
Elin Cecile Løftesnes (NOR) DSQ

Team (20 km Women)

Place Country Points
Italy 11 pts
Romania 29 pts
Ukraine 38 pts
4 Belarus 55 pts
5 Russia 58 pts
6 Spain 77 pts
7 Germany 86 pts
8 Lithuania 92 pts
9 Greece 96 pts
10 Slovakia 114 pts
11 United Kingdom 119 pts
12 Portugal 128 pts

Junior 10 km walk

  • Only the first ten are listed below
Rank Athlete Time Note
Tatyana Kozlova (RUS) 45:28
Marina Tikhonova (BLR) 45:33
Alena Zenkova (RUS) 45:35
4 Sabine Zimmer (GER) 46:01
5 Tatyana Dotsenko (RUS) 46:39
6 Beatriz Pascual (ESP) 46:44
7 Alina Olaru (ROM) 47:08
8 Vera Santos (POR) 47:22
9 Sniazhana Yurchanka (BLR) 47:23
10 Athanasia Tsoumeleka (GRE) 47:25
11 Zuzana Malíková (SVK) 47:25
12 Melissa Rodriguez (FRA) 47:33
13 Carla Monteiro (POR) 47:54
14 Stephanie Panzig (GER) 48:06
15 Evaggelia Xinou (GRE) 48:28
16 Francesca Balloni (ITA) 48:31
17 Agnieszka Bator (POL) 48:40
18 Tatyana Zuyeva (BLR) 48:41
19 Edina Füsti (HUN) 48:42
20 Barbora Dibelková (CZE) 49:39
21 Aurélie Breton (FRA) 49:46
22 Mária Raganová (SVK) 49:54
23 Maria Baj (POL) 49:57
24 Elżbieta Lepa (POL) 50:08
25 Verónica Espino (ESP) 50:22
26 Iratxe Pérez (ESP) 50:35
27 María Hatzipanayiotídou (GRE) 51:10
28 Sandra Eriksson (SWE) 51:31
29 Virág Erdős (HUN) 51:47
30 Veronika Daňová (SVK) 51:52
31 Julie Goubault (FRA) 53:07
32 Marja Penttinen (FIN) 53:24
33 Helena Pospíšilová (CZE) 54:05
34 Gabriella Papp (HUN) 54:18
35 Laura Polli (SUI) 55:02
36 Clare Reeves (GBR) 59:11
Tiina Muinonen (FIN) DNF
Beatrice Klabuhn (GER) DNF

Team (10 km Junior Women)

Place Country Points
Russia 4 pts
Belarus 11 pts
Germany 18 pts
4 Portugal 21 pts
5 Greece 25 pts
6 Spain 31 pts
7 France 33 pts
8 Slovakia 33 pts
9 Poland 40 pts
10 Hungary 48 pts
11 Czech Republic 53 pts

Participation

The participation of 278 athletes (175 men/103 women) from 26 countries is reported.[1]


See also

References

  1. ^ a b Europa Race Walking Cup 1996-2009, Real Federación Española de Atletismo, retrieved August 8, 2013 
  2. ^ Coppa Europa 2000 Maschile - III Edizione - Eishenuttenstadt (Ger) (in Italian), Marcia Italiana, retrieved August 8, 2013 
  3. ^ Coppa Europa 2000 Femminile - III Edizione - Eishenuttenstadt (Ger) (in Italian), Marcia Italiana, retrieved August 8, 2013 
  4. ^ WORLD JUNIOR ATHLETICS HISTORY ("WJAH"), World Junior Athletics History ("WJAH"), retrieved August 8, 2013 
  5. ^ World and Continental Race Walking Championships and Cups - EUROPEAN RACE WALKING CUP, Athletics Weekly, retrieved August 3, 2013 

External links

  • IAAF Men's 2000 Year Ranking
  • IAAF Women's 2000 Year Ranking
  • gbrathletics
  • athletix
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.