World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

2009 Safeway Championship

Article Id: WHEBN0021514197
Reproduction Date:

Title: 2009 Safeway Championship  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject:
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

2009 Safeway Championship

Manitoba Curling Championships
2010»

The 2009 Safeway Championship (Manitoba men's provincial curling championship) was held February 18-22 at the Selkirk Recreation Centre in Selkirk, Manitoba. The winner represented Manitoba at the 2009 Tim Hortons Brier in Calgary.

Teams

Skip Third Second Lead Alternate Club
Farrol Asham Wayne McLellan Glen Ringrose Stewart Holditch Gord Holditch Burntwood CC, Thompson
Dave Boehmer Matt Lacriox Kyle Einerson Marc Lacriox Petersfield CC, Petersfield
David Bohn Dennis Bohn Andrew Melnuk David Hamblin A.J. Girardin Assiniboine Memorial CC, Winnipeg
Kerry Burtnyk Don Walchuk Richard Daneault Garth Smith Ken Tresoor Assiniboine Memorial CC, Winnipeg
Reid Carruthers Dan Kammerlock Derek Samagalski Shane Kilgallen West Kildonan CC, Winnipeg
Rob Cosens Jim Ireland Todd Russell Mike Trager West St. Paul CC, Winnipeg
Darryl Friesen Ernie Funk Jamie Wall Reg Funk St. Vital CC, Winnipeg
Chris Galbraith Adam Norget Andrew Irving Geoff Lang Rosser CC, Rosser
Ryan Hyde Hartley Vanstone Jared Munro Ashley Linden Portage CC, Portage la Prairie
Brad Hyrich Blaine Gogal Doug Salahub Ken Tetreault Flin Flon CC, Flin Flon
Allan Lyburn Scott Ramsay Mark Taylor Cory Barkley Brandon CC, Brandon
William Lyburn Geordie Hargreaves Keith Marshall Mike Marshall Brandon CC, Brandon
Scott Madams Gary Shibata Terry Dreger Tyler Specula Pembina CC, Winnipeg
Shawn Magnusson Kevin Vigfusson Cory Mamchuk Darcy Jacobs Aaron Magnusson Riverton CC, Riverton
Mike McEwen B.J. Neufeld Matt Wozniak Denni Neufeld Assiniboine Memorial CC, Winnipeg
Terry McNamee Steve Irwin Travis Taylor Travis Saban Brandon CC, Brandon
Richard Muntain Kelly Marnoch Cale Dunbar Chris Cameron Evan Reynolds Carberry CC, Carberry
Randy Neufeld Cory Anderson Birk Cramer Scott Podolski Jeff Warkentin La Salle CC, La Salle
Peter Nicholls Dean Dunstone James Kirkness Wayne Sigurdson Deer Lodge CC, Winnipeg
Steve Pauls Clarence Reimer Kevin Friesen Don McLean Manitou CC, Manitou
Daley Peters Jason Gunnlaugson Justin Richter Tyler Forrest Beausejour CC, Beausejour
Doug Riach Kevin Thompson Brent Baschuk Greg Klassen Mike Friesen West Kildonan CC, Winnipeg
Kelly Robertson Doug Armour Trent Olmstead Ace Ross Neepawa CC, Neepawa
Brent Scales Gord Hardy Howie Scales Kelly Tibble Todd Trevellyan Swan River CC, Swan River
Bob Sigurdson Darren Oryniak Alan Purdy Cory Wolchuk Granite CC, Winnipeg
Kelly Skinner Allan Lawn Darcy Hayward Trevor Taylor Hamiota CC, Hamiota
Dave Smith Ron Gauthier Dave Sitarik Grant Mistelbacher St. Vital CC, Winnipeg
Jeff Stoughton Kevin Park Rob Fowler Steve Gould Charleswood CC, Winnipeg
Brendan Taylor Kyle Werenich Taren Gesell Cory Naharnie West Kildonan CC, Winnipeg
Murray Warren Lorne Sambrook Terry Warren Reg Warren Don Williams Deloraine CC, Deloraine
Murray Woodward Ray Kujanpaa Sean Nedohin Justin Panagapko Blain Funk Rorketon CC, Rorketon
Braden Zawada Ian Fordyce Ray Fillion Stephen Dash Blake Zawada Springfield CC, Duglad

Draw Brackets

32 team double knockout with playoff round
Four teams qualify each from A Event and B Event

A Event

  Qualifier 1
                           
   Murray Woodward 6  
 Bob Sigurdson 5  
   Murray Woodward 4  
   Jeff Stoughton 8  
 Jeff Stoughton 9
   Shawn Magnusson 1  
     Jeff Stoughton 8
   Dave Boehmer 4
   Darryl Friesen 10  
 Allan Lyburn 1  
   Darryl Friesen 3
   Dave Boehmer 8  
 Dave Boehmer 6
   Ryan Hyde 5  
  Qualifier 2
                           
   Scott Madams 2  
 Brendan Taylor 8  
   Brendan Taylor 7  
   David Bohn 3  
 David Bohn 7
   Steve Pauls 3  
     Brendan Taylor 7
   Mike McEwen 6
   Farrol Asham 2  
 Mike McEwen 7  
   Mike McEwen 8
   Doug Riach 3  
 Kelly Skinner 3
   Doug Riach 4  
  Qualifier 3
                           
   Brent Scales 8  
 Chris Galbraith 11  
   Chris Galbraith 4  
   Peter Nicholls 6  
 Peter Nicholls 8
   Rob Cosens 5  
     Peter Nicholls 9
   Reid Carruthers 3
   Dave Smith 2  
 Reid Carruthers 8  
   Reid Carruthers 8
   Randy Neufeld 7  
 Randy Neufeld 7
   Braden Zawada 4  
  Qualifier 4
                           
   William Lyburn 5  
 Kelly Robertson 7  
   Kelly Robertson 4  
   Kerry Burtnyk 8  
 Kerry Burtnyk 9
   Brad Hyrich 1  
     Kerry Burtnyk 7
   Daley Peters 5
   Richard Muntain 7  
 Terry McNamee 2  
   Richard Muntain 5
   Daley Peters 7  
 Daley Peters 8
   Murray Warren 1  

B Event

Qualifier 5
 Bob Sigurdson 9  
 Shawn Magnusson 7      Bob Sigurdson 8  
          Darryl Friesen 2  
            Bob Sigurdson 6  
 Allan Lyburn 9        Allan Lyburn 5  
 Ryan Hyde 3      Allan Lyburn 9  
          Murray Woodward 6  
            Bob Sigurdson 8
            Dave Boehmer 1
               
               
                 
                 
                    
                    
      
Qualifier 6
 Scott Madams 10  
 Steve Pauls 7      Scott Madams 4  
          Doug Riach 7  
            Doug Riach 1  
 Farrol Asham 2        Kelly Skinner 9  
 Kelly Skinner 10      Kelly Skinner 8  
          David Bohn 4  
            Kelly Skinner 2
            Mike McEwen 5
               
               
                 
                 
                    
                    
      
Qualifier 7
 Brent Scales 8  
 Rob Cosens 5      Brent Scales 2  
          Randy Neufeld 8  
            Randy Neufeld 9  
 Dave Smith 3        Chris Galbraith 6  
 Braden Zawada 10      Braden Zawada 5  
          Chris Galbraith 7  
            Randy Neufeld 2
            Reid Carruthers 6
               
               
                 
                 
                    
                    
      
Qualifier 8
 William Lyburn 15  
 Brad Hyrich 6      William Lyburn 8  
          Richard Muntain 5  
            William Lyburn 9  
 Terry McNamee 7        Kelly Robertson 5  
 Murray Warren 4      Terry McNamee 5  
          Kelly Robertson 7  
            William Lyburn 4
            Daley Peters 6
               
               
                 
                 
                    
                    
      

Results

Draw 1

February 18, 0830

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Murray Woodward 0 1 0 2 0 1 1 0 0 0 1 6

Bob Sigurdson 0 0 0 0 1 0 0 1 2 1 0 5

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jeff Stoughton 2 3 2 0 1 1 X X X X 9

Shawn Magnusson 0 0 0 1 0 0 X X X X 1

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Darryl Friesen 1 3 0 4 2 X X X X X 10

Allan Lyburn 0 0 1 0 0 X X X X X 1

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dave Boehmer 0 1 1 1 0 0 0 3 0 0 6

Ryan Hyde 0 0 0 0 0 2 1 0 1 1 5

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Scott Madams 0 1 0 0 1 0 0 X X X 2

Brendan Taylor 1 0 2 3 0 0 2 X X X 8

Draw 2

February 18, 1215

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
David Bohn 1 0 1 0 0 3 1 0 1 X 7

Steve Pauls 0 0 0 1 0 0 0 2 0 X 3

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Farrol Asham 0 0 0 1 0 0 0 1 0 X 2

Mike McEwen 0 0 1 0 2 0 1 0 3 X 7

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kelly Skinner 0 0 0 0 1 0 1 1 0 0 3

Doug Riach 0 0 3 0 0 0 0 0 0 1 4

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Brent Scales 2 0 1 0 0 0 0 2 0 3 0 8

Chris Galbraith 0 1 0 1 1 1 0 0 4 0 3 11

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Peter Nicholls 0 2 0 1 3 0 2 0 0 X 8

Rob Cosens 1 0 1 0 0 2 0 0 1 X 5

Draw 3

February 18, 1600

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dave Smith 0 0 0 0 1 0 1 0 X X 2

Reid Carruthers 3 0 0 1 0 1 0 3 X X 8

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Randy Neufeld 0 1 0 2 1 0 0 2 0 1 7

Braden Zawada 2 0 1 0 0 0 0 0 1 0 4

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
William Lyburn 0 0 2 0 0 1 0 2 0 0 5

Kelly Robertson 1 0 0 2 1 0 1 0 1 1 7

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kerry Burtnyk 0 4 2 0 2 1 X X X X 9

Brad Hyrich 1 0 0 0 0 0 X X X X 1

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Richard Muntain 0 2 1 0 1 2 0 1 X X 7

Terry McNamee 0 0 0 1 0 0 1 0 X X 2

Draw 4

February 18, 2015

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Daley Peters 2 0 1 2 1 2 X X X X 8

Murray Warren 0 1 0 0 0 0 X X X X 1

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Bob Sigurdson 1 0 0 2 0 3 0 1 0 0 2 9

Shawn Magnusson 0 0 2 0 1 0 2 0 1 1 0 7

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Allan Lyburn 1 1 1 1 0 0 2 0 3 X 9

Ryan Hyde 0 0 0 0 0 1 0 2 0 X 3

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Scott Madams 0 1 0 2 1 0 2 0 3 1 10

Steve Pauls 2 0 1 0 0 3 0 1 0 0 7

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Farrol Asham 0 0 0 1 0 0 1 0 X X 2

Kelly Skinner 1 0 0 0 3 1 0 5 X X 10

Draw 5

February 19, 0830

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 0 1 0 0 2 1 0 4 X 8

Doug Riach 0 1 0 0 1 0 0 1 0 X 3

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chris Galbraith 0 0 0 0 0 2 1 0 1 0 4

Peter Nicholls 0 0 0 2 1 0 0 2 0 1 6

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Reid Carruthers 2 0 1 0 2 0 1 1 0 0 1 8

Randy Neufeld 0 3 0 1 0 1 0 0 1 1 0 7

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brent Scales 2 0 0 2 0 2 0 1 1 X 8

Rob Cosens 0 1 2 0 2 0 0 0 0 X 5

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dave Smith 0 1 0 0 0 2 0 X X X 3

Braden Zawada 3 0 1 1 1 0 4 X X X 10

Draw 6

February 19, 1215

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Murray Woodward 0 1 0 1 0 0 1 1 0 0 4

Jeff Stoughton 3 0 0 0 3 0 0 0 1 1 8

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Darryl Friesen 0 1 0 1 0 0 1 0 X X 3

Dave Boehmer 1 0 2 0 4 0 0 1 X X 8

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brendan Taylor 0 1 0 2 1 1 0 1 1 X 7

David Bohn 1 0 1 0 0 0 1 0 0 X 3

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kelly Robertson 0 1 0 1 0 1 0 1 0 X 4

Kerry Burtnyk 2 0 2 0 2 0 0 0 2 X 8

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Richard Muntain 1 0 0 1 0 1 0 0 2 0 5

Daley Peters 0 2 1 0 2 0 0 1 0 1 7

Draw 7

February 19, 1600

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
William Lyburn 4 0 4 0 2 0 1 4 X X 15

Brad Hyrich 0 1 0 4 0 1 0 0 X X 6

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Terry McNamee 2 0 2 1 0 1 0 1 0 X 7

Murray Warren 0 1 0 0 2 0 0 0 1 X 4

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Scott Madams 2 0 0 1 0 1 0 0 0 X 4

Doug Riach 0 1 1 0 2 0 0 2 1 X 7

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brent Scales 1 0 1 0 0 X X X X X 2

Randy Neufeld 0 4 0 1 3 X X X X X 8

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Braden Zawada 0 0 2 0 1 0 1 0 1 0 5

Chris Galbraith 0 1 0 2 0 2 0 1 0 1 7

Draw 8

February 19, 1945

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Bob Sigurdson 3 2 0 3 0 X X X X X 8

Darryl Friesen 0 0 1 0 1 X X X X X 2

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Allan Lyburn 1 0 2 0 0 3 0 1 0 2 9

Murray Woodward 0 2 0 0 2 0 1 0 1 0 6

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kelly Skinner 1 0 0 0 3 2 0 0 2 X 8

David Bohn 0 1 1 0 0 0 0 2 0 X 4

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
William Lyburn 2 0 1 1 2 0 0 2 0 X 8

Richard Muntain 0 1 0 0 0 2 0 0 2 X 5

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Terry McNamee 0 1 1 0 1 0 0 0 2 0 5

Kelly Robertson 1 0 0 1 0 1 2 1 0 1 7

Draw 9

February 20, 0830

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jeff Stoughton 1 0 0 1 1 0 3 2 X X 8

Dave Boehmer 0 1 2 0 0 1 0 0 X X 4

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Brendan Taylor 0 1 0 3 0 0 0 2 0 0 1 7

Mike McEwen 1 0 1 0 0 0 2 0 1 1 0 6

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Peter Nicholls 3 0 2 1 0 3 X X X X 9

Reid Carruthers 0 1 0 0 2 0 X X X X 3

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kerry Burtnyk 0 3 0 1 0 2 0 0 0 1 7

Daley Peters 1 0 2 0 1 0 0 1 0 0 5

Draw 10

February 20, 1215

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Bob Sigurdson 0 1 1 0 0 2 0 0 1 0 1 6

Allan Lyburn 2 0 0 1 1 0 0 0 0 1 0 5

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Doug Riach 0 0 1 0 X X X X X X 1

Kelly Skinner 3 0 0 6 X X X X X X 9

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Randy Neufeld 0 3 0 2 0 0 0 0 3 1 9

Chris Galbraith 1 0 2 0 0 0 2 1 0 0 6

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
William Lyburn 0 0 0 3 0 1 0 2 0 3 9

Kelly Robertson 0 1 0 0 1 0 1 0 2 0 5

Draw 11

February 20, 1600

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Bob Sigurdson 2 0 4 1 1 X X X X X 8

Dave Boehmer 0 1 0 0 0 X X X X X 1

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kelly Skinner 0 0 1 1 0 0 0 0 0 X 2

Mike McEwen 0 3 0 0 0 0 0 2 0 X 5

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Randy Neufeld 0 0 0 0 1 0 0 1 X X 2

Reid Carruthers 0 0 0 4 0 0 2 0 X X 6

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
William Lyburn 1 1 0 1 0 0 0 0 1 0 4

Daley Peters 0 0 1 0 1 1 1 1 0 1 6

Playoffs

Playoff Round

8 team double knockout
Four teams qualify into Championship round

               
 Jeff Stoughton 9  
 Mike McEwen 7  
     Jeff Stoughton 7
   Brendan Taylor 3
 Brendan Taylor 10
 Bob Sigurdson 8  
               
 Peter Nicholls 7  
 Daley Peters 3  
     Peter Nicholls 5
   Reid Carruthers 8
 Kerry Burtnyk 7
 Reid Carruthers 8  
     
                 
     Peter Nicholls 3
   Mike McEwen 7      Mike McEwen 6
   Bob Sigurdson 4  
     
                 
     Brendan Taylor 3
   Daley Peters 7      Kerry Burtnyk 10
   Kerry Burtnyk 9  

First Round

February 20, 1945

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jeff Stoughton 1 0 2 2 0 2 0 1 0 1 9

Mike McEwen 0 1 0 0 2 0 1 0 3 0 7

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brendan Taylor 0 0 0 3 0 2 0 4 0 1 10

Bob Sigurdson 0 0 0 0 3 0 3 0 2 0 8

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Peter Nicholls 0 0 2 0 2 2 0 0 0 1 7

Daley Peters 1 1 0 1 0 0 0 0 0 0 3

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kerry Burtnyk 0 0 0 2 0 2 0 2 1 0 7

Reid Carruthers 1 2 1 0 1 0 2 0 0 1 8

Second Round

February 21, 0900

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jeff Stoughton 0 1 0 3 0 1 0 2 X X 7

Brendan Taylor 0 0 2 0 1 0 0 0 X X 3

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Peter Nicholls 1 0 1 0 1 0 2 0 0 X 5

Reid Carruthers 0 3 0 1 0 1 0 2 1 X 8

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 0 2 0 0 4 0 0 1 X 7

Bob Sigurdson 0 1 0 0 2 0 1 0 0 X 4

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Daley Peters 1 0 0 2 0 1 0 1 0 2 0 7

Kerry Burtnyk 0 3 0 0 2 0 1 0 1 0 2 9

Third Round

February 21, 1400

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 1 0 1 0 0 1 1 0 2 6

Peter Nicholls 0 0 0 0 2 0 0 0 1 0 3

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kerry Burtnyk 2 0 0 3 0 1 1 3 X X 10

Brendan Taylor 0 1 0 0 2 0 0 0 X X 3

Championship Round

1 vs. 2

February 21, 1900

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jeff Stoughton 0 0 0 0 1 0 1 0 3 X 5

Reid Carruthers 0 0 0 0 0 1 0 2 0 X 3

3 vs. 4

February 21, 1900

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 0 2 0 0 0 1 0 0 X 3

Kerry Burtnyk 0 1 0 0 2 0 0 2 0 X 5

Semifinal

February 22, 0930

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kerry Burtnyk 2 0 2 0 0 5 0 2 X X 11

Reid Carruthers 0 1 0 1 1 0 1 0 X X 4

Final

February 22, 1400

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jeff Stoughton 2 1 0 1 0 1 0 1 0 1 7

Kerry Burtnyk 0 0 2 0 1 0 1 0 2 0 6

External links

  • Manitoba Curling Association
  • Official site
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.