World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

High Peak Council election, 2003

Article Id: WHEBN0028203045
Reproduction Date:

Title: High Peak Council election, 2003  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: United Kingdom local elections, 2003, High Peak Borough Council
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

High Peak Council election, 2003

Elections to High Peak Borough Council in Derbyshire, England were held on 1 May 2003. All of the council was up for election and the control of the council changed from Labour control to no overall control. Boundary changes since the 1999 local elections reduced the number of seats by 1, and meant that all wards had changed boundaries, with the exception of Whaley Bridge ward.[1]

After the election, the composition of the council was:

Election result

High Peak Local Election Result 2003
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Labour 18 41.9
  Conservative 12 27.9
  Liberal Democrat 7 16.3
  Independent 4 9.3
  Glossop Independent Party 2 4.6
  Socialist Alliance 0 0 0 0 0 341

Ward results

Barms
Party Candidate Votes % ±%
Independent Darran Hawkins 354 69.0
Labour John Gordon Wilson 157 30.6
Majority 197 38.4
Turnout 513 33.51
Independent win (new seat)
Blackbrook
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Christopher Pearson 739
Liberal Democrat Brian Colin Hallsworth 557
Labour Jennifer Mary Flanagan 521
Conservative Anthony Ashton 434
Labour Suzanne Elizabeth Richards 143
Turnout 1344 43.65
Conservative win (new seat)
Liberal Democrat win (new seat)
Burbage
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Ronald Silverwood Faulkner 324 56.8
Liberal Democrat Brian Richard Shepherd 171
Labour Peter Ian Maria Crespin 75 13.1
Majority 153 26.84
Turnout 570 37.85
Conservative win (new seat)
Buxton Central
Party Candidate Votes % ±%
Labour Jane Anne McGrother 398
Labour Nicola Martin 362
Conservative Brent Anthony Edward Salt 334
Conservative Harry Bibby 314
Liberal Democrat Marc Godwin 289
Liberal Democrat Mark Robert Webb 246
Turnout 1072 35.51
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Chapel East
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat Michael Harrison 270 43.48
Labour Norman Prime 212 34.13
Conservative Norma Mary Varnouse 136 21.9
Majority 58 9.34
Turnout 621 36.57
Liberal Democrat win (new seat)
Chapel West
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Andrew Russell Bingham 567
Labour Timothy Ian Norton 456
Conservative Stewart Paul Young 452
Liberal Democrat Peter John Ashenden 416
Turnout 1176 35.69
Conservative win (new seat)
Labour win (new seat)
Corbar
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Clive John Beattie 454
Conservative William Alan Wells 443
Liberal Democrat Mathew Alexander Bain 312
Labour Colin Richard Brett 252
Turnout 945 33.32
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Cote Heath
Party Candidate Votes % ±%
Labour Ann Mone 418
Labour Ian King Hamilton 386
Conservative Alexandra Louise Alice Hopkins 342
Conservative Alan Birch 326
Turnout 1478 49.85
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Dinting
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Katherine Jane Hopkins 352 50.35
Labour Barbara Anne Hastings-Asatourian 175 25.0
Liberal Democrat Goinden (George) Kuppan 115 16.5
Majority 177 25.32
Turnout 699 47.45
Conservative win (new seat)
Gamesley
Party Candidate Votes % ±%
Labour Anthony Edward McKeown unopposed N/A
Labour win (new seat)
Hadfield North
Party Candidate Votes % ±%
Labour Victoria Elizabeth Mann unopposed N/A
Labour win (new seat)
Hadfield South
Party Candidate Votes % ±%
Labour Robert Joseph McKeown 489
Labour Ian David Rose 482
Conservative Marie Melita Foote 352
Conservative Stephen Dennis William Foote 345
Turnout 913 27.14
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Hayfield
Party Candidate Votes % ±%
Independent Herbert David Mellor 468 64.73
Labour Jane Ayres 247 34.16
Majority 221 30.57
Turnout 723 44.96
Independent win (new seat)
Hope Valley
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Ronald Ernest Priestley 749
Conservative Frederick John Walton 579
Liberal Democrat John David Johnson 432
Labour Felicity Barbara Skelton 369
Turnout 1351 42.71
Conservative win (new seat)
Conservative win (new seat)
Howard Town
Party Candidate Votes % ±%
Labour Jacqueline Margaret Wilkinson 400
Labour Robert Adderley 399
Glossop Independent Party Amanda Jane Whitehead 383
Conservative Jean Wharmby 258
Socialist Alliance Mary Ann Littlefield 132
Turnout
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Limestone Peak
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Derek Walter Udale 310 55.4
Liberal Democrat Gillian Harris 245 43.8
Majority 65 11.61
Turnout 560 32.61
Conservative win (new seat)
New Mills East
Party Candidate Votes % ±%
Labour Marion Williams 359
Labour Ian Samuel Edward Huddlestone 337
Liberal Democrat Stephen Herbert John Dearden 230
Liberal Democrat Trevor Edward Stephen Jefcoate 191
Conservative Christopher John Saunders 179
Conservative Gemma Kate McDowell 156
Socialist Alliance Dominic Richard McGlynn 48
Turnout 806 26.95
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
New Mills West
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat Raymond George Atkins 592
Liberal Democrat Ian Fletcher 576
Labour Alan Barrow 312
Labour Lancelot Edgar Dowson 305
Conservative Andrew Bowers 290
Conservative David Charles McDowell 176
Socialist Alliance Paul Anthony Brook 118
Turnout 1263 39.39
Liberal Democrat win (new seat)
Liberal Democrat win (new seat)
Old Glossop
Party Candidate Votes % ±%
Independent Ivan Bell 530
Glossop Independent Party Christopher John Webster 460
Glossop Independent Party Neil Johnstone 362
Labour Graham Nigel Oakley 345
Conservative George David Wharmby 303
Labour Roger Wilkinson 285
Conservative Nicola Mary Goodall 172
Turnout 1372 42.82
Independent win (new seat)
Independent win (new seat)
Padfield
Party Candidate Votes % ±%
Labour David John Wilcox 221 43.4
Glossop Independent Party Linda Evelyn Beale 158 31.0
Conservative Thomas Brian Evans 121 23.8
Majority 63 12.38
Turnout 509 26.39
Labour win (new seat)
Sett
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Christopher Barnes 360 54.2
Labour John Anthony Bull 193 29.1
Independent Eva Hodgson 103 15.5
Majority 167 25.15
Turnout 664 40.74
Conservative win (new seat)
Simmondley
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat Peter Roy Urquhart 564
Labour John Michael Hyde 446
Conservative Andrew Richardson 373
Conservative Teresa Margaret Moore 205
Turnout 1061 30.70
Liberal Democrat win (new seat)
Labour win (new seat)
St John's
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Anne Ross Worrall 432 76.5
Labour Alan Smart 133 23.5
Majority 299 52.92
Turnout 565 37.84
Conservative win (new seat)
Stone Bench
Party Candidate Votes % ±%
Labour Caitlin Janette Bisknell 451
Labour Barbara June Wilson 414
Conservative Rosemary Byatte 288
Conservative George Hopkins 259
Turnout 763 24.28
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)
Temple
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Glynis Moira Kirk 472 68.80
Labour Jonathan Martin Michaelis 202 29.4
Majority 270 39.36
Turnout 686 43.83
Conservative win (new seat)
Tintwistle
Party Candidate Votes % ±%
Labour Joyce Brocklehurst 265 46.1
Independent Charles Eric Steele 159 27.6
Conservative Neville Moss 148 25.7
Majority 106 18.43
Turnout 575 34.43
Labour win (new seat)
Whaley Bridge
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat David William Lomax 1272
Independent John Arthur Thomas Pritchard 1185
Liberal Democrat Linda Leather 1109
Labour Henry Leigh Playford 636
Conservative Donald Gregory 345
Conservative David Harvey Lincoln Parry-Richards 299
Turnout 1983 40.31
Liberal Democrat hold Swing
Independent (politician) hold Swing
Liberal Democrat hold Swing
Whitfield
Party Candidate Votes % ±%
Glossop Independent Party Leslie Colin Wilcox 278 51.1
Labour Peter William Gerald Collard 220 40.4
Socialist Alliance Jacqueline Burford 43 7.9
Majority 58 10.66
Turnout 544 33.83
Independent win (new seat)

References


Preceded by
High Peak Council election, 1999
High Peak local elections Succeeded by
High Peak Council election, 2007
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.