List of European Athletics Indoor Champions

This is a list of all the European Athletics Indoor Champions over the years.

Track

60 m

Year Men Women
1970 Valeriy Borzov (URS) Renate Stecher (GDR)
1971  Valeriy Borzov (URS)  Renate Stecher (GDR)
1972[1] Valeriy Borzov (URS) Renate Stecher (GDR)
1973 Zenon Nowosz (POL) Annegret Richter (FRG)
1974  Valeriy Borzov (URS)  Renate Stecher (GDR)
1975  Valeriy Borzov (URS) Andrea Lynch (GBR)
1976  Valeriy Borzov (URS) Linda Haglund (SWE)
1977  Valeriy Borzov (RUS) Marlies Göhr (GDR)
1978 Nikolay Kolesnikov (URS) Marlies Göhr (GDR)
1979 Marian Woronin (POL)  Marlies Göhr (GDR)
1980  Marian Woronin (POL) Sofka Popova (BUL)
1981[1] Marian Woronin (POL) Sofka Popova (BUL)
1982  Marian Woronin (POL)  Marlies Göhr (GDR)
1983 Stefano Tilli (ITA)  Marlies Göhr (GDR)
1984 Christian Haas (GER) Beverly Kinch (GBR)
1985 Mike McFarlane (GBR) Nelli Cooman (NED)
1986 Ronald Desruelles (BEL)  Nelli Cooman (NED)
1987  Marian Woronin (POL)  Nelli Cooman (NED)
1988 Linford Christie (GBR)  Nelli Cooman (NED)
1989 Andreas Berger (AUT)  Nelli Cooman (NED)
1990  Linford Christie (GBR) Ulrike Sarvari (GER)
1992 Jason Livingston (GBR) Zhanna Tarnopolskaya (RUS)
1994 Colin Jackson (GBR)  Nelli Fiere-Cooman (NED)
1996 Marc Blume (GER) Ekaterini Thanou (GRE)
1998 Angelos Pavlakakis (GRE) Melanie Paschke (GER)
2000 Jason Gardener (GBR)  Ekaterini Thanou (GRE)
2002  Jason Gardener (GBR) Kim Gevaert (BEL)
2005  Jason Gardener (GBR)  Kim Gevaert (BEL)
2007  Jason Gardener (GBR)  Kim Gevaert (BEL)
2009 Dwain Chambers (GBR) Yevgeniya Polyakova (RUS)
2011 Francis Obikwelu (POR) Olesya Povh (UKR)
2013 Jimmy Vicaut (FRA) Mariya Ryemyen (UKR)

60 m hurdles

Year Men Women
1970 Günther Nickel (FRG) Karin Balzer (GDR)
1971 Eckart Berkes (FRG)  Karin Balzer (GDR)
1972[1] Guy Drut (FRA) Annelie Ehrhardt (GDR)
1973 Frank Siebeck (GDR) Annelie Ehrhardt (GDR)
1974 Anatoliy Moshiashvili (URS) Annerose Fiedler (POL)
1975 Leszek Wodzynski (POL) Grazyna Rabsztyn (POL)
1976 Viktor Myasnikov (URS)  Grazyna Rabsztyn (POL)
1977 Thomas Munkelt (GDR) Lyubov Nikitenko (URS)
1978  Thomas Munkelt (GDR) Johanna Klier (GDR)
1979  Thomas Munkelt (GDR) Danuta Perka (POL)
1980 Yuriy Chervanyov (URS) Zofia Bielczyk (POL)
1981[1] Arto Bryggare (FIN) Zofia Bielczyk (POL)
1982 Aleksandr Puchkov (URS) Kerstin Knabe (GDR)
1983  Thomas Munkelt (GDR) Bettine Jahn (GDR)
1984 Romuald Giegiel (POL) Lucyna Kalek (POL)
1985 György Bakos (HUN) Cornelia Oschkenat (GDR)
1986 Javier Moracho (ESP)  Cornelia Oschkenat (GDR)
1987 Arto Bryggare (FIN) Yordanka Donkova (BUL)
1988 Aleš Höffer (TCH)  Cornelia Oschkenat (GDR)
1989 Colin Jackson (GBR)  Yordanka Donkova (BUL)
1990 Igors Kazanovs (URS) Lyudmila Narozhilenko (URS)
1992  Igors Kazanovs (LAT)  Lyudmila Narozhilenko (URS)
1994  Colin Jackson (GBR)  Yordanka Donkova (BUL)
1996  Igors Kazanovs (LAT) Patricia Girard-Léno (FRA)
1998  Igors Kazanovs (LAT) Patricia Girard (FRA)
2000 Staņislavs Olijars (LAT) Linda Ferga (FRA)
2002  Colin Jackson (GBR)  Linda Ferga (FRA)
2005 Ladji Doucouré (FRA) Susanna Kallur (SWE)
2007 Gregory Sedoc (NED)  Susanna Kallur (SWE)
2009 Ladji Doucouré (FRA) Eline Berings (BEL)
2011 Petr Svoboda (CZE) Carolin Nytra (GER)
2013 Sergey Shubenkov (RUS) Nevin Yanìt (TUR)

400 m

800 m

1500 m

3000 m

4 x 400 m relay

Year Men Women
2000 Czech Republic Russia
2002 Poland Poland
2005 France Russia
2007 United Kingdom Belarus
2009 Italy Russia
2011 France Russia
2013 United Kingdom United Kingdom

Field

High jump

Year Men Women
1970 Valentin Gavrilov (URS) Ilona Gusenbauer (AUT)
1971 István Major (HUN) Milada Karbanová (TCH)
1972  István Major (HUN) Rita Schmidt (GDR)
1973  István Major (HUN) Yordanka Blagoeva (BUL)
1974 Kestutis Sapka (URS) Rosemarie Ackermann (GDR)
1975 Vladimír Malý (TCH)  Rosemarie Ackerman (GDR)
1976 Sergey Senyukov (URS)  Rosemarie Ackerman (GDR)
1977 Jacek Wszola (POL) Sara Simeoni (ITA)
1978 Vladimir Yashchenko (URS) Sara Simeoni (ITA)
1979  Vladimir Yashchenko (URS) Andrea Mátay (HUN)
1980 Dietmar Mögenburg (FRG)  Sara Simeoni (ITA)
1981 Roland Dalhäuser (SUI)  Sara Simeoni (ITA)
1982  Dietmar Mögenburg (FRG) Ulrike Meyfarth (FRG)
1983 Carlo Thränhardt (FRG) Tamara Bykova (URS)
1984  Dietmar Mögenburg (FRG)  Ulrike Meyfarth (FRG)
1985 Patrik Sjöberg (SWE) Stefka Kostadinova (BUL)
1986  Dietmar Mögenburg (FRG) Andrea Bienias (GDR)
1987  Patrik Sjöberg (SWE)  Stefka Kostadinova (BUL)
1988  Patrik Sjöberg (SWE)  Stefka Kostadinova (BUL)
1989  Dietmar Mögenburg (FRG) Alina Astafei (ROM)
1990 Artur Partyka (POL) Heike Henkel (FRG)
1992  Patrik Sjöberg (SWE)  Heike Henkel (FRG)
1994 Dalton Grant (GBR)  Stefka Kostadinova (BUL)
1996 Dragutin Topić (YUG)  Alina Astafei (GER)
1998  Artur Partyka (POL) Monica Iagar (ROM)
2000 Vyacheslav Voronin (RUS) Kajsa Bergqvist (SWE)
2002 Staffan Strand (SWE) Marina Kuptsova (RUS)
2005 Stefan Holm (SWE) Anna Chicherova (RUS)
2007  Stefan Holm (SWE) Tia Hellebaut (BEL)
2009 Ivan Ukhov (RUS) Ariane Friedrich (GER)
2011 Ivan Ukhov (RUS) Antonietta Di Martino (ITA)
2013 Sergey Mudrov (RUS) Ruth Beitia (ESP)

Long jump

Year Men Women
1970 Tonu Lepik (URS) Viorica Viscopoleanu (ROM)
1971 Hans Baumgartner (FRG) Heide Rosendahl (FRG)
1972 Max Klauss (GDR) Brigitte Roesen (FRG)
1973  Hans Baumgartner (FRG) Diana Yorgova (BUL)
1974 Jean-François Bonheme (FRA) Meta Antenen (SUI)
1975 Jacques Rousseau (FRA) Dorina Catineanu (ROM)
1976  Jacques Rousseau (FRA) Lidiya Alfeyeva (URS)
1977  Hans Baumgartner (FRG) Jarmila Nygrýnová (TCH)
1978 Laszlo Szalma (HUN)  Jarmila Nygrýnová (TCH)
1979 Vladimir Tsepelyov (URS) Siegrun Siegl (GDR)
1980 Ronald Desruelles (BEL) Anna Włodarczyk (POL)
1981 Rolf Bernhard (SUI) Karin Hänel (FRG)
1982 Henry Lauterbach (GDR) Sabine Everts (FRG)
1983 Laszlo Szalma (HUN) Eva Murková (TCH)
1984 Jan Leitner (TCH) Susan Hearnshaw (GBR)
1985 Gyula Pálóczi (HUN) Galina Chistyakova (URS)
1986 Robert Emmiyan (URS) Heike Drechsler (GDR)
1987  Robert Emmiyan (URS)  Heike Drechsler (GDR)
1988 Frans Maas (NED)  Heike Drechsler (GDR)
1989 Emiel Mellaard (NED)  Galina Chistyakova (URS)
1990 Dietmar Haaf (FRG)  Galina Chistyakova (URS)
1992 Dmitry Bogryanov (RUS) Larysa Berezhna (RUS)
1994 Dietmar Haaf (GER)  Heike Drechsler (GER)
1996 Mattias Sunneborn (SWE) Renata Nielsen (DEN)
1998 Olexiy Lukashevych (UKR) Fiona May (ITA)
2000 Petar Dachev (BUL) Erica Johansson (SWE)
2002 Raúl Fernández (ESP) Niki Xanthou (GRE)
2005 Joan Lino Martínez (ESP) Naide Gomes (POR)
2007 Andrew Howe (ITA) Naide Gomes (POR)
2009 Sebastian Bayer (GER) Ksenija Balta (EST)
2011 Sebastian Bayer (GER) Darya Klishina (RUS)
2013 Aleksandr Menkov (RUS) Darya Klishina (RUS)

Triple jump

Year Men Women
1970 Viktor Saneyev (URS) -
1971  Viktor Saneyev (URS) -
1972  Viktor Saneyev (URS) -
1973 Carol Corbu (ROM) -
1974 Michal Joachimovski (POL) -
1975  Viktor Saneyev (URS) -
1976  Viktor Saneyev (URS) -
1977  Viktor Saneyev (URS) -
1978 Anatoliy Piskulin (URS) -
1979 Gennadiy Valyukevich (URS) -
1980 Béla Bakosi (HUN) -
1981 Shamil Abbyasov (URS) -
1982  Béla Bakosi (HUN) -
1983 Nikolay Musiyenko (URS) -
1984 Grigoriy Yemets (URS) -
1985 Khristo Markov (BUL) -
1986 Māris Bružiks (URS) -
1987 Serge Hélan (FRA) -
1988 Oleg Sakirkin (URS) -
1989 Nikolay Musiyenko (URS) -
1990 Igor Lapshin (URS) -
1992 Leonid Voloshin Inessa Kravets
1994  Leonid Voloshin (RUS) Inna Lasovskaya (RUS)
1996  Máris Bružiks (LAT) Iva Prandzheva (BUL)
1998 Jonathan Edwards (GBR) Ashia Hansen (GBR)
2000 Charles Friedek (GER) Tatyana Lebedeva (RUS)
2002 Christian Olsson (SWE) Tereza Marinova (BUL)
2005 Igor Spasovkhodskiy (RUS) Viktoriya Gurova (RUS)
2007 Phillips Idowu (GBR) Olesya Bufalova (RUS)
2009 Fabrizio Donato (ITA) Anastasiya Taranova (RUS)
2011 Teddy Tamgho (FRA) Simona La Mantia (ITA)
2013 Daniele Greco (ITA) Olha Saladuha (UKR)

Pole vault

Year Men Women
1970 François Tracanelli (FRA) -
1971 Wolfgang Nordwig (GDR) -
1972  Wolfgang Nordwig (GDR) -
1973 Renato Dionisi (ITA) -
1974 Tadeusz Ślusarski (POL) -
1975 Antti Kalliomaki (FIN) -
1976 Yuriy Prokhorenko (URS) -
1977 Władyslaw Kozakiewicz (POL) -
1978  Tadeusz Ślusarski (POL) -
1979  Władyslaw Kozakiewicz (POL) -
1980 Konstantin Volkov (URS) -
1981 Thierry Vigneron (FRA) -
1982 Viktor Spassov (URS) -
1983 Vladimir Polyakov (URS) -
1984  Thierry Vigneron (FRA) -
1985 Sergey Bubka (URS) -
1986 Atanas Tarev (BUL) -
1987  Thierry Vigneron (FRA) -
1988 Radion Gataullin (URS) -
1989 Grigoriy Yegorov (URS) -
1990  Radion Gataullin (URS) -
1992 Pyotr Bochkaryov (RUS) -
1994  Pyotr Bochkaryov (RUS) -
1996 Dmitriy Markov (BLR) Vala Flosadóttir (ISL)
1998 Tim Lobinger (GER) Anzhela Balakhonova (UKR)
2000 Aleksander Averbukh (ISR) Pavla Hamáčková (CZE)
2002  Tim Lobinger (GER) Svetlana Feofanova (RUS)
2005 Igor Pavlov (RUS) Yelena Isinbayeva (RUS)
2007 Danny Ecker (GER) Svetlana Feofanova (RUS)
2009 Renaud Lavillenie (FRA) Yuliya Golubchikova (RUS)
2011 Renaud Lavillenie (FRA) Anzhela Balakhonova (UKR)
2013 Renaud Lavillenie (FRA) Holly Bleasdale (GBR)

Shot put

Year Men Women
1970 Hartmut Briesenick (GDR) Nadezhda Chizhova (URS)
1971  Hartmut Briesenick (GDR)  Nadezhda Chizhova (URS)
1972  Hartmut Briesenick (GDR)  Nadezhda Chizhova (URS)
1973 Jaroslav Brabec (TCH) Helena Fibingerová (TCH)
1974 Geoff Capes (GBR)  Helena Fibingerová (TCH)
1975 Valcho Stoev (BUL) Marianne Adam (GDR)
1976 Geoff Capes (GBR) Ivanka Khristova (BUL)
1977 Hreinn Halldorsson (ISL)  Helena Fibingerová (TCH)
1978 Reijo Stahlberg (FIN)  Helena Fibingerová (TCH)
1979  Reijo Stahlberg (FIN) Ilona Slupianek (GDR)
1980 Zlatan Saracevic (YUG)  Helena Fibingerová (TCH)
1981  Reijo Stahlberg (FIN)  Ilona Slupianek (GDR)
1982 Vladimir Milic (YUG) Verzhinia Vesselinova (BUL)
1983 Janis Bojars (URS)  Helena Fibingerová (TCH)
1984  Janis Bojars (URS)  Helena Fibingerová (TCH)
1985 Remigius Machura (TCH)  Helena Fibingerová (TCH)
1986 Werner Günthör (SUI) Claudia Losch (FRG)
1987 Ulf Timmermann (GDR) Natalya Akhrimenko (URS)
1988  Remigius Machura (TCH)  Claudia Losch (FRG)
1989  Ulf Timmermann (GDR) Stephanie Storp (FRG)
1990 Klaus Bodenmüller (AUT)  Claudia Losch (FRG)
1992 Oleksandr Bagach (UKR) Natalya Lisovskaya (RUS)
1994  Oleksandr Bagach (UKR) Astrid Kumbernuss (GER)
1996 Paolo Dal Soglio (ITA)  Astrid Kumbernuss (GER)
1998 Sven Oliver Buder (GER) Irina Korzhanenko (RUS)
2000 Timo Aaltonen (FIN) Larisa Peleshenko (RUS)
2002 Manuel Martinez (ESP) Vita Pavlysh (UKR)
2005 Joachim Olsen (DEN) Nadzeya Astapchuk (BLR)
2007 Mikuláš Konopka (SVK) Assunta Legnante (ITA)
2009 Tomasz Majewski (POL) Petra Lammert (GER)
2011 Ralf Bartels (GER) Anna Avdeyeva (RUS)
2013 Asmir Kolašinac (SRB) Christina Schwanitz (GER)

Combined

Year Men (Heptathlon) Women (Pentathlon)
1992 Christian Plaziat (FRA) Liliana Nastase (ROM)
1994  Christian Plaziat (FRA) Larisa Turchinskaya (RUS)
1996 Erki Nool (EST) Yelena Lebedenko (RUS)
1998 Sebastian Chmara (POL) Urszula Wlodarczyk (POL)
2000 Tomáš Dvořák (CZE) Karin Ertl (GER)
2002 Roman Šebrle (CZE) Yelena Prokhorova (RUS)
2005 Roman Šebrle (CZE) Carolina Klüft (SWE)
2007 Roman Šebrle (CZE) Carolina Klüft (SWE)
2009 Mikk Pahapill (EST) Anna Bogdanova (RUS)
2011 Andrei Krauchanka (BLR) Antoinette Nana Djimou (FRA)
2013 Eelco Sintnicolaas (NED) Antoinette Nana Djimou (FRA)

Defunct events

200 m

4 x 2 laps relay

Year Men Women
1970 Soviet Union;
Yevgeniy Borisenko, Yuriy Zorin,
Boris Savchuk, Aleksandr Bratchikov
-
1972 Poland;
Jan Werner, Waldemar Korycki,
Jan Balachowski, Andrzej Badenski
West Germany;
Rita Wilden, Erika Weinstein,
Christel Frese, Inge Bödding
1973 France;
Lucien Sainte Rose, Patrick Salvador,
Francis Kerbiriou, Lionel Malingre
West Germany;
Dagmar Jost, Erika Weinstein,
Annelie Wilden, Gisela Ellenberger
1974 Sweden;
Michael Fredriksson, Gert Möller,
Ander Faager, Dimitre Grama
Sweden;
Ann-Charlotte Hesse, Lena Fritzson,
Ann-Margret Utterberg, Ann Larsson
1975 West Germany;
Klaus Ehl, Franz-Peter Hofmeister,
Karl Honz, Hermann Köhler
Soviet Union;
Inta Kļimoviča, Ingrida Barkane,
Lyudmila Aksyonova, Nadezhda Ilyina

4 x 4 laps relay

Year Men Women
1972 West Germany;
Thomas Wessinghage, Harald Norpoth,
Paul-Heinz Wellmann, Franz-Josef Kemper
-
1973 West Germany;
Reinhold Soyka, Josef Schmid,
Thomas Wessinghage, Paul-Heinz Wellmann
-

4 x 800 m relay

Year Men Women
1971 Soviet Union
Valeriy Taratynov, Stanislav Meshcherskikh,
Aleksey Taranov, Viktor Semyashkin
-

1+2+3+4/5 laps relay

Year Men (2+3+4+5) Women (1+2+3+4)
1970 Soviet Union;
Aleksandr Konnikov, Sergey Kryuchek,
Vladimir Kolesnikov, Ivan Ivanov
France;
Sylviane Telliez, Mireille Testanière,
Colette Besson, Nicole Duclos

3000/5000 m walk

Year Men (5000 m) Women (3000 m)
1981 Hartwig Gauder, GDR -
1982 Maurizio Damilano, ITA -
1983 Anatoliy Solomin, URS -
1987 Jozef Pribilinec, TCH Natalya Dmitroshenko, URS
1988 Jozef Pribilinec, TCH Reyes Sobrino, ESP
1989 Mikhail Schennikov, URS Beate Anders, GDR
1990 Mikhail Schennikow, URS Beate Anders, GDR
1992 Giovanni De Benedictis, ITA Alina Ivanova, RUS
1994 Mikhail Schennikow, RUS Annarita Sidoti, ITA

See also

References

  1. ^ a b c d Distance of 50 metres.

External links

Result Database European Athletic Association

This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.