World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

Primetime Emmy Award for Outstanding Main Title Theme Music

Article Id: WHEBN0018060834
Reproduction Date:

Title: Primetime Emmy Award for Outstanding Main Title Theme Music  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: Dave Kushner, Bruce Broughton, Primetime Emmy Award, The Simpsons Theme, Love & War (TV series)
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

Primetime Emmy Award for Outstanding Main Title Theme Music

This is a list of the winning and nominated programs of the Primetime Emmy Award for Outstanding Main Title Theme Music.[1]

Winners and nominees

Winners are shaded in blue.

1980s

Year Series Network Nominee(s)
1988 Beauty and the Beast CBS Lee Holdridge
Great Performances PBS John Corigliano
The Law & Harry McGraw CBS Richard Markowitz
thirtysomething ABC Stewart Levin
W. G. Snuffy Walden
1989 Knightwatch ABC Stanley Clarke
Men ABC James Newton Howard
Paradise CBS Jerrold Immel
Tattingers NBC Jonathan Tunick
Unsub NBC Mike Post

1990s

Year Series Network Recipient(s)
1990 Carol & Company NBC Dan Foliart
Howard Pearl
FM NBC Patrick Williams
The Simpsons Fox Danny Elfman
The Young Riders ABC John Debney
Twin Peaks ABC Angelo Badalamenti
David Lynch
1991 ABC World of Discovery ABC Lee Holdridge
Against the Law Fox Thomas Newman
Dream On HBO Michael Skloff
Hull High NBC Stanley Clarke
Maureen Crowe
Lawrence Edwards
Peggy Holmes
Kenny Ortega
Charles Spellman
David Weiss
Singer and Sons NBC Ray Colcord
1992 Brooklyn Bridge CBS Alan Bergman
Marilyn Bergman
Marvin Hamlisch
I'll Fly Away NBC W. G. Snuffy Walden
Major Dad CBS Steve Dorff
Silk Stalkings USA Mike Post
The Young Indiana Jones Chronicles ABC Laurence Rosenthal
1993 Star Trek: Deep Space Nine Syndicated Dennis McCarthy
Bob CBS Lee Holdridge
Bodies of Evidence CBS Christopher Klatman
Covington Cross ABC Carl Davis
Love & War CBS Jonathan Tunick
Picket Fences CBS Stewart Levin
1994 seaQuest DSV NBC John Debney
Frasier NBC Bruce Miller
Darryl Phinnessee
Lois & Clark: The New Adventures of Superman ABC Jay Gruska
NYPD Blue ABC Mike Post
The X-Files Fox Mark Snow
1995 Star Trek: Voyager UPN Jerry Goldsmith
Chicago Hope CBS Mark Isham
ER NBC James Newton Howard
Friends NBC Michael Skloff
Allee Willis
My So-Called Life ABC W. G. Snuffy Walden
1996 Murder One ABC Mike Post
Central Park West CBS Tim Truman
Chicago Hope CBS Mark Isham
JAG NBC Bruce Broughton
Nowhere Man UPN Mark Snow
1997 EZ Streets CBS Mark Isham
Crisis Center NBC Danny Lux
Dark Skies NBC Michael Hoenig
Early Edition CBS W. G. Snuffy Walden
The Cape Syndicated John Debney
1998 Fame L.A. Syndicated Robbie Buchanan
Maribeth Derry
Richard Barton Lewis
Tom Snow
Four Corners CBS Christopher Klatman
Earth: Final Conflict Syndicated Micky Erbe
Maribeth Solomon
Nothing Sacred ABC Mark Isham
Sessions at West 54th PBS Mitchell Froom
1999 Trinity NBC Martin Davich
Profiler NBC Danny Lux
The PJs Fox George Clinton
Quincy Jones III
La Rita Norman
Marie Norman
V.I.P. Syndicated Frankie Blue
Viva Variety Comedy Central Robert Ben Garant
Glen Roven

2000s

Year Series Network Nominee(s)
2000 The West Wing NBC W. G. Snuffy Walden
Falcone CBS Jay Gruska
Jack London's Call of the Wild Animal Planet Hal Foxton Beckett
Jack of All Trades Syndicated Joseph LoDuca
The Pretender NBC Velton Ray Bunch
Mark Leggett
2001 Gideon's Crossing ABC James Newton Howard
Big Apple CBS Marc Bonilla
Soul Food Showtime Kenneth Edmonds
Al Green
Survivor CBS Russ Landau
Thoroughbred Animal Planet Michael Josephs
2002 Six Feet Under HBO Thomas Newman
A Day in Their Lives The History Channel Mark Leggett
First Monday CBS Bruce Broughton
Justice League Cartoon Network Lolita Ritmanis
Wolf Lake CBS David Schwartz
2003 Monk USA Jeff Beal
Boomtown NBC Philip Giffin
Everwood The WB Blake Neely
Miracles ABC W. G. Snuffy Walden
Joseph Williams
Penn & Teller: Bullshit! Showtime Gary Stockdale
2004 Monk USA Randy Newman
Deadwood HBO David Schwartz
Monster House Discovery Channel Daniel Mackenzie
Nip/Tuck FX Jeffrey Cain
Cedric Lemoyne
Gregory Slay
Two and a Half Men CBS Lee Aronsohn
Grant Geissman
Chuck Lorre
2005 Desperate Housewives ABC Danny Elfman
Foster's Home for Imaginary Friends Cartoon Network James Venable
Huff Showtime W. G. Snuffy Walden
Justice League Unlimited Cartoon Network Michael McCuistion
Stargate Atlantis Sci-Fi Channel Joel Goldsmith
2006 Masters of Horror Showtime Edward Shearmur
Get Ed Toon Disney Amin Bhatia
Ari Posner
Over There FX Chris Gerolmo
Prison Break Fox Broadcasting Company Ramin Djawadi
Rome HBO Jeff Beal
2007 The Tudors Showtime Trevor Morris
30 Rock NBC Jeff Richmond
Dexter Showtime Rolfe Kent
Hu$tle AMC Simon Rogers
On the Lot Fox Mark Williams
Jeff Lippencott
2008 Pirate Master CBS Russ Landau
Canterbury's Law Fox Tree Adams
Kid Nation CBS Jeff Lippencott
Mark Williams
Phineas and Ferb Disney Channel Dan Povenmire
Jeff “Swampy” Marsh
Michael Hirano Culross
Carl Hill Williams
Michael Walker
Saving Grace TNT Eric “Everlast” Schrody
2009 Great Performances PBS John Williams
The Mole ABC David Michael Frank
Sons of Anarchy FX Bob Thiele
Dave Kushner
Curtis Stigers
Kurt Sutter
Story Makers AMC Bill Sherman
United States of Tara Showtime Tim DeLaughter

2010s

Year Program Nominee(s) Network
200910
(62nd)
Nurse Jackie Lisa Coleman & Wendy Melvoin Showtime
Human Target Bear McCreary Fox
Justified Jason Keaton & Oscar Owens FX
Legend of the Seeker Joseph LoDuca Syndicated
Warehouse 13 Edward Rogers Syfy
201011
(63rd)
The Borgias Trevor Morris Showtime
Any Human Heart Dan Jones PBS
Camelot Jeff Danna & Mychael Danna Starz
Episodes Mark Thomas Showtime
The Kennedys Sean Callery ReelzChannel
Mildred Pierce Carter Burwell HBO
201112
(64th)
Page Eight Paul Englishby PBS
Great Expectations Martin Phipps PBS
Hell on Wheels Gustavo Santaolalla AMC
Homeland Sean Callery Showtime
Touch Lisa Coleman & Wendy Melvoin Fox
201213
(65th)
Da Vinci's Demons Bear McCreary Starz
The Americans Nathan Barr FX
Copper Brian Keane BBC America
Elementary Sean Callery CBS
Hemlock Grove Nathan Barr Netflix
House of Cards Jeff Beal Netflix
201314
(66th)
Cosmos: A Spacetime Odyssey Alan Silvestri Fox / Nat Geo
Black Sails Bear McCreary Starz
Magic City Daniele Luppi Starz
Sleepy Hollow Brian Tyler & Robert Lydecker Fox
The Spoils of Babylon Andrew Feltenstein & John Nau IFC
201415
(67th)
Transparent Dustin O'Halloran Amazon
The Dovekeepers Jeff Beal CBS
Marco Polo Daniele Luppi Netflix
Penny Dreadful Abel Korzeniowski Showtime
Texas Rising Bruce Broughton & John Debney History
Tyrant Jeff Danna & Mychael Danna FX

References

  1. ^
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.