World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

1999–2000 UEFA Cup

Article Id: WHEBN0002102636
Reproduction Date:

Title: 1999–2000 UEFA Cup  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: 1999 FA Cup Final, 1999–2000 Scottish Premier League, R.S.C. Anderlecht, 1999–2000 Newcastle United F.C. season, AFC Ajax
Collection: 1999–2000 in European Football, 1999–2000 Uefa Cup, Uefa Cup Seasons
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

1999–2000 UEFA Cup

1999–2000 UEFA Cup
Dates 10 August 1999 – 17 May 2000
Final positions
Champions Galatasaray (1st title)
Runners-up Arsenal
Tournament statistics
Top scorer(s) Darko Kovačević (10 goals)

The 1999–2000 team captain, scored the winning goal to win the cup. Galatasaray won the cup without losing a single game. The competition was marred by violence involving English and Turkish hooligans in the semi-finals and the final.

Parma were the defending champions, but were eliminated by Werder Bremen in the fourth round.

It was the first season of the new format UEFA Cup; it had absorbed the now defunct Cup Winners' Cup to include domestic cup winners, and now featured an additional knockout round. This season's champions qualified for the 2001 FIFA Club World Championship, which was never disputed. So far, Galatasaray are the only UEFA Cup champions to qualify for a Club World Cup.

Contents

  • Qualifying round 1
  • First round 2
    • First leg 2.1
    • Second leg 2.2
  • Second round 3
    • First leg 3.1
    • Second leg 3.2
  • Third round 4
    • First leg 4.1
    • Second leg 4.2
  • Fourth round 5
    • First leg 5.1
    • Second leg 5.2
  • Quarter-finals 6
    • First leg 6.1
    • Second leg 6.2
  • Semi-finals 7
    • First leg 7.1
    • Second leg 7.2
  • Final 8
  • See also 9
  • External links 10

Qualifying round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
FC Shakhtar Donetsk 4–3 FK Sileks Kratovo 3–1 (Report) 1–2 (Report)
HJK Helsinki 2–1 FC Shirak 2–0 (Report) 0–1 (Report)
2–1 Linfield F.C. 1–0 (Report) 1–1 (Report)
FC Sheriff Tiraspol 1–1(a) SK Sigma Olomouc 1–1 (Report) 0–0 (Report)
FC Yerevan 1–4 Hapoel Tel Aviv FC 0–2 (Report) 1–2 (Report)
PFC Neftchi 2–4 Red Star Belgrade 2–3 (Report) 0–1 (Report)
Vllaznia 1–3 FC Spartak Trnava 1–1 (Report) 0–2 (Report)
BATE Borisov 1–12 FC Lokomotiv Moscow 1–7 (Report) 0–5 (Report)
FC Lantana 2–9 FC Torpedo Kutaisi 0–5 (Report) 2–4 (Report)
FK Liepājas Metalurgs 4–5 Lech Poznań 3–2 (Report) 1–3 (Report)
ND Gorica 2–1 Inter CableTel AFC 2–0 (Report) 0–1 (Report)
FK Vojvodina 5–1 Újpest FC 4–0 (Report) 1–1 (Report)
Viljandi Tulevik 0–5 Club Brugge 0–3 (Report) 0–2 (Report)
FC Belshyna Babruisk 1–8 AC Omonia 1–5 (Report) 0–3 (Report)
Kryvbas Kryvyi Rih 5–0 FK Shamkir 3–0 (Report) 2–0 (Report)
KÍ Klaksvík 0–9 Grazer AK 0–5 (Report) 0–4 (Report)
FK Riga 0–5 Helsingborg 0–0 (Report) 0–5 (Report)
VPS 1–3 St Johnstone F.C. 1–1 (Report) 0–2 (Report)
FK Inter Bratislava 5–1 KS Bylis 3–1 (Report) 2–0 (Report)
F.K. Bodø/Glimt 3–1 FC Vaduz 1–0 (Report) 2–1 (Report)
Viking FK 18–0 Principat 7–0 (Report) 11–0 (Report)
Maccabi Tel Aviv F.C. 4–3 FBK Kaunas 3–1 (Report) 1–2 (Report)
Steaua București 7–1 FC Levadia 3–0 (Report) 4–1 (Report)
Lyngby BK 7–0 Birkirkara F.C. 7–0 (Report) 0–0 (Report)
Ankaragücü 2–0 B36 Tórshavn 1–0 (Report) 1–0 (Report)
Sliema Wanderers F.C. 0–4 FC Zürich 0–3 (Report) 0–1 (Report)
Grasshopper Club Zürich 8–0 Bray Wanderers A.F.C. 4–0 (Report) 4–0 (Report)
3–1 Cork City F.C. 3–0 (Report) 0–1 (Report)
FC Mondercange 2–13 Dinamo Bucureşti 2–6 (Report) 0–7 (Report)
FK Vardar 0–9 Legia Warszawa 0–5 (Report) 0–4 (Report)
APOEL 0–2 Levski Sofia 0–0 (Report) 0–2 (Report)
Anderlecht 9–1 Leiftur Ólafsfjörður 6–1 (Report) 3–0 (Report)
Olimpija Ljubljana (a)3–3 Kareda Šiauliai 1–1 (Report) 2–2 (Report)
Hajduk Split 6–1 F91 Dudelange 5–0 (Report) 1–1 (Report)
Cwmbran Town F.C. 0–10 Celtic F.C. 0–6 (Report) 0–4 (Report)
Portadown F.C. 0–8 PFC CSKA Sofia 0–3 (Report) 0–5 (Report)
Ferencvárosi TC 4–2 Constructorul Chişinău 3–1 (Report) 1–1 (Report)
KR Reykjavík 1–2 Kilmarnock F.C. 1–0 (Report) 0–2(aet) (Report)

First round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Steaua București 5–2 LASK Linz 2–0 (Report) 3–2 (Report)
Wolfsburg 3–2 Debrecen 2–0 (Report) 1–2 (Report)
Red Star Belgrade 2–3 Montpellier 0–1 (Report) 2–2 (Report)
Udinese 3–1 Aalborg 1–0 (Report) 2–1 (Report)
Stabæk 1–2 Deportivo La Coruña 1–0 (Report) 0–2 (Report)
Partizan 1–4 Leeds United 1–3 (Report) 0–1 (Report)
HJK Helsinki 1–6 Olympique Lyonnais 0–1 (Report) 1–5 (Report)
Atlético Madrid 3–1 Ankaragücü 3–0 (Report) 0–1 (Report)
MTK Hungária 2–0 Fenerbahçe 0–0 (Report) 2–0 (Report)
Anderlecht 6–1 Olimpija Ljubljana 3–1 (Report) 3–0 (Report)
Roda JC 5–1 Shakhtar Donetsk 2–0 (Report) 3–1 (Report)
FK Bodø/Glimt 1–6 Werder Bremen 0–5 (Report) 1–1 (Report)
Viking 3–1 Sporting CP 3–0 (Report) 0–1 (Report)
Maccabi Tel Aviv 3–4 Lens 2–2 (Report) 1–2 (Report)
Kaiserslautern 5–0 Kilmarnock 3–0 (Report) 2–0 (Report)
2–2 (4–2 p) Karpaty Lviv 1–1 (Report) 1–1 (a.e.t.) (Report)
Lech Poznań 1–2 Göteborg 1–2 (Report) 0–0 (Report)
Teplice 4–2 Ferencváros 3–1 (Report) 1–1 (Report)
CSKA Sofia 2–4 Newcastle United 0–2 (Report) 2–2 (Report)
Gorica 0–3 Panathinaikos 0–1 (Report) 0–2 (Report)
Amica Wronki 5–4 Brøndby 2–0 (Report) 3–4 (Report)
SC Beira-Mar 1–2 Vitesse Arnhem 1–2 (Report) 0–0 (Report)
GAK 4–2 Spartak Trnava 3–0 (Report) 1–2 (Report)
Hajduk Split 0–3 Levski Sofia 0–0 (Report) 0–3 (Report)
Celtic 3–0 Hapoel Tel Aviv 2–0 (Report) 1–0 (Report)
Lausanne-Sports 3–6 Celta Vigo 3–2 (Report) 0–4 (Report)
Ionikos FC 1–4 FC Nantes Atlantique 1–3 (Report) 0–1 (Report)
Aris 3–2 Servette 1–1 (Report) 2–1 (a.e.t.)(Report)
Monaco 6–3 St Johnstone 3–0 (Report) 3–3 (Report)
Inter Bratislava 3–1 Rapid Wien 1–0 (Report) 2–1 (Report)
Lyngby 1–5 Lokomotiv Moscow 1–2 (Report) 0–3 (Report)
Skonto 1–2 Widzew Łódź 1–0 (Report) 0–2 (Report)
Roma 7–1 Vitória de Setúbal 7–0 (Report) 0–1 (Report)
Parma 6–2 Kryvbas Kryvyi Rih 3–2 (Report) 3–0 (Report)
Hapoel Haifa (a) 5–5 Club Brugge 3–1 (Report) 2–4 (Report)
1–7 AEK Athens 0–1 (Report) 1–6 (Report)
Omonia 2–10 Juventus 2–5 (Report) 0–5 (Report)
West Ham United 6–1 Osijek 3–0 (Report) 3–1 (Report)
Vojvodina 2–3 Slavia Prague 0–0 (Report) 2–3 (Report)
Sigma Olomouc 1–3 Mallorca 1–3 (Report) 0–0 (Report)
Benfica 2–1 Dinamo Bucureşti 0–1 (Report) 2–0 (Report)
Ajax Amsterdam 9–2 Dukla Banská Bystrica 6–1 (Report) 3–1 (Report)
Tottenham Hotspur 3–0 Zimbru Chişinău 3–0 (Report) 0–0 (Report)
Zenit St. Petersburg 2–5 Bologna 0–3 (Report) 2–2 (Report)
Anorthosis 1–2 Legia Warsaw 1–0 (Report) 0–2 (Report)
0–9 PAOK 0–7 (Report) 0–2 (Report)
AB Copenhagen 1–3 Grasshopper 0–2 (Report) 1–1 (Report)
Zürich 5–3 Lierse 1–0 (Report) 4–3 (Report)

First leg

Second leg

Udinese won 3–1 on aggregate.

Levski Sofia won 3–0 on aggregate.

Roma won 7–1 on aggregate.

Parma won 6–2 on aggregate.

Juventus won 10–2 on aggregate.

West Ham United won 6–1 on aggregate.

Bologna won 5–2 on aggregate.

Second round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Aris 2–4 Celta Vigo 2–2 0–2
Udinese 2–1 Legia Warsaw 1–0 1–1
Deportivo La Coruña 5–1 Montpellier 3–1 2–0
Widzew Łódź 1–3 Monaco 1–1 0–2
MTK Hungária 2–2 (a) AEK Athens 2–1 0–1
Roda 0–1 Wolfsburg 0–0 0–1
Anderlecht 2–4 Bologna 2–1 0–3
PAOK 3–3 (1–4 p) Benfica 1–2 2–1 (a.e.t.)
Inter Bratislava 0–7 Nantes 0–3 0–4
Atlético Madrid 5–1 Amica Wronki 1–0 4–1
Parma 4–1 Helsingborg 1–0 3–1
Grazer 2–2 (a) Panathinaikos 2–1 0–1
Steaua București 2–0 West Ham United 2–0 0–0
Levski Sofia 2–4 Juventus 1–3 1–1
Leeds United 7–1 Lokomotiv Moscow 4–1 3–0
Hapoel Haifa 1–3 Ajax 0–3 1–0
Slavia Prague 3–2 Grasshopper 3–1 0–1
Zürich 2–5 Newcastle United 1–2 1–3
Werder Bremen 2–2 (a) Viking 0–0 2–2
Teplice 1–5 Mallorca 1–2 0–3
0–3 Roma 0–2 0–1
Lyon 2–0 Celtic 1–0 1–0
Lens 5–2 Vitesse 4–1 1–1
Tottenham Hotspur 1–2 Kaiserslautern 1–0 0–2

First leg

Second leg

Udinese won 2–1 on aggregate.

Bologna won 4–2 on aggregate.

Parma won 4–1 on aggregate.

Newcastle United won 5–2 on aggregate.

Steaua București won 2–0 on aggregate.

Juventus won 4–2 on aggregate.

Roma won 3–0 on aggregate.

Celta Vigo won 4–2 on aggregate.

Deportivo La Coruña won 5–1 on aggregate.

Monaco won 3–1 on aggregate.

2–2 on aggregate. AEK Athens won on away goals rule.

Wolfsburg won 1–0 on aggregate.

3–3 on aggregate. Benfica won 4–1 on penalties.

Nantes won 7–0 on aggregate.

Atlético Madrid won 5–1 on aggregate.

2–2 on aggregate. Panathinaikos won away goals rule.

Leeds United won 7–1 on aggregate.

Ajax won 3–1 on aggregate.

Slavia Prague won 3–2 on aggregate.

2–2 on aggregate. Werder Bremen won on away goals rule.

Mallorca won 5–1 on aggregate.

Lyon won 2–0 on aggregate.

Lens won 5–2 on aggregate.

Kaiserslautern won 2–1 on aggregate.

Third round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Ajax 0–3 Mallorca 0–1 0–2
AEK Athens 2–3 Monaco 2–2 0–1
Rangers 2–2 (1–3 p) Borussia Dortmund 2–0 0–2 (a.e.t.)
Bologna 2–3 Galatasaray 1–1 1–2
Roma 1–0 Newcastle United 1–0 0–0
Spartak Moscow 2–2 (a) Leeds United 2–1 0–1
Slavia Prague 5–2 Steaua București 4–1 1–1
Udinese 2–2 (a) Bayer Leverkusen 0–1 2–1
Arsenal 6–3 Nantes 3–0 3–3
Deportivo La Coruña 5–3 Panathinaikos 4–2 1–1
Parma 5–4 Sturm Graz 2–1 3–3 (a.e.t.)
Lyon 3–4 Werder Bremen 3–0 0–4
Olympiacos 3–4 Juventus 1–3 2–1
Celta Vigo 8–1 Benfica 7–0 1–1
Wolfsburg 3–5 Atlético Madrid 2–3 1–2
Lens 5–3 Kaiserslautern 1–2 4–1

First leg

Second leg

Juventus won 4–3 on aggregate, the game was played in Palermo not in Delle Alpi.

Borussia Dortmund 2–2 Rangers on aggregate. Borussia Dortmund won 3–1 on penalties.

Werder Bremen won 4–3 on aggregate.

Leeds United 2–2 Spartak Moscow on aggregate. Leeds United won on away goals rule.

Celta Vigo won 8–1 on aggregate.

Roma won 1–0 on aggregate.

Deportivo La Coruña won 5–3 on aggregate.

Arsenal won 6–3 on aggregate.

Mallorca won 3–0 on aggregate.

AS Monaco won 3–2 on aggregate.

Lens won 5–3 on aggregate.

Parma won 5–4 on aggregate.

Slavia Prague won 5–2 on aggregate.

Atlético Madrid won 5–3 on aggregate.

Galatasaray won 3–2 on aggregate.

Bayer Leverkusen 2–2 Udinese on aggregate. Udinese won on away goals rule.

Fourth round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Mallorca 4–2 Monaco 4–1 0–1
Borussia Dortmund 0–2 Galatasaray 0–2 0–0
Roma 0–1 Leeds United 0–0 0–1
Slavia Prague 2–2 (a) Udinese 1–0 1–2
Arsenal 6–3 Deportivo La Coruña 5–1 1–2
Parma 2–3 Werder Bremen 1–0 1–3
Juventus 1–4 Celta Vigo 1–0 0–4
Atlético Madrid 4–6 Lens 2–2 2–4

First leg

Second leg

Udinese 2–2 Slavia Prague on aggregate. Slavia Prague won on away goals rule.

Werder Bremen won 3–2 on aggregate.

Celta Vigo won 4–1 on aggregate.

Leeds United won 1–0 on aggregate.

Mallorca won 4–2 on aggregate.

Galatasaray won 2–0 on aggregate.

Lens won 6–4 on aggregate.

Arsenal won 6–3 on aggregate.

Quarter-finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Leeds United 4–2 Slavia Prague 3–0 1–2
Arsenal 6–2 Werder Bremen 2–0 4–2
Mallorca 2–6 Galatasaray 1–4 1–2
Celta Vigo 1–2 Lens 0–0 1–2

First leg

16 March 2000
21:30
Mallorca 1–4 Galatasaray
Lauren Goal 78' Report Arif Goal 44'
Emre B. Goal 48'
Hakan Ş. Goal 59'
Okan Goal 65'
Son Moix, Palma
Attendance: 20,000
Referee: Dick Jol (Netherlands)

16 March 2000
20:00
Arsenal 2–0 Werder Bremen
Henry Goal 21'
Ljungberg Goal 77'
Report
Arsenal Stadium, London
Attendance: 38,009
Referee: Claude Colombo (France)

16 March 2000
21:30
Celta Vigo 0–0 Lens
Report
Balaídos, Vigo
Attendance: 27,000
Referee: Karl-Erik Nilsson (Sweden)

16 March 2000
20:00
Leeds United 3–0 Slavia Prague
Wilcox Goal 39'
Kewell Goal 54'
Bowyer Goal 59'
Report
Elland Road, Leeds
Attendance: 39,519
Referee: Markus Merk (Germany)

Second leg

23 March 2000
21:00
Galatasaray 2–1 Mallorca
Capone Goal 33'
Hakan Ş. Goal 45+1'
Report Carlitos Goal 62'
Ali Sami Yen Stadium, Istanbul
Attendance: 20,000
Referee: Stefano Braschi (Italy)

Galatasaray won 6–2 on aggregate.


23 March 2000
20:30
Werder Bremen 2–4 Arsenal
Bode Goal 41'
Bogdanović Goal 60'
Report Parlour Goal 8'25'70'
Henry Goal 59'
Weserstadion, Bremen
Attendance: 33,000
Referee: Kim Milton Nielsen (Denmark)

Arsenal won 6–2 on aggregate.


23 March 2000
20:45
Lens 2–1 Celta Vigo
Ismaël Goal 62' (pen.)
Nouma Goal 72'
Report Revivo Goal 56'
Stade Félix-Bollaert, Lens
Attendance: 41,000
Referee: Paul Durkin (England)

Lens won 2–1 on aggregate.


23 March 2000
20:00
Slavia Prague 2–1 Leeds United
Ulich Goal 52'79' (pen.) Report Kewell Goal 47'
Stadion Evžena Rošického, Prague
Attendance: 13,500
Referee: Oğuz Sarvan (Turkey)

Leeds United won 4–2 on aggregate.

Semi-finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Galatasaray 4–2 Leeds United 2–0 2–2
Arsenal 3–1 Lens 1–0 2–1

First leg

6 April 2000
21:30
Galatasaray 2–0 Leeds United
Hakan Ş. Goal 13'
Capone Goal 44'
Report
Ali Sami Yen Stadium, Istanbul
Attendance: 30,000
Referee: Hellmut Krug (Germany)

6 April 2000
20:00
Arsenal 1–0 Lens
Bergkamp Goal 2' Report
Arsenal Stadium, London
Attendance: 38,102
Referee: Günter Benkö (Austria)

Second leg

20 April 2000
20:00
Leeds United 2–2 Galatasaray
Bakke Goal 16'68' Report pen.)
Hakan Ş. Goal 42'
Elland Road, Leeds
Attendance: 38,306
Referee: Ľuboš Micheľ (Slovakia)

Galatasaray won 4–2 on aggregate.


20 April 2000
20:45
Lens 1–2 Arsenal
Nouma Goal 73' Report Henry Goal 41'
Kanu Goal 87'

Arsenal won 3–1 on aggregate.

Final

17 May 2000
20:45
Galatasaray 0–0 (a.e.t.) Arsenal
Report
  Penalties  
Penbe Penalty scored
Şükür Penalty scored
Davala Penalty scored
4–1 Penalty missed Šuker
Penalty scored Parlour
Penalty missed Vieira
Parken Stadium, Copenhagen
Attendance: 38,919
Referee: Antonio López Nieto (Spain)

See also

External links

  • 1999–2000 All matches UEFA Cup – season at UEFA website
  • Official Site
  • Results at RSSSF.com
  • All scorers 1999–00 UEFA Cup according to (excluding preliminary round) according to protocols UEFA + all scorers preliminary round
  • 1999/2000 UEFA Cup - results and line-ups (archive)
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.