World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

2008 Little League World Series qualification

Article Id: WHEBN0018396909
Reproduction Date:

Title: 2008 Little League World Series qualification  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: Little League World Series (Midwest Region), Little League World Series (Southeast Region)
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

2008 Little League World Series qualification

Qualification for the 2008 Little League World Series took place in eight United States regions and eight international regions in July and August 2008.

One change from the 2007 Qualification is the realignment of the former EMEA (Europe, Middle East, and Africa) and Transatlantic regions. Instead of the aforementioned regions (which chiefly were divided by native-born players and US/Canadian/Japanese expatriates, respectively), teams will now be entered by geography: one for Europe, another for the Middle East and Africa, with both native-born and children of expatriates on the same team from a given country.

United States

Great Lakes

State City LL Organization Record
 Kentucky Bowling Green Bowling Green Eastern 3–1
 Indiana Jeffersonville Jeff/GRC American 3–1
 Illinois Chicago Jackie Robinson West 2–2
 Ohio Mt. Vernon Mt. Vernon 2–2
 Wisconsin Appleton Appleton Einstein 2–2
 Michigan Bay City Bay City Southwest 0–4
  Semi-finals Final
August 8 - Indianapolis
 2 Indiana Indiana 11  
 3 Illinois Illinois 6  
 
August 9 - Indianapolis (11 innings)
     2 Indiana Indiana 11
   4 Ohio Ohio 4
August 8 - Indianapolis
 1 Kentucky Kentucky 0
 4 Ohio Ohio 2  

Mid-Atlantic

State City LL Organization Record
 Maryland Hagerstown Hagerstown Federal 4–0
 New York Haverstraw Haverstraw 3–1
 Pennsylvania Devon Devon-Strafford 2–2
 New Jersey Bordentown Bordentown 1–3
 Delaware Middletown M.O.T. 1–3
 Washington, D.C. Washington DC Capitol City 1–3
  Semi-finals Final
August 8 - Bristol
 3 Pennsylvania Pennsylvania 13  
 2 New York New York 11  
 
August 11 - Bristol
     3 Pennsylvania Pennsylvania 3
   1 Maryland Maryland 8
August 8 - Bristol
 4 New Jersey New Jersey 0
 1 Maryland Maryland 10  

Midwest

Note: The Dakotas are organized into a single Little League district, which was won by a South Dakota team.

State City LL Organization Record
 Iowa Urbandale Urbandale 3–1
 Missouri Columbia Daniel Boone National 3–1
 South Dakota Rapid City Canyon Lake 3–1
 Minnesota Coon Rapids Coon Rapids National 2–2
 Kansas Cherokee Cherokee Community 1–3
 Nebraska Kearney Kearney National 0–4
  Semi-finals Final
August 8 - Indianapolis
 3 South Dakota South Dakota 5  
 2 Missouri Missouri 3  
 
August 9 - Indianapolis
     4 Minnesota Minnesota 1
   3 South Dakota South Dakota 7
August 8 - Indianapolis
 4 Minnesota Minnesota 3
 1 Iowa Iowa 2  

New England

State City LL Organization Record
 Connecticut Shelton Shelton National 4–0
 New Hampshire Manchester Manchester North 3–1
 Massachusetts West Roxbury Parkway National 2–2
 Vermont Williston Williston 2–2
 Rhode Island Cranston Cranston Western 1–3
 Maine Camden Camden-Rockport 0–4
  Semi-finals Final
August 7 - Bristol
 3 Massachusetts Massachusetts 2  
 2 New Hampshire New Hampshire 5  
 
August 9 - Bristol
     1 Connecticut Connecticut 2
   2 New Hampshire New Hampshire 1
August 7 - Bristol
 4 Vermont Vermont 0
 1 Connecticut Connecticut 12  

Northwest

State City LL Organization Record
 Washington Mill Creek Mill Creek 4–0
 Oregon Beaverton Murrayhill 3–1
 Wyoming Laramie Laramie 3–1
 Montana Billings Boulder-Arrowhead 2–2
 Idaho Boise North Boise 0–4
 Alaska Anchorage Dimond-West 0–4
  Semi-finals Final
August 7 – San Bernardino
 3 Wyoming Wyoming 0  
 2 Oregon Oregon 6  
 
August 9 – San Bernardino
     1 Washington (state) Washington 10
   2 Oregon Oregon 1
August 7 – San Bernardino
 1 Washington (state) Washington 15
 4 Montana Montana 1  

Southeast

Pool A
State City LL Organization Record
 Florida Tampa Citrus Park 3–0
 Georgia Warner Robins Warner Robins American 2–1
 Tennessee Tullahoma Tullahoma National 1–2
 West Virginia Hurricane Hurricane 0–3
Pool B
State City LL Organization Record
 Alabama Mobile Westside 3–0
 South Carolina Fort Mill TCFM Yellow Jackets 2–1
 North Carolina Wilmington Wilmington 1–2
 Virginia Richmond Tuckahoe American 0–3
  Semi-finals Final
August 6 - St. Petersburg
 2A Georgia (U.S. state) Georgia 14  
 1B Alabama Alabama 16  
 
August 8 - St. Petersburg (5 innings)
     1B Alabama Alabama 0
   1A Florida Florida 11
August 6 - St. Petersburg
 2B South Carolina South Carolina 0
 1A Florida Florida 5  

Southwest

Pool A
State City LL Organization Record
 Texas East Richmond Lamar American 3–0
 Mississippi Ocean Springs Ocean Springs 2–1
 New Mexico Albuquerque Eastdale 1–2
 Oklahoma Tulsa Tulsa National 0–3
Pool B
State City LL Organization Record
 Louisiana Lake Charles South Lake Charles 3–0
 Texas West Lubbock Lubbock Southwest 2–1
 Arkansas White Hall White Hall 1–2
 Colorado Grand Junction Grand Mesa 0–3
  Semi-finals Final
August 5 - Waco
 2B Texas Texas West 0  
 1A Texas Texas East 1  
 
August 7 - Waco (7 innings)
     1A Texas Texas East 7
   1B Louisiana Louisiana 8
August 5 - Waco
 2A Mississippi Mississippi 3
 1B Louisiana Louisiana 12  

West

State City LL Organization Record
 Nevada Henderson Paseo Verde 4–0
 Hawaii Waipahu Waipio 3–1
California Northern California Pleasanton Pleasanton American 2–2
 Arizona Glendale Arrowhead 1–3
California Southern California Aliso Viejo Aliso Viejo National 1–3
 Utah Cedar City Cedar City American 1–3
  Semi-finals Final
August 8 - San Bernardino
 3 California Northern California 0  
 2 Hawaii Hawaii 8  
 
August 10 - San Bernardino
     1 Nevada Nevada 3
   2 Hawaii Hawaii 4
August 8 - San Bernardino
 4 Arizona Arizona 8
 1 Nevada Nevada 14  

International

Asia-Pacific

Asia
Country City LL Organization Record
 Hong Kong Hong Kong Hong Kong 5–0
 South Korea Korea Gyeonggi 4–1
 Chinese Taipei Wan-Hua, Chinese Taipei Tung Yuan 3–2
 Thailand Chiang Mai, Thailand Sanuk 2–3
 China Guangzhou, China Guangzhou 1–4
 India New Dehli, India BB & SB Confederation of India 0–5
Pacific
Country City LL Organization Record
 Guam Yona Southern 5–0
 Northern Mariana Islands Marianas Islands Saipan 3–2
 Indonesia Jakarta, Indonesia Jakarta 2–3
 Australia Sydney, Australia Hills Junior 2–3
 New Zealand Auckland, New Zealand Bayside Westhaven 2–3
 Philippines Batangas, Philippines Tanauan City 1–4
Final
   
July 24 - Hong Kong
 Hong Kong Hong Kong  2
 Guam Guam  5

Canada Canada

Province City LL Organization Record
 British Columbia Surrey White Rock-South Surrey 5–0
 Nova Scotia Glace Bay Glace Bay #1 2–3
 Alberta Medicine Hat Medicine Hat 2–3
 Ontario Timmins La Ronde 2–3
 Nova Scotia Sydney Mines Sydney Mines and District 2–3
 Quebec Montreal Notre-Dame-de-Grâce 2–3
Tiebreaker
   
July 24 - Sydney Mines
 Ontario Ontario  4
 Nova Scotia Nova Scotia (Sydney Mines)  3
  Semi-finals Final
August 9 - Sydney Mines
 3  Nova Scotia (Glace Bay) 6  
 2  Alberta 0  
 
August 9 - Sydney Mines
     3  Nova Scotia (Glace Bay) 4
   1  British Columbia 11
August 9 - Sydney Mines
 4  Ontario 0
 1  British Columbia 17  

Caribbean

Pool A
Country City LL Organization Record
 Puerto Rico Yabucoa Juan A. Biblioni 4–0
 Dominican Republic Santiago Bravos de Pontenzuela 3–1
 Sint Maarten Philipsburg Sint Maarten 2–2
 Jamaica Portland West Portland 1–3
 Bermuda Southside Bermuda Youth Athletic 0–4
Pool B
Country City LL Organization Record
 Curaçao Willemstad Pabao 3–0
 Aruba Oranjestad Aruba North 2–1
 Bonaire Kralendijk Bonaire 1–2
 U.S. Virgin Islands St. Thomas Elrod Hendricks West 0–3
  Semi-finals Final
July 25 - Bonaire
 Aruba Aruba 2  
 Puerto Rico Puerto Rico 4  
 
July 26 - Bonaire
     Puerto Rico Puerto Rico 0
    Curaçao 1
July 25 - Bonaire
  Dominican Republic 4
  Curaçao 15  

Europe

Pool A
Country City LL Organization Record
 Italy Emilia Emilia 5–1
 Netherlands Utrecht Willows Utrecht 5–1
 Ukraine Kirovograd Kirovograd/Nove Celo 4–2
 Belgium Brussels Brussels 3–3
 Moldova Tiraspol Kvint 3–3
 Bulgaria Doupnitza Doupnitza 1–5
 Poland Żory BUKS Gepardy Żory 0–6
Pool B
Country City LL Organization Record
 England London London Youth Baseball 6–0
 Czech Republic South Moravia South Moravia 5–1
 Germany Mannheim Baden-Württemberg 4–2
 Lithuania Vilnius Vilnius 3–3
 Turkey Istanbul Turkiye 2–4
 Sweden Malardalen Malardalen 1–5
 Ireland Dublin Ireland 0–6
  Semi-finals Final
August 7 - Kutno
 2A Netherlands Netherlands 3  
 1B England England 1  
 
August 8 - Kutno
     2A Netherlands Netherlands 1
   1A Italy Italy 8
August 7 - Kutno
 2B Czech Republic Czech Republic 4
 1A Italy Italy 7  

Japan Japan

Round of 16 Quarter-finals Semi-finals Final
                           
July 5 - Tokyo            
  Sendai Aobo  1
July 5 - Tokyo
  Edogawa Minami  5  
  Edogawa Minami  13
July 5 - Tokyo
    Tokyo Kitasuna   7  
  Iida, Nagano  1
July 12 – Tokyo
  Tokyo Kitasuna  8  
  Edogawa Minami  30
July 5 - Tokyo
    Niihama  4  
  Kumamoto Ozou  0
July 5 - Tokyo
  Narita  1  
  Narita  4
July 5 - Tokyo
    Niihama  7  
  Niihama  5
July 12 – Tokyo
  Sapporo  1  
 Edogawa Minami  11
July 5 - Tokyo
    Matsusaka  0
  Kaizuka  7
July 5 - Tokyo
  Toyota  2  
  Kaizuka  1
July 5 - Tokyo
    Ōmiya  12  
  Takarazuka  1
July 12 - Tokyo
  Ōmiya  2  
  Ōmiya  0
July 5 - Tokyo
    Matsusaka  4  
  Hiroshima Nishi  5
July 5 - Tokyo
  Matsusaka  6  
  Matsusaka  13
July 5 - Tokyo
    Kōriyama  4  
  Kōriyama  5
  Ninomya Ohiso (Kanagawa)  4  

Latin America

Country City LL Organization Record
 Venezuela Valencia Flor Amarillo 3–1
 Venezuela Maracaibo Coquivacoa 3–1
 Panama Aguadulce Cabezeva 2–2
 Guatemala Guatemala City Liga Pequena Javier de Baseball 1–3
 Colombia Falcon 1–3
  Semi-finals Final
June 27 - Maracaibo
 3  Panama 0  
 2  Venezuela - Coquivacoa 7  
 
June 28 - Maracaibo
     2  Venezuela - Conquivacoa 9
   1  Venezuela - Flor Amarillo 0
June 27 - Maracaibo
 4  Guatemala 0
 1  Venezuela - Flor Amarillo 18  

Mexico Mexico

Phase 1

Pool A
City LL Organization Record
Mexico City México, D.F. Maya 4–1
Nuevo León Guadalupe, Nuevo León Epitacio "Mala" Torres 4–1
Sonora Hermosillo, Sonora Jose Alberto Healy 3–2
Chihuahua (state) Delicias, Chihuahua A Cura Trillo 2–3
Tamaulipas Reynosa, Tamaulipas Niños Heroes 1–4
Jalisco Guadalajara, Jalisco Guadalajara Suta 1–4
Pool B
City LL Organization Record
Sonora Guaymas, Sonora Guaymas Sector Pesca 4–1
Tamaulipas Matamoros, Tamaulipas Matamoros 4–1
Mexico City México, D.F. Linda Vista 3–2
Nuevo León Guadalupe, Nuevo León Guadalupe Linda Vista 3–2
Jalisco Guadalajara, Jalisco Legion Zapopan 1–4
Chihuahua (state) Ciudad Juárez, Chihuahua Satellite 0–5

Phase 2

City LL Organization Record
Tamaulipas Matamoros, Tamaulipas Matamoros 5–0
Sonora Guaymas, Sonora Guaymas Sector Pesca 4–1
Mexico City México, D.F. Linda Vista 3–2
Nuevo León Guadalupe, Nuevo León Epitacio "Mala" Torres 2–3
Mexico City México, D.F. Maya 1–4
Sonora Hermosillo, Sonora Jose Alberto Healy 0–5

Phase 3

  Semi-finals Final
July 26-Monterrey
 Mexico City México, D.F. 2  
 Sonora Guaymas, Sonora 4  
 
July 27-Monterrey
     Sonora Guaymas, Sonora 1
   Tamaulipas Matamoros, Tamaulipas 5
July 26-Monterrey
 Nuevo León Guadalupe, Nuevo León 3
 Tamaulipas Matamoros, Tamaulipas 6  

Middle East-Africa

Country City LL Organization Record
 Saudi Arabia Dhahran Arabian American 3–0
 United Arab Emirates Dubai Dubai 1–2
 Kuwait Kuwait City Kuwait 1–2
 Uganda Kampala Rev. John Foundation 1–2
Final
   
July 27 - Kutno
  United Arab Emirates  0
  Saudi Arabia  5

External links

  • [1]
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.